Pomocy! Znajoma założyła konto na innej instancji (kolektiva.social). Chcę ją śledzić, ale po kliknięciu "follow" mam tylko informację że wysłany był "follow request", i że mogę go co najwyżej anulować. Sęk w tym że ona nie widzi żadnego powiadomienia o tym jakoby taki follow request został wysłany i nie ma żadnej opcji żeby go zaakceptować. Z drugiej strony, kiedy ona próbuje mnie śledzić, wyskakuje błąd: "Niestety, podczas sprawdzania zdalnego konta wystąpił błąd". Co robię źle? Może nasza instancja zbanowała kolektiva.social albo na odwrót? Albo to jakiś bug?

@varelse Może do administratora z tym.

@xaphanpl przybądź na swoim srebrnym koniu i uratuj tegoż biednego człowieka! :D

@robert_wolniak @xaphanpl Chyba widzę problem (to ze strony kolektiva.social). Dobrze rozumiem, że mamy od nich bana?

@varelse @xaphanpl Ok, czyli to od nich problem.

Yup, więcej bym się od anarchistów nie spodziewał :D

Polecałbym Jej zmienić serwer na bardziej liberalny.

@robert_wolniak @xaphanpl Właśnie widzę, że jesteśmy wrzuceni do jednego worka z antywackami i plandemistami. Co takiego zrobiliśmy?

@robert_wolniak @xaphanpl Może powinienem przemigrować na lhub.social, żeby mieć dostęp i do anarchistów, i do ludzi z 101010?

@varelse @robert_wolniak @xaphanpl tylko wtedy będą cię pewnie blokowały instancje z kierunkiem na prawą stronę pewnie :D. Ale jakaś opcja to też jest :D

@seachdamh @robert_wolniak Ja się w sumie trochę boję, czy na lhubie nie panują takie inby jak podobno w lewicowych grupkach na fejsbuku (tzn. znam sytuację z memów, nie byłem nigdy w takiej grupce). Nie chce mi się bawić w udowadnianie czy jestem wystarczająco lewackim lewakiem.

Teraz w sumie myślę czy po prostu nie wziąć po prostu jakiejś w miarę ogólnej anglojęzycznej instancji.

@varelse Ja tu żadnych inb nie widziałem.
--
101010 jest blokowane na niektórych instancjach przez dramę o kopanie kryptowalut sprzed paru lat, @xaphanpl może się wypowiedzieć. Sytuacja podobna co z (nie istniejącą już) instancją exited.eu od @mkljczk, zrobiła się nieprzyjemna atmosfera nie wiadomo po co.
@seachdamh @robert_wolniak

@mruczek
Krypto to stara sprawa i chyba tylko jedna instancja nas za to banuje. Cała reszta banuje nas za poglądy, albo za to że my ze swojej strony nie banujemy nikogo (jak by to dla nich miało jakieś znaczenie).

@varelse @mkljczk @seachdamh @robert_wolniak

@xaphanpl Ciekawe jakie poglądy. Kiedyś na Twitterze czytałem, że 101010 jest „lewackie”, ze względu na nakładkę SK na Twoim profilu. 🤔🙃
@mruczek @varelse @seachdamh @robert_wolniak

@mkljczk Dla jednych jesteśmy zbyt prawicowi, dla drugich zbyt lewicowi, a my sobie tutaj tylko dyskutujemy bez zbędnych podziałów. Jak ludzie. Nie lepsi, nie gorsi, inni, acz równi... @mruczek @varelse @seachdamh @robert_wolniak

Kiedyś ktoś wrzucał tutaj grafiki pod hasłem - warto w ramach takiej akcji protestować przeciwko cenzurze. Ludzie niby mają dość FB z obcinaniem zasięgów, cenzurą i blokowaniem kont, ale na Fedi robią dokładnie to samo.

@xaphanpl @mkljczk @mruczek @varelse @seachdamh @robert_wolniak

@PanoptikumMedia@101010.pl To znaczy, że jak ja decyduję, czy kogoś banować na tepewu.pl to jest źle, ale jak ktoś mi powie, czy mam banować, to jest dobrze?

@petros Co do przykładu tepewu.pl - czy jeśli napiszę, że nie wierzę w możliwość zakładania na szeroką skalę trwałych i skutecznie działających kolektywów, to jest to powód, abyś zbanował 101010.pl? No bo przecież moja opinia jest negatywna i myślę, że wspomniane kolektywy zadziałają tylko jednostkowo, raczej w formie ciekawostki. A może lepiej potraktować Fedi, jako przestrzeń do dyskusji, wymiany poglądów. Nie musimy się ze sobą zgadzać, aby rozmawiać w atmosferze wzajemnego szacunku.

@PanoptikumMedia @petros Myślę, że traktowanie fedi jako jednej przestrzeni dyskusji jest tylko pobożnym życzeniem. To są mniejsze i większe społeczności które będą się łączyć lub odgradzać zgodnie z własną wrażliwością czy ideologią (czy innym modus operandi), w praktyce tworząc własne, mniejsze podsieci. Instancji lewicowych, prawicowych, techologicznych, anime... Czasami tematy spoza sfery ich zainteresowań są neutralne dla nich, czasami - niepożądana. I o ile zgadzam się, że takie "wygradzanie" jest ogólnie złym procesem jako całość, jednocześnie architektura medium jakim jest fediverse jest taka, że on był, jest i będzie i trzeba się z tym pogodzić. Plus to co @petros wspomniał - kto niby i dlaczego miałby robić za wyrocznie, jaki ban jest dozwolony a jaki nie? Urząd Do Spraw Poprawności Politycznej Fediversum?

@xaphanpl @mkljczk @mruczek @varelse @seachdamh @robert_wolniak

Myślę, że "bałkanizacja" fediverse jest szansą raczej, niż zagrożeniem. Na koniec sierpnia (Kongresono w Łodzi) przygotowuję wystąpienie na temat wielowarstwowego modelu społeczeństwa konfederacyjnego i fediverse jest (potencjalnie) jego znakomitym wehikułem. W sierpniu będę publikował kawałki tekstów na ten temat i mam nadzieję na ciekawą konwersację.
Follow

@petros zależy co rozumiesz przez "bałkanizację" - bo jeśli fakt istnienia wielu instancji sprofilowanych lub nie w jakiś sposób, gdzie łatwiej znajdę ludzi potencjalnie zainteresowanych jakiś tematem - to tak, zgodzę się że to i zaleta i szansa i bardzo ciekawy element tej technologi. Natomiast jeśli mówimy o banowaniu niewygodnych tematów, zamykaniu się tylko w kręgu własnych przekonań i tematów - to dla mnie jest to wręcz zagrożenie dla sieci, prawda - płynące wprost z federacyjnego jej charakteru. Ale zagrożenie które w prostej linii według mnie jest drogą do rozpadu na osobne zupełnie "podsieci", które w ogóle nie wymieniają niczego między sobą (aka casus gaba). W w końcu zamiast banować dziesiątki złych instacji nie lepiej odłączyć się od sieci z tymi kilkoma dobrymi i stworzyć swoje *versum?

· · Web · 1 · 0 · 0
Bałkanizacja odnosi się do struktury, a Ty piszesz o tym, co z tą strukturą można zrobić.
Dla mnie fediverse ma przede wszystkim implikacje polityczne i to w kontekście palącej potrzeby (wywołanej Wszechkryzysem) testowania nowych sposobów organizacji komunikacji (i współpracy) społecznej. Brak jednego, jedynie słusznego, modelu jest dla mnie bezwzględną zaletą.

Więcej będę o tym pisał w sierpniu. Lipiec poświęcam na wyczyszczenie różnych zaległości.
Sign in to participate in the conversation
101010.pl

The social network of the future: No ads, no corporate surveillance, ethical design, and decentralization! Own your data with Mastodon!