👀 Dzisiaj pierwszy mój rzut oka za okno trafił na... zająca buszującego w zbożu. 🐇 🌱

Cenzura prewencyjna w polskim internecie się nasila. 😒 Zablokowano stronę z mailami ministra Dworczyka.

nitter.net/Zaufana3Strona/stat

Dopiero teraz się dowiedzieliśmy. "Życiodajny ogród" - Kurs Ogrodnictwa Ekologicznego. Już za późno żeby uczestniczyć, ale warto wiedzieć, że coś takiego jest: eul.grzybow.pl/aktualnosci/165 Może odbędzie się kiedyś jeszcze raz.

📰 🍃 Dwugłos w sprawie rolnictwa: z jednej strony pochwała nowoczesności (rozumianej jako zwiększanie efektywności ekonomicznej), a z drugiej strony odpowiedź wychodząca z innej filozofii: nowoczesność to rolnictwo ekologiczne i regeneratywne, a z punktu widzenia środowiskowego i klimatycznego poważna część dużych gospodarstw jest po prostu szkodliwa. Przeczytamy to w artykule: gazetaprawna.pl/wiadomosci/kra

🌳 🐄 🚜

Brak szansy na własne mieszkanie to rażący problem w Polsce. Aby mieć zdolność kredytową na zakup 50-metrowego mieszkania w Warszawie, trzeba zarabiać...

1️⃣ 0️⃣ 3️⃣ 9️⃣ 3️⃣ zł na rękę miesięcznie!

🤦‍♀️

To dramatyczna bariera dla zwykłych ludzi, którzy przecież mogą tylko pomarzyć o takich zarobkach.

To niesprawiedliwość, na którą pozwalamy: rządzącym, bankierom, "inwestorom" w nieruchomościach itd. Myślę, że trzeba to zmienić.

Źródło danych: next.gazeta.pl/next/7,151003,2

Dzisiaj jest światowy dzień wiedzy o dostępności. Dostępność jest ważniejsza, niż się wielu osobom wydaje. Wczoraj męczyłem się z aplikacją #Lumi, takim edytorem do tworzenia treści elearningowych #H5P. Po godzinie byłem tak zmęczony, jakbym pracował 4 razy więcej. Zamiast tworzyć treści merytoryczne - walczyłem z narzędziem. Pamiętajcie więc, że to co robicie ma wpływ na innych ludzi. Pozytywny lub negatywny.

Wpis warty przetłumaczenia na j. polski:

🔻
Drodzy użytkownicy wolnego oprogramowania,

jeśli autor waszej ulubionej apki o otwartym źródle przestał rozwijać i wspierać apkę (ponieważ jest sfrustrowany a może nawet wypalony), proszę nie nalegaj, żeby wykonali jeszcze więcej darmowej pracy, abyś mógł dalej używać tej apki. Zamiast tego podziękuj autorowi za jego dotychczasową pracę i powiedz, że jego apka ci się przydała.

Z poważaniem,

inny developer open source
🔺

Źródło: @cketti fosstodon.org/@cketti/10832535

🐦 🦃 🦅 🦉 Na naszym polu spotkać można wiele ptaków, lecz niestety poza tymi najbardziej popularnymi jeszcze nie umiem ich rozpoznawać.

🐇 🦌 🐓 🦊 Z innych zwierząt najczęściej na naszym polu spotkać można zające, sarny, kuropatwy, bażanty i lisy. W najbliższej okolicy są często łosie i dziki.

Banał: Warto czerpać przyjemność i siłę z szarej codzienności.

Nie-banał: Gdy czerpiemy przyjemność z codzienności, to prawie nigdy nie jest ona szara.

🌐 Świetny wątek pokazujący zadziwiający związek pomiędzy dawnymi granicami geograficznymi a obecnymi podziałami politycznymi. Jest tym, że wyniki wyborów w Polsce odzwierciedlają podział na trzy zabory. Ale są też przykłady z 🇫🇷 Francji, 🇩🇪 Niemiec, 🇷🇴 Rumunii, 🇪🇸 Hiszpanii i 🇵🇹 Portugalii. Warto zobaczyć: nitter.net/Valen10Francois/sta

Wczoraj zasadziliśmy ziemniaczki! Będzie 25 arów odmiany Alma i 5 arów odmiany Vineta. A jakie są Wasze ulubione odmiany kartofli?

Dylemat codzienny: klikać na "śledź" użytkowników z Polski, którzy większość wpisów publikują po angielsku, czy nie klikać? Z jednej strony często mają tam wartościowe treści, ale z drugiej strony pisanie po angielsku na polskiej instancji zmniejsza prawdopodobieństwo, że nowi "normalni" (przepraszam za słowo) użytkownicy z Polski zadomowią się na Mastodonie. Używanie angielskiego jest z pewnego punktu widzenia wykluczające i zniechęcające do Mastodona (jeśli ktoś nie zna angielskiego). Znam ten mechanizm, bo moje pierwsze podejście do Mastodona było nieudane i zrezygnowałem dość szybko z powodu... nadmiaru treści po japońsku. (Czułem się na Mastodonie jak w jakiejś jaskini spamu). Ale za drugim jakoś udało mi się nie zapisać się na te treści po japońsku i jest już lepiej. Myślę, że podobny problem mają ludzie z Polski nieznający angielskiego. Zastanawiam się, jakie mogłyby być rozwiązanie. Jakieś pomysły?

Warto wiedzieć: dla zwierząt starannie wykoszony trawnik to w zasadzie pustynia.

Źródło grafiki: twitter.com/JanMencwel/status/

Przywieźliśmy równo pół tony ziemniaków sadzeniaków! 🥔 Mamy je z zaprzyjaźnionego gospodarstwa ekologicznego, też z Podlasia. 💚 Sadzeniaki zasadzimy w najbliższych dniach na 25 arach (tj. 2500 m2). We wrześniu będzie z tego ze dwie lub trzy tony ekologicznych kartofli starej, smacznej odmiany Alma. ♨️😋 I tej jesieni znowu zorganizujmy otwarte wykopki. 🥔🍴

💸 Wcześniej w wyborach prezydenckich we Francji, a teraz w wyborach lokalnych w Wielkiej Brytanii jednym z głównych tematów kampanii wyborczej są rosnące koszty życia. Nie do wiary! Mamy trzecią dekadę XXI wieku, niesamowity postęp technologiczny, a dla dużej części społeczeństw zachodnich wciąż (lub: na nowo) problemem jest, czy wystarczy na codzienne zakupy lub na ogrzanie mieszkania zimą. Że też nikt nie wpadnie na to, że w rajach podatkowych ukrywane są grube miliardy, a multimilarderzy może nie muszą dalej powiększać swych majątków i powinni się podzielić z samotnymi matkami nie mającymi jak wyżywić swoich dzieci, albo z młodymi ludźmi, których nigdy nie będzie stać na mieszkanie w godnych warunkach... jeśli ten niesprawiedliwy i niedziałający system będzie dalej trwać. Ach, że nikt na to nie wpadnie! 💸✈️ 😘

Show older
101010.pl

The social network of the future: No ads, no corporate surveillance, ethical design, and decentralization! Own your data with Mastodon!