Follow

Nowy serwer zamówiony. Prawdopodobnie jutro będzie migracja. :)
i3-4160, 8GB RAM i 2x1TB dysk spięty w RAID. Całość na rurce 200mbit.
Od strony softu żeby można było szybko ew. kolejne migracje robić będzie Citrix XenServer i na nim CentOS 7 (na RHEL jednak mi trochę szkoda).
Serwer będzie stał w Olsztynie w serwerowni Sprint.

@xaphanpl jest taka opcja, żeby rozproszyć serwer i na przykład część użytkowników, 10% czy coś, mogło utrzymać sieć udostępniając część swojej przestrzeni dyskowej? Nie znam się na tym, tylko pytam, ale jadają mnie takie rozwiązania i z chęcią dowiedziałbym się więcej! pozdrawiam

@pepemao Nie. Byłoby to tragicznie wolne rozwiązanie (jeden serwer musiałby kontaktować się z innym oddalonym o setki albo i tysiące kilometrów). Jeśli masz odpowiednie moce przerobowe to możesz założyć własną instancję. :) A jeśli chcesz wspomóc tą to zawsze możesz wykopać dla mnie trochę XMR (wygodniejsze rozwiązanie dla mnie niż rozliczanie się z darowizn).

@xaphanpl Tak, ale instancje są czasem zlokalizowane przestrzennie, np. ta. Dane latają setki, tysiące km tak czy inaczej. No i czy rozwiązanie z kopaniem XMR czy czegoś dla utrzymujących serwery nie jest tak naprawdę globalnie sporo droższe niż to z udostępnieniem mocy przerobowej? Może to kwestia dobrze przemyślanego algorytmu, który byłby w stanie dostosować się struktury sieci?

@pepemao Właśnie instancje są optymalnym rozwiązaniem. Różnica z punktu technologicznego jest taka że w przypadku instancji każda zgłsza np. subskrybowane posty nam, a jeśli użytkownik chce to wyświetlić to instancja ma wszystkie dane pod ręką (a to czy dany post przyjdzie do niej po 0,1sek czy 2sek to żadna różnica). W przypadku gdy instancja trzyma swoje dane w różnych miejscach to robi się gorzej, bo generując stronę musi zapytać kilka serwerów. I czas ładowania strony rośnie do kilku(nastu) sekund. I tak co każde odświeżenie. Już nie mówiąc o generowanym łączu po stronie serwera. Już nie mówiąc o tym że łącza użytkowników domowych są często strasznie niestabilne.

@xaphanpl Ok dzięki za rozjaśnienie, tak mi się czasem wydaje jak piszesz, ale ciągle gdzieś tam coś podpowiada, że może się da.. ;) no przymuję do wiadomości, że w ramach obecnych rozwiązań, instancje wydają się rozsądniejsze. Co myślisz o zaimplementowaniu w Mastodonie, w instancji, mechnaizmu głosowania na wprowadzenie jakiegoś rozwiązania na przykład? Chodzi mi o to, jak nie skończyć w miejscu, gdzie instancje należą de facto do ich właścicieli, czyli utrzymaniu kontroli nad informacją i migracją danych w rękach prywatnych, jak zadbać o utrzymanie elementów oddających instancje w ręce użytkowników.

@pepemao Wiesz, zmiany zawsze zachodzą gdy pojawia się ktoś kto nie wie że się nie da czegoś zrobić i to robi. Tak że kiedyś pewnie lepsze rozwiązanie się znajdzie. :) Co do głosowań to aktualnie takie zachodzą na githubie gdzie hostowany jest kod źródłowy Mastodona. Czy będzie coś takiego u nas bezpośrednio na instancji? Jeśli instancja się rozrośnie to może zaczniemy iść własnym torem. Ja osobiście jestem zawsze otwarty na dyskusję i pomysły, tylko proszę o pamięć że jest to coś co tworzę po godzinach i niektóre pomysły choć fajne, mogą być mocno odległe. :)

@xaphanpl I chwała Ci za to, a jak tutaj zostanę to postaram się pomóc :)

@pepemao Notabene odnośnie kontroli nad danymi to myślę nad czymś podobnym do umowy społecznej Debiana ( debian.org/social_contract ). W zamyśle (i też z tego powodu dziś pytałem o nazwę dla instancji PeerTube) chcę stworzyć kilka usług które będą niepowiązane ze sobą i "oddadzą kontrolę" ich użytkownikom. I wszystko będzie zwieńczone umową w której usługa zobowiązuje się do pewnych rzeczy względem użytkownika, a nie że usługa może wszystko, a użytkownik tylko się z faktem pogodzić.

@xaphanpl o fck właśnie czytam w PeerTube i od kilku tygodni dokładnie o tym piszę, tylko nie mam skilla w kodzeniu <333

Sign in to participate in the conversation
101010.pl

101010.pl czyli polska instancja Mastodon.

Co nas wyróżnia?
- Serwer w Polsce.
- Długość wpisu powiększona z 500 do 2048 znaków.
- Trendy w tagach
- Wbudowany Jabber/XMPP z integracją na stronie.
- Wbudowana wyszukiwarka przeszukuje całość statusów, a nie tylko nazwy użytkowników i tagi.
- Obsługujemy formatowanie tekstu.
- Posiadamy własny przekaźnik dla każdego kto chce wymieniać z nami tooty: https://relay.101010.pl/