Ostatnio testowałem deskreen.com/ i muszę przyznać, że w niektórych przypadkach może być to bardzo przydatne narzędzie. Dużym minusem jest jednak zużycie CPU bo jednak całe rozwiązanie opiera się na strumieniowaniu obrazu do przeglądarki przez WebRTC. W moim przypadku strumieniowanie ekranu 1920x1200 zjadało 30% procesora (i5-6500 4 rdzenie). Jeżeli jednak macie zapas mocy a potrzebujecie widzieć więcej okien jednocześnie to jak najbardziej polecam.

[Ciekawostka] to obecnie najlepiej oceniana dystrybucja Linuksa wg. DistroWatch. Również bazujące na nim EndeavourOS oraz Manjaro są w pierwszej 5 najbardziej popularnych dystrybucji. Niewiele osób jednak wie, że autor ArchLinuksa (Judd Vinet) stworzył go inspirując się m.in. PLD (wtedy jeszcze skrót rozwijało się jako Polish Linux Distribution), które używał na serwerach pracując jako sysadmin.

> Arch Linux began in early 2001. I had been using the Polish Linux Distribution (PLD) for a good while and had recently switched to CRUX, where the developers were a little more fluent in English. :)

> As a sysadmin, I was running PLD on many of my servers and was looking for something more reliable and easier to maintain.

Cały wywiad: distrowatch.com/dwres.php?reso

Aplikacja dnia: Netdata

Wypasiony monitor serwerów, który instaluje się jedną prostą komendą a całość potrzebuje minimum zasobów do działania (pomimo zbierania danych z rozdzielczością 1 sekundy!). Jest to aplikacja zdecentralizowana więc każdy serwer sam trzyma swoje statystki. Za pomocą darmowego panelu netdata.cloud mamy możliwość zobaczenia zagregowanych danych z wielu serwerów i to bez ich przechowywania w centralnej chmurze. Każdy agent po prostu strumieniuje nam dane, które chcemy przeglądać. Metryk jest tam od groma i można z nich komponować własne dashboardy.

netdata.cloud/

Wyobraź sobie, że możesz się zatrudnić w dowolnej firmie. Masz już dużo kasy więc pensja nie gra roli. Możesz wreszcie robić to co lubisz lub nawet pomagać za darmo. Jakiej firmie/organizacji/fundacji chętnie byś pomógł/pomogła i dlaczego akurat tej?

Aplikacja na dziś, którą gorąco polecam: obsidian.md/

Bardzo sprawne narzędzie do zarządzania wiedzą wspierające linkowanie, tagowanie i zamieszczanie różnego rodzaju dodatkowych treści zapewnianych przez wtyczki. A wszystko w postaci plików markdownowych ze świetnym edytorem WYSIWYG.

Ostatnio dużo pracuję na zdalnych terminalach i bardzo polecam zellij.dev/screenshots/ jako zamiennik do Tmuxa. To taki Tmux z ludzkim interfejsem.

Z serii: czy wiesz że...
strona 4F do działania potrzebuje aż 35 ciastek w tym jedno dla YouTube'a, które wygaśnie za jedyne 5938 dni czyli dokładnie 6 stycznia 2038 roku? 🤷‍♂️ BTW ten szary przycisk jest aktywny, taki mają po prostu sposób do zachęcenia klientów do akceptacji wszystkich 266 ciastek.
FYI @midline

@mkljczk nie wiem czy dobrze trafiłem ale gratulacje za inicjatywę! 👌

Show thread

Ktoś się orientuje kto prowadzi fediverse.pl/ ? Chciałem pogratulować inicjatywy.

Show older
101010.pl

The social network of the future: No ads, no corporate surveillance, ethical design, and decentralization! Own your data with Mastodon!