http://sierysuje.pl/print-jak-pisac-ladniej/
Od siebie dodam, że można pisać ciągłym pismem wyraźnie i czytelnie, a to że przestajemy czytać z łatwością kursywę wynika raczej z faktu, że jest w zaniku a przyzwyczajeni jesteśmy do czytania pisma drukowanego.
Dążenie do rozdzielania liter jest dla mnie trochę znakiem czasów, w których wypowiadamy się także urywanymi, szybkimi zdaniami, nierzadko mającymi niewiele sensu po zapisaniu. Kiedyś mówiło się wolniej, był czas układać spójne zdania.
@rogatywieszcz pisanie łącznie i czytelnje brzmi na coś możliwego, ale znacznie trudniejsze niż stawianie domknietuch liter bez łączników.
Zakładam, że czytelne pismo kursywą używa innego wielkiego H niż to szkolne?
Widzisz jakikolwiek inny powód tego niż to, że przyzwyczailiśmy się do pisma drukowanego (mimo że teraz już bez druku, bo na monitorach często)?
Jeszcze w liceum czytałem pismo pisane równie dobrze jak drukowane. Ba, nawet bazgroły moich kolegów i moje własne były dla mnie czytelne, bo czytałem je codziennie.
Więc teraz pytanie - chcemy definitywnie odejść od pisma pisanego ręcznie tylko dlatego? Intuicja podpowiada mi, że za parę - paręnaście lat zaczniemy czytać badania jak to utracona sztuka kaligrafii dobrze wpływała na nasz (a zwłaszcza rozwijającego się dziecka) mózg i dlaczego powinniśmy wrócić do niej, no ale to już za trudno będzie... zresztą może się to już zbadało, trzeba by poszukać.
A może intuicja mnie zwodzi ;)
H, nie wiem, wydaje mi się, że takie jak było w Twoim obrazku. Inaczej trudno byłoby jedną linią zapisać.
Nie znam zalet pisma szkolnego nad bardziej rozłącznym. Jeżeli chodzi o wady pisma szkolnego, to dużo można snuć teorii, ale dla mnie największa jest taka, że jest dla mnie po prostu nieestetyczne xd