Pomocy! Znajoma założyła konto na innej instancji (kolektiva.social). Chcę ją śledzić, ale po kliknięciu "follow" mam tylko informację że wysłany był "follow request", i że mogę go co najwyżej anulować. Sęk w tym że ona nie widzi żadnego powiadomienia o tym jakoby taki follow request został wysłany i nie ma żadnej opcji żeby go zaakceptować. Z drugiej strony, kiedy ona próbuje mnie śledzić, wyskakuje błąd: "Niestety, podczas sprawdzania zdalnego konta wystąpił błąd". Co robię źle? Może nasza instancja zbanowała kolektiva.social albo na odwrót? Albo to jakiś bug?

Czytał ktoś "Baśń o Wężowym Sercu" Raka i chciałby pogadać o tej książce? Wrocławskie Spotkania z Fantastyką się spotykają w środę o 19:00.

WSF to luźna i kameralna grupa osób, które raz na jakieś 2 miesiące spotykają się pogadać o wybranej książce z zakresu fantastyki ("kameralna" znaczy, że pewnie przyjdzie jakieś 5 osób). Na początku byli to ludzie z Wrocławia i okolic, ale w tej chwili, skoro i tak spotykamy się zdalnie, to równie dobrze "W" może oznaczać "Wszechświatowe".

Spotkanie odbędzie się na Google Meet, link pojawi się na fejsbuku: facebook.com/events/1216342272, mogę wrzucić też tu jak już będzie i będzie ktoś chętny

Jaki jest najprostszy sposób żeby postawić bota który będzie repostował treści z Twittera na Mastodonie? Sprawdziłem jednego, używa twittRSS które nie działa. Sprawdziłem drugiego - muszę mieć konto developerskie na twitterze. Jak żyć?

(myślałem żeby postawić takiego bota dla XR Polska, bo z jednej strony wstyd, że nie mamy Mastodona, z drugiej - nie ma ludzi żeby obsłużyć kolejne social medium)

Na razie przesłuchałem odcinek o "Ciężkim Metalu" i dobre to jest (btw wychodzi na to, że nie zrozumiałem tego opowiadania jak je czytałem)

feeds.buzzsprout.com/1722229.r

Recenzja apofatyczna. Czyli o tym, czym książka nie jest. Otóż nie jest miejscem, w którym należy szukać (względnie) świeżych opowiadań o tematyce ekologicznej. Ale z rozpędu i tak się rozpisałem.

wordsmith.social/ekofikcje/zod

Czyżby Bacigalupi raz napisał coś optymistycznego?

Pojawiła się nowa, darmowa antologia opowiadań SF (i nie tylko) od Center for Science and Imagination na Uniwersytecie Stanowym w Arizonie.
O energii słonecznej - wygląda na to, że kontyunuują temat zaczęty przez "Weight of Light"

csi.asu.edu/books/cities-of-li

varelse boosted
„Wielkie Wyzwanie: Energia” to wyjątkowy konkurs, który skupił aż 84 zespoły badawcze z całej Polski. Mają jeden cel: stworzyć jak najwydajniejszą i prostą w obsłudze elektrownię wiatrową, która z powodzeniem stanie przy przeciętnym polskim domu, zapewniając mu przyjazną klimatowi i środowisku energię elektryczną. Stawką w tym konkursie jest aż milion złotych, a wspólna rywalizacja sprawia, [...]
Wielkie Wyzwanie: Energia, czyli pierwszy taki konkurs w Polsce – naukowcy rywalizują, tworząc najlepszy projekt minielektrowni wiatrowej

Dzięki fizyko, od teraz zamiast "szalik robiony na drutach" będę mówił "dwuwymiarowy mechaniczny programowalny metamateriał". Jestem sobie na konferencji (online), na której była m.in. sesja "Textiles and topology", której nie słuchałem, a chyba trochę szkoda, skoro w abstraktach można znaleźć takie fragmenty

" Knitted fabric is a 2D mechanical metamaterial constructed from loops of quasi-1D yarn, topologically entangled in 3D. "

"Knitted textiles are a type of 2D programmable material. Their emergent elastic behavior can be 'coded' in by changing the entanglement of yarn at the stitch level. Therefore, the natural formulation to describe and study complex knitted textiles is a language with a grammar. We propose such a framework, where the alphabet is composed of irreducible swatches -- knitable textile knots and links -- that can be concatenated leading to higher order or compound swatches. In this talk, first we define what are irreducible and reducible/compound swatches -- analogous to prime factorization of natural numbers. Then a set of operations acting on two or more swatches is described to define the syntax and grammatical structures of the proposed language of knitted textiles. Using this approach, we then quantify an upper bound on the number of words of fixed length in the vocabulary of the language corresponding to a knitting protocol capable of generating a finite alphabet"

varelse boosted

Obóz dla Klimatu po raz pierwszy na Mastodonie! Chcemy dołożyć się do rozwoju tej społeczności, ponieważ wierzymy, że warto wspierać oddolne, niekomercyjne portale społecznościowe. Mamy nadzieję, że coraz więcej osób i inicjatyw będzie przechodzić z mainstreamowych platform do fediverse!

FTW! Solarpunkowe opowiadanie zostało nominowane (na "długiej liście") do nagrody BSFA. Nie czytałem go, nie mogę się wypowiadać o jego jakości, ale Andrew Dana Hudson wydaje się być jednym z ciekawszych pisarzy w ramach tego nurtu.
thejaymo.net/2021/01/18/in-the

Dobra, lurkowałem przez parę dni, ale widzę że jest tu tradycja że ludzie się witają. W takim razie dobry wieczór!

Jeśli no mnie chodzi, to interesuję się głównie fantastyką (w formie książkowej) i ekologią - bonusowe punkty jeśli jedno i drugie się łączy, ale dobrym hardSFem na inny temat również nie pogardzę (i już widziałem tu gdzieś dyskusję o "Dziadach Polskiej Fantastyki" i Dukaju, więc jestem w domu).

W ogóle to czuję tutaj trochę klimat forów sprzed 10-15 lat, myślałem że Facebook to zabił, ale na szczęście nie do końca.

101010.pl

The social network of the future: No ads, no corporate surveillance, ethical design, and decentralization! Own your data with Mastodon!