Follow

Jestem użytkownikiem Ubuntu od jakichś trzech lat. Myślę nad reinstalką właśnie i zastanawiam się czy nie warto zmienić systemu bardziej w stronę wolnego oprogramowania. Biorąc pod uwagę że jestem noobem który używa Linuxa na zasadzie szukania instrukcji w necie za każdym razem gdy chce coś zmienić, zainstalować itd czy polecacie jakąś dystrybucję konkretnie?

Używam programów graficznych, muzycznych, Pidgina, OBS do streamowania. Lubię wygląd Ubuntu, i posiadanie wszystkich skrótów na pasku szybkiego uruchamiania. Lubię mieć możliwość customizacji a także odpalania programów pod Wine'em i to że każdy sprzęt podpięty do kompa mi działa bez potrzeby instalowania czegokolwiek.

Nie potrzebuję gier. Nie potrzebuję imitacji działania Windowsa ani Maca. No i nie potrzebuję żeby mój system wysyłał do Amazona ani nikogo innego info o tym co robię :)

Ktoś coś?

@rogatywieszcz szczerze mówiąc to jeśli dobrze ci z Ubuntu to po co zmieniać? Oczywiście są dystrybucje bardziej 'libre' ale Linux pod każdą postacią będzie lepszy od zamkniętych systemów. Ja podchodzę do tematu raczej pragmatycznie. Na kompie mam .a (z różnego typu aplikacjami, w tym np. zamknięte Spotify). Ale z drugiej strony mam też .a którego noszę do pracy. Krótko mówiąc: zdrowy rozsądek na pierwszym miejscu 😉

@michal
Ogólnie się zgodzę ale nie jestem pewien czy chcę wspierać Canonical, które wykazuje zapędy do zarabiania na uzytkownikach kosztem ich prywatności.

W moim pytaniu więc generalnie chodziło o to czy jest Linux jak najbardziej podobny do Ubuntu ale lepszy pod względem etycznym :)

@michal @rogatywieszcz jeżeli problemem jest tylko zbieranie danych i tego typu wyraźne rzeczy to nie sądzę że trzeba przechodzić na 100% free software

@mkljczk
Dzięki, panowie, póki co wygląda że zostanę przy tym co już znam. Jeszcze się nieco rozejrzę.
@michal

@rogatywieszcz Debian i Manjaro powinny pasować, A już na pewno Debian nie zrobi takich manewrów jak Ubu z wysyłaniem zapytań do Bezosa.

Ubu bazuje na Debianie, także migracja nie powinna przynieść zbyt dużego bólu głowy.

Sign in to participate in the conversation
101010.pl

The social network of the future: No ads, no corporate surveillance, ethical design, and decentralization! Own your data with Mastodon!