Show newer

Dziś wieczorkiem możemy być offline. Aktualizacje wjadą.

Udało mi się w końcu naprawić lokalną oś czasu. Ogólnie stwierdzam że PostgreSQL jest syfem. Cały problem polegał na tym że podczas mocniejszego obciążenia (aktualizacja mastodonta) wywalił się indeks i nawet Postgre nie chciał go odbudować. Efekt jest taki że ładowanie 10 postów z lokalnej trwało ok 1,5 godziny! Musiałem zrobić kopię bazy do pliku (która nie była uszkodzona), wysadzić całego Postgre w powietrze i postawić na nowo + import wcześniejszej bazy.

Jeśli zauważycie jeszcze jakieś błędy to proszę o informację, a tymczasem nasz wolnościowy okręt po przymusowej przerwie w porcie płynie dalej. 🙂

A więc częściowo wróciliśmy do życia. Aktualnie trwa walka o przywrócenie lokalnej osi czasu do życia (globalna działa).

Dziś w nocy będzie planowana awaria. Do rana powinniśmy wrócić. 🙂

Logo Mastodon dla instancji 101010.pl

Może komuś się przyda do czegoś, więc proszę kopiować i rozpowszechniać. Do użytku przy promocji, na tapetę, do umieszczania na różnych grafikach (również w roli sygnatury) i tak dalej. Logo jest wykonane w pliku rastrowym, ale mam wersję w większej rozdzielczości (proszę pisać, jeśli potrzeba).

Popieram koncepcję sygnowania grafik w celu promocji Fediverse (hasztag ).

Jak pewnie większość z was wie, ostatnio dyskutowaliśmy na temat naszej instancji i manifestu/regulaminu instancji. Efektem tych dyskusji jest nowy regulamin 101010.pl poskładany w jedną całość przez @pavel za co mu bardzo dziękuję.
Możecie się z nim zapoznać tutaj: 101010.pl/about/more
Regulamin obowiązuje od tej chwili.

Z kronikarskiego obowiązku: Wszystkie usługi powinny już działać poprawnie (101010, relay, XMPP). Nocna "awaria" to spontaniczne (dziś kończy się wynajem u poprzedniego dostawcy) przeniesienie do innej serwerowni spowodowane kosztami. Przy instancji zajmującej 150GB miejsca na dysku VPSy praktycznie odpadają i zostawały tylko serwery dedykowane, a to są dość spore koszta w Polsce. Ostatnio stwierdziłem że wydawanie ~300zł/m-c na "zabawkę" internetową to trochę przesada i znalazłem inną serwerownię która daje to co potrzebuję i bierze tylko 17€/m-c. Drobnym minusem jest to że nie nadajemy już z naszej Warszawy, a z Norymbergi.

W końcu doczekałem się normalnego internetu. 😀
Co prawda po miedzi, ale też jest zajebiście. 😀
speedtest.net/result/874986823

Jutro rano może wszystko jebnąć. 😉
Będzie update do Mastodona 3.0.1
Ale spokojnie: mamy praktykę w zmartwychwstawaniu. 😂

Wracamy po 2 godzinnej przerwie.
Tym razem powodem downtime'u była moja skleroza...
Zapomniałem opłacić serwera i go odłączyli. 🙄

Z racji walnięcia focha na Microsoft moja obecność przez ok 2 tygodnie będzie ograniczona do moderacji zgłoszeń.

Wracamy po chwilowym padzie. Po "apt-get upgrade" wyjebała się cała sieć. xD
Przy okazji: Od wczoraj jest problem z komunikacją XMPP pomiędzy 101010, a creepy.im. Wiadomości od nas dochodzą, ale z creepy do nas już nie. Jak bym mógł prosić to sprawdźcie jak to u was wygląda z innymi serwerami (jeśli macie na liście kontaktów). :)

Musimy być solidarne i solidarni, bo inaczej nikt nie zaprotestuje, kiedy przyjdą po ciebie, po mnie, po nas: wyborcza.pl/7,75968,25030513,m

Show older
101010.pl

The social network of the future: No ads, no corporate surveillance, ethical design, and decentralization! Own your data with Mastodon!