@Dobromir_Sosnierz rozumiem, że drogą analogii jak nazwę jakąś konkretną osobę pełniącą oficjalną funkcję dla tego przykładu złodziejem to jeśli powiem, że było to w sensie hiperbolicznym nie ścisłym wszystko jest w porządku? Tak na marginesie tylko 😂 (bo zawsze warto uczyć się nowych sztuczek) @pronto

@7 boosted

@jaczad zdrobnienie od Leokadia, zupełnie "legitne" imię polskie. Aczkolwiek przynajmniej w moim otoczeniu - bardzo rzadkie (nie znam nikogo o tym imieniu).

@jaczad DO wydaje mi się trochę złym wyborem dla mastadona z racji problemów z dostarczaniem poczty, który wspomniałem wcześniej. Jeżeli nie użyjesz jakiegoś zewnętrznego serwera smtp dla poczty serwisu, ludzie którzy mają pocztę albo na outlooku albo w usłudze M$a mogą mieć problem z odbieraniem maili aktywujących konta, resetujących hasła i innych powiadomień przez mail. Wspomniany przez @rysiek hetzner też jest solidnym wyborem moim zdaniem. @kylaver

@7 boosted

@crusom @kuba poza mięsem chyba głównie jajka i sery są jej źródłem, ale nie wiem jak weganie patrzą na te produkty?

@jaczad @rysiek @kylaver DO jest nieco po droższej stronie średniego segmentu. W firmie korzystam z niego od lat - ma świetnie skonfigurowane szafy i bardzo szybkie serwery na których działają VPS i pilnują by ich nie przeciążać (a mam porównanie z paroma inymi ofertami głównie z lowendbox, gdzie teoretycznie 2-3x lepsza specyfikacja nie zbliża się do wydajności i stabilności dropletów DO)

Ważne: DigitalOcean _NIE_ nie nadaje się na serwery poczty - klasy adresowe DO są na spamlistach Microsoftu i generalnie poczta z serwerów poczty nie będzie dochodzić do serwerów poczty M$a (inne działają bez zarzutu). A zdejmowanie adresu ip ze spamlity u M$ to droga przez mękę i do tego syzyfowa praca bo odpisują ci że adres został usunięty i ticket - pozytywnie rozpatrzony a ty i tak wysyłasz maila na adres kogoś mającego pocztę w usłudze M$ i dostajesz zwrotkę, że serwer odrzucił ze względu na znajdowanie się twojego adresu na liście. Jest to niestety problem dotyczących całej adresacji należącej do DO i niestety ciężko to przeskoczyć. A w Polsce dużo firm, urzędów i instytucji ma serwery poczty obsługiwane przez usługę Microsoft.

@wojciech jup, działają całkiem do rzeczy, z doświadczenia mogę powiedzieć. Ale zdecydowanie dopłaca się tutaj za wykonanie przemysłowe i obudowę w porównaniu do "pokojowego" zestawu takiej klasy. @pronto

@pronto @abix_edukacja python nie jest obiektowy? (pominę opinię o pascalu). Oo. Od kiedy to i jak to? Rozumiem, że C++ tak też nie jest obiektowy zgodnie z taką metryką?

@mkf @robert_wolniak @zzanp ale jeśli to coś fajnego, to jednak warto wrzucić też od czasu do czasu na youtuby czy inne off-timowe serwery (bo chyba nie offlineowe, jak to nazwać prawidło oO), gdzie można sobie to oglądać niezależnie o krórej godzinie tam zerknę...

@7 boosted

RT @textfiles@twitter.com

The moment of stunned silence after someone suggested the ad copy. The two days of trying to come up with alternatives and failing.

🐦🔗: twitter.com/textfiles/status/1

@wojciech wszystko zależy od budżetu. W droższej stronie możliwości są intel nuce i rozwiązania fanless dedykowane głównie dla przemysłu oparte o i3/i5/i7 czy nawet i9 (więc całkiem rozsądnie mocne). Można też kupić same platery (płyty główne) - często obudowy przemysłowe to całkiem spora część ceny ich. Taki przykład pierwszy z brzegu sklepu z cenami: itx-sklep.pl/komputery_przemys

@barszczyk @mkljczk ja jestem stary i skostniały i od lat po prostu Debian. Działa i tyle 😂

@timorl @jaczad @kmic i tak i nie wydaje mi się.

Przydałby się tutaj ktoś kto zna się na języku (jako nauce wypowiadania słów), ale w wypadku homofonów przypuszczam, że w przeciwieństwie do fontów które wyglądają różnie lub podobnie niezależenie czy jesteś polakiem, rosjaninem czy anglikiem tutaj narodowość (a właściwie język używany) ma znaczenie.

Różne języki w różny sposób "wypowiadają" te same sekwencje liter. Więc to co będzie homofonem w czytaczu który mówi po polsku niekoniecznie musi być homofonem w czytaczu niemieckim i angielskim. I odwrotnie.

Wypowiedziane po polsku "hole" i "whole" będzie się różnić, anglik wypowie je, że tą różnicę praktycznie nie dostrzeżemy. Jeżeli więc czytacze są też "zlokalizowane" - trzeba by brać to pod uwagę szykując kampanię phishingową :D

@jaczad @kmic tak bawiąc się narratorem windowsowym potencjalnie:

bnpparibas.pl/
bnparibas.pl/
bnbaribas.pl/
bnparibas.pl/
bnpaeribas.pl/

trudno mi powiedzieć, na ile różne programy są w różny sposób odporne na różne "konfiguracje" - nie zdziwiłbym się, gdyby w jednym czytaczu ekranu coś było trudne do zauważenia, inny wyraźniej to podkreślał. Zupełnie nie mam z tym doświadczenia, więc w moim przypadku to bardziej teoretyczny eksperyment.

@jaczad @kmic taki sam jak dla widomych, z tym że interesującym cię terminem będzie nie podobieństwo wizualne liter a homofony.

Dla przykładu:

morze – może
lud – lód
smok – smog
zwarzyć – zważyć
choć – chodź
grad – grat

podejrzewam, że w części czytników te słowa brzmią tak samo lub bardzo podobnie.

Przykład wyjęty z: fluentbe.com/pl/blog/angielski

@7 boosted

"Police are warning students and universities not to access Sci-Hub, an "illegal website" that allows users to download scientific research papers normally locked behind expensive subscriptions."

Very bad indeed. That name again: Sci-Hub. Remember it so you can avoid it. Ahem.

Jakiś artykuł z komputer świata, mniejsza o czym. za to fascynuje mnie sposób podania źródeł. To jest w ogóle poprawne tak podawać źródła/źródło?

@Eryk @piotrsikora niezależnie czy przewrażliwienie i przesada czy nie z konstrukcji zdania dla mnie to też jest argument ad personam (zakładam, że zjadłeś "ktoś" w wypowiedzi. ). 😂 Ale to tak na marginesie. Można starać się zrozumieć, można łapać się za słówka, co kto lubi i umie :D

@jaczad w restauracji/barze/knajpie/hotelu relatywnie często zdarza mi się zostawić napiwek i jest to raczej coś normalnego. Po prostu "dziękuję" za szczególnie dobrą obsługę. W przypadku kurierów przyznam się, nie znam takiego zwyczaju i nawet nigdy nie przyszło mi by do głowy.

Show older
101010.pl

The social network of the future: No ads, no corporate surveillance, ethical design, and decentralization! Own your data with Mastodon!