sdebkowski boosted

roses are red
violets are blue
in surveillance capitalism
poem reads you

and shows you ads
for flower shops
and tracks your clicks
and never stops

it cares not about
if privacy's harmed
the money is green
when people are farmed

twitter is cyan
facebook is blue
your friends are the product
and so are you

Może się rozpiszę dlaczego twierdzę że telegram to nie najlepszy wybór na bezpieczny komunikator:
Zacznijmy od początku. Po wyeksportowaniu danych widać numer telefonu, zdjęcie profilowe, nazwa użytkownika. Małym zgrzytem może przechowywanie wczesniejszych zdjęc profilowych ale poza tym wszystko jest ok, choć signal robi to lepiej. signal.org/blog/signal-profile
Idziemy dalej. Czaty, wielka szkoda że nie są domyślnie szyfrowane end-to-end a te opcjonalne nie synchronizują się z aplikacją desktopową oraz nie da się zrobić ich kopi zapasowej. Kolejny mały minus to trzymanie grup i kanałów które się opuściło.
Teraz najgorsza część telegrama czyli synchronizacja wszystkich kontaktów z chmurą, jest to wyjątkowo zła praktyka i znowu signal robi to lepiej. signal.org/blog/private-contac
Kolejno są urządzenia na których jest się zalogowanym, tu raczej nie mam większych zastrzeżeń.
Inne dane, tu mamy adresy ip, wcześniejsze numery telefonów/nazwy użytkownika. Obiecują trzymać te dane przez maksymalnie rok więc ok. Są tu jeszcze naklejki jakie ma się dodane ale ich obecność jest zrozumiała ze względu na synchronizację.
Podsumowując telegram zbiera trochę za dużo danych. Polityka prywatności trochę to rekompensuje ale tylko trochę. Niestety działania twórców telegrama nie sugerują aby mieli oni plany coś z tym zbieraniem danych zrobić i wprowadzić domyślnie E2EE. Mówię tu np. o telegram passport. virgilsecurity.com/telegram-pa

Naprawdę wkurza mnie strona ZTM (KZK GOP), w jednym miejscu pisze że autobus odjeżdża o 9:16, a w drugim że w ten dzień w ogóle nie kursuje. Na dokładkę jakdojade pokazuje jeszcze co innego. I bądź tu człowieku mądry.

Czasami sam się dziwię jak bardzo leniwy jestem. Dzisiaj na przykład zrobiłem kopiuj-wklej z przykładowego skryptu z pythonowej implementacji api mastodona aby móc postować nie logując się tylko wpisując w terminalu ‘python3 toot.py’.

Jeff Bezos: “Alexa, send nudes to my secret admirer.”

Alexa: “Got it. Sending nudes to the National Enquirer.”

sdebkowski boosted
sdebkowski boosted
sdebkowski boosted

Users: "We want multidevice, always-on, end-to-end encryption, like OMEMO."

Telegram: "Here you have Image Search."

Users: "That's nice, but we'd really like to have encryp..."

Telegram: "Hey, we have new stickers!"

Users: "But good crypt..."

Telegram: "Chat Backgrounds."

t.co/Q1LfpopfLi

LibreTaxi wygląda na całkiem dobrą alternatywę dla Ubera. Co prawda do backendu używa firebase a klient to bot na telegramie, ale rozumiem chodzi o dostępność. I najlepsze że działa po polsku.
libretaxi.org/index-pl.html

sdebkowski boosted

Fundacja Panoptykon jak zwykle nie zawodzi, nie tylko działaniami ale także infografikami i filmikami, które w klarowny sposób tłumaczą zagadnienia zwykłym ludziom.
panoptykon.org/zapleczeinterne

sdebkowski boosted

tech + parenting; birdsite screenshot Show more

Podatności sieci komórkowej, czyli niekończąca się opowieść. Standard 5G nawet nie wszedł do użycia a już wiadomo że jest podatny na ataki.

eff.org/deeplinks/2019/01/5g-p

Czemu w szkole nie uczy się co to jest domena publiczna? O Creative Commons nawet nie wspomnę. Mam wrażenie że nikt w moim otoczeniu nie ma o tym pojęcia, a wikimedia commons to jakaś dziwna strona a nie pierwsze miejsce gdzie szukasz multimediów do wykorzystania w prezentacji/internecie. Kiedy ludzie się nauczą że google grafika to nie źródło?

Właśnie znalazłem najgorszy aspekt ostatniego redesignu google chrome/chromium. Jak otworzysz dużą ilość kart to nie ma już tego fajnego toblerone.

Show more
Mastodon

101010.pl czyli polska instancja Mastodon.

Co nas wyróżnia?
- Serwer w Polsce.
- Długość wpisu powiększona z 500 do 2048 znaków.
- Trendy w tagach
- Wbudowany Jabber/XMPP z integracją na stronie.
- Wbudowana wyszukiwarka przeszukuje całość statusów, a nie tylko nazwy użytkowników i tagi.
- Posiadamy własny przekaźnik dla każdego kto chce wymieniać z nami tooty: https://relay.101010.pl/