Niewygodny fakt: kupując w sklepie, który ma w ofercie papierosy, wspierasz przemysł nikotynowy

Follow

@kuba
Wydaje mi się to za daleko posuniętym wnioskiem. Z gatunku "jeśli mówisz dzień dobry sąsiadowi o poglądach których nie podzielasz, to wspierasz jego poglądy".

@rogatywieszcz no nie wiem. Presja społeczna ma sens, jakby ludzie bojkotowali sklepy sprzedające papierowy to by papierosy było trudniej dostać. A tak są praktycznie wszędzie....

@kuba @rogatywieszcz a czy bojkotujesz też szyfrowane komunikatory bo umożliwiają dealerom sprzedaż narkotyków, terrorystom komunikację, a pedofilom rozpowszechnianie dziecięcej pornografii?

@grzgrz @rogatywieszcz szyfrowany komunikator jest jak nóż - można zroboć nim coś złego (morderstwo) albo coś dobrego (kanapka)

Papierosy nie mają w moich oczach takiej dualności

@kuba @rogatywieszcz papierosy w nie mają takiej dualności, ale sklep jest jak nóż - możesz kupić w nim coś dobrego (pożywienie) lub coś szkodliwego.

@grzgrz @rogatywieszcz to wciąż nie usprawiedliwia sklepów dla mnie. To tak jakby na obronę mordercy powiedzieć, że kiedyś przeprowadził babcię przez pasy. Nie umniejsza to wagi krzywdy, jaką zrobił

@kuba @rogatywieszcz zrzucanie winy za palenie na sklep jest niesprawiedliwe. Palacz sam dokonuje wyboru, a jakby nie mógł kupić w sklepie to kupiłby od przemytników.

@grzgrz @rogatywieszcz no nie wiem, dla mnie to brzmi jakby ktoś powiedział "Lepiej zabójstwa zlecać w gildii skrytobójców, bo inaczej zrobi się czarny rynek morderstw"

@kuba @rogatywieszcz jakbyś użył "samobójstwo" zamiast "zabójstwo" to twoje porównanie byłoby bardziej trafione

@kuba
Zgadzam się ale to by było jak rozmawianie z tym sąsiadem, by mógł zrozumieć inne poglądy poza swoimi. A moralizowanie innych na socia mediach, że są hitlerami kupując w nieodpowiednich sklepach jest jak obmawianie tego sąsiada za plecami.
Czyli nie mam problemu z Twoim wyborem, niezależnie jak wiele osób go także dokona. Mam problem z tym jak zarysowałeś wagę moralną tego wyboru. Nie kupując tytoniu nie wspieram przemysłu tytoniowego wg mnie. To za daleko posunięty wniosek.

@rogatywieszcz a jakby Biedronka sprzedawała ludzkie mięso i społeczeństwo by to uznawało za coś zupełnie normalnego, to też byś tam kupował? Tak kontynuując sprowadzanie do absurdu :D

@kuba
Tylko tutaj trzebaby zabić w przedprodukcji, więc ciężko mi to odnieść do problemu papierosów, gdzie ludzie sami zabijają się przez nadużycie. Rozwiązanie tego dylematu nie pomaga mi w zmianie zdania w temacie pierwotnym.

Przy czym, żeby było jasne, ja sam wolałbym nie widzieć papierosów masowo wystawianych przy kasach w spożywczakach, na stacjach i wszędzie gdzie się da. Po prostu nie za cenę wolności wyboru i nie osiągając to poprzez moralny terror i tabuizację kolejnego tematu. Idealnie byłoby, gdyby ludzie zaczęli wybierać sklepy tak jak ty jednocześnie nie stygmatyzując innych wyborów na gruncie moralnym i nie krzycząc w internecie: nie kupujcie w żabce, bo żabka zabija ludzi i orangutany!

Tak to w tej chwili widzę.

@rogatywieszcz ach, i nie porównywałem nikogo do hitlera :P Tylko robię tę obserwację, że są sklepy, które odmawiają brania udziału w dystrybucji nilotyny i moim zdaniem warto je wspierać. I naciskać na wielkie sklepy, aby przestały zarabiać na truciu ludzi

@kuba
Jasne, ale ja tylko podkręciłem moc twojego argumentu. Kupując w tych sklepach, nie wspierasz koncernów tytoniowych. Nie kupując w nich manifestujesz, że nie wspierasz i jesteś przeciwny.

@rogatywieszcz no ale właśnie wspierasz przemysł nikotynowy! Pomagasz utrzymać ich punkty sprzedaży! :D

@kuba
Czy mówiąc "dzień dobry" sąsiadowi komuniście wspieram ideologię, która prowadzi do ludobójstwa?
Bo, cofając się do tego porównania, ja tak widzę ten twój pogląd obecnie.

Sign in to participate in the conversation
101010.pl

The social network of the future: No ads, no corporate surveillance, ethical design, and decentralization! Own your data with Mastodon!