Pomocy! Znajoma założyła konto na innej instancji (kolektiva.social). Chcę ją śledzić, ale po kliknięciu "follow" mam tylko informację że wysłany był "follow request", i że mogę go co najwyżej anulować. Sęk w tym że ona nie widzi żadnego powiadomienia o tym jakoby taki follow request został wysłany i nie ma żadnej opcji żeby go zaakceptować. Z drugiej strony, kiedy ona próbuje mnie śledzić, wyskakuje błąd: "Niestety, podczas sprawdzania zdalnego konta wystąpił błąd". Co robię źle? Może nasza instancja zbanowała kolektiva.social albo na odwrót? Albo to jakiś bug?

@varelse Może do administratora z tym.

@xaphanpl przybądź na swoim srebrnym koniu i uratuj tegoż biednego człowieka! :D

@robert_wolniak @xaphanpl Chyba widzę problem (to ze strony kolektiva.social). Dobrze rozumiem, że mamy od nich bana?

Follow

@varelse @xaphanpl Ok, czyli to od nich problem.

Yup, więcej bym się od anarchistów nie spodziewał :D

Polecałbym Jej zmienić serwer na bardziej liberalny.

· · Web · 2 · 3 · 1

@robert_wolniak @xaphanpl Właśnie widzę, że jesteśmy wrzuceni do jednego worka z antywackami i plandemistami. Co takiego zrobiliśmy?

@robert_wolniak @xaphanpl Może powinienem przemigrować na lhub.social, żeby mieć dostęp i do anarchistów, i do ludzi z 101010?

@varelse @robert_wolniak @xaphanpl tylko wtedy będą cię pewnie blokowały instancje z kierunkiem na prawą stronę pewnie :D. Ale jakaś opcja to też jest :D

@seachdamh @robert_wolniak Ja się w sumie trochę boję, czy na lhubie nie panują takie inby jak podobno w lewicowych grupkach na fejsbuku (tzn. znam sytuację z memów, nie byłem nigdy w takiej grupce). Nie chce mi się bawić w udowadnianie czy jestem wystarczająco lewackim lewakiem.

Teraz w sumie myślę czy po prostu nie wziąć po prostu jakiejś w miarę ogólnej anglojęzycznej instancji.

@varelse @seachdamh Nie sądzę. Pamiętaj, że Mastodon to bardziej kameralna społeczność. Zresztą z tego co widzę regulamin lhub jest też dość liberalny - można go podsumować jako "nie bądź kutasem" i "nie wrzucaj nagich cycków" więc no... raczej nie powinno być problemów ;)

Ale jak pewniej będziesz się czuł na anglojęzycznych to czemu nie ;)

@robert_wolniak
Regulamin lhub jest tak liberalny jak liberalny jest jego admin. Dwa pierwsze punkty są kompletnie niejasne i zależą jedynie od interperetacji admina.
Sam się od dawna rozglądam za instancją dla mojego konta artowego i mstdn.io wygląda mi najlepiej i faktycznie liberalnie. Właściwie to już chyba wybrałem tylko nie mam kiedy się tym zająć.
@varelse @seachdamh

@rogatywieszcz @varelse @seachdamh Nie no, wiadomo. Ale ogólny przekaz rozumiem :D

mstdn.io chyba będzie dobrym wyborem pod tym kątem :)

@robert_wolniak @varelse @seachdamh
A tym że jakieś radykalne instancje blokują tooty z innych instancji bym się nie przejmował. Gdzie nie wylądujesz, ktoś ci zawsze zbanuje w końcu instancję. Raczej namawiaj znajomą na przenosiny w jakieś bardziej liberalne miejsce niż dostosowuj się do ich widzimisię. In my humble oponion ofcoz.

@robert_wolniak
Ja przychodze z nieco frngeowego miejsca, ale "nie badz ku" na normalnych serwerach nie trzeba pisac w regulaminie bo sa ludzie raczej na poziomie, jesli cos takiego jest w regulminie to z mojej obserwacji oznacza ostry kurs w lewo czyli wiesz jak napiszesz komus ile jest plci wg mainstreamowej biologii i przez to komus przepali sie podsystem offence to juz zlamales ta zasade itp.

@varelse @seachdamh

@PawelK To już temat na inną dyskusję. Bo w imię poprawności politycznej zaczyna być tworzona coraz większa i dłuższa lista nie podlegających dyskusji tematów. I to nie znaczeniu że forma wypowiedzi jest nieakceptowalna tylko poddanie danego tematu pod dyskusję jest z miejsca traktowane jako obraza.
@robert_wolniak @varelse

@varelse Ja tu żadnych inb nie widziałem.
--
101010 jest blokowane na niektórych instancjach przez dramę o kopanie kryptowalut sprzed paru lat, @xaphanpl może się wypowiedzieć. Sytuacja podobna co z (nie istniejącą już) instancją exited.eu od @mkljczk, zrobiła się nieprzyjemna atmosfera nie wiadomo po co.
@seachdamh @robert_wolniak

@mruczek
Krypto to stara sprawa i chyba tylko jedna instancja nas za to banuje. Cała reszta banuje nas za poglądy, albo za to że my ze swojej strony nie banujemy nikogo (jak by to dla nich miało jakieś znaczenie).

@varelse @mkljczk @seachdamh @robert_wolniak

@xaphanpl Ciekawe jakie poglądy. Kiedyś na Twitterze czytałem, że 101010 jest „lewackie”, ze względu na nakładkę SK na Twoim profilu. 🤔🙃
@mruczek @varelse @seachdamh @robert_wolniak

@mkljczk Przykro to mówić ale fedi pod hasłami wolności i odporności na cenzurę jest tak samo zależne od neorozy osób prowadzących daną instancje (nie tylko administratorów) jak kiedyś kanaly/sieci IRC czy listy news. IMHO. Dobra drama nie jest zła (aka leenode/Liberia case). @xaphanpl @mruczek @varelse @robert_wolniak

@seachdamh @mkljczk @xaphanpl @mruczek @robert_wolniak Wciąż lepiej, niż jeden Cukierberg decydujący co zbanować na całym fejsbuku.

@mkljczk Dla jednych jesteśmy zbyt prawicowi, dla drugich zbyt lewicowi, a my sobie tutaj tylko dyskutujemy bez zbędnych podziałów. Jak ludzie. Nie lepsi, nie gorsi, inni, acz równi... @mruczek @varelse @seachdamh @robert_wolniak

Kiedyś ktoś wrzucał tutaj grafiki pod hasłem - warto w ramach takiej akcji protestować przeciwko cenzurze. Ludzie niby mają dość FB z obcinaniem zasięgów, cenzurą i blokowaniem kont, ale na Fedi robią dokładnie to samo.

@xaphanpl @mkljczk @mruczek @varelse @seachdamh @robert_wolniak

@PanoptikumMedia @xaphanpl @mkljczk @mruczek @varelse @seachdamh @robert_wolniak ale blokowanie innych instancji, to nie jest cenzura, tylko jedno z narzędzi i ważnych elementów Fedi.
Idk czy Kolektiva zrobiła to z uzasadnieniem, czy nie, ale to ich wybór

Blokowanie innych instancji bez ważnych powodów tworzy tzw bańkę informacyjną. Takie "nie gadam z nimi, bo mają inne zdanie" i otaczanie się kółkiem wzajemnej adoracji. To ogranicza światopogląd, uniemożliwia konstruktywną dyskusję i wymianę opinii. Oczywiste i zrozumiałe jest, że np instancja religijna zablokuje serwery poświęcone erotyce. Za to blokowanie instancji tylko dlatego, że część jej uczestników ma poglądy lewicowe/prawicowe (niepotrzebne skreślić), choć wyraża je z zachowaniem zasad kultury, to już przegięcie. Efekt jest taki, że nie ma dialogu, ludzie są otoczeni swoim "braćmi w ideologii" i popadają w coraz większy ekstremizm z braku przeciwwagi.

@crusom @xaphanpl @mkljczk @mruczek @varelse @seachdamh @robert_wolniak

@PanoptikumMedia Niektórzy mają konta właśnie po to, aby tkwić w bańce, zauważ że sam Mastodon został raczej utworzony przez osoby, które uważały że Twitter raczej pozwala na za dużo. Niektórzy korzystają z social media np. do organizacji i wtedy nie do końca chcą mieć do czynienia z ludźmi o innych poglądach (sami uznaliby „inne poglądy” za eufemizm). Uważam to za szkodliwe, ale rozumiem i nie chcę im przeszkadzać.
@crusom @xaphanpl @mruczek @varelse @seachdamh @robert_wolniak

@PanoptikumMedia @crusom @xaphanpl @mkljczk @mruczek @seachdamh @robert_wolniak

Ale w sumie czym się różni instancja religijna blokująca erotykę od instancji lewicowej blokującej np. homofobię? (abstrahując zupełnie od Kolektivy i tego, dlaczego nas zbanowała)? I jedna i druga blokuje coś, co jej zdaniem jest nieetyczne.

I czy Twoim zdaniem instancja religijna blokująca instancję, na która nie jest poświęcona erotyce, ale erotyka tam się pojawia, też jest ok?

Instancja lewicowa blokująca homofobiczną nie jest niczym niezwykłym. Cały czas bazuję na przykładzie instancji "neutralnej" skupiające różnorodne poglądy, a nie silnie sprofilowanej światopoglądowo.

Tu przypomina o sobie to, jak śliski jest temat erotyki. moim zdaniem instancja neutralna, która do;puszcza erotykę (bez hardcore, odpowiednio oznaczoną) i stanowi ona na niej mniejszość postów nie powinna być blokowana. Jestem jednak świadom, ze dla niektórych ludzi pokazanie kobiecej pupy w stringach stanowi niedopuszczalny szok kulturowy. Lepiej na to pytanie by odpowiedziała osoba religijna....

@varelse @crusom @xaphanpl @mkljczk @mruczek @seachdamh @robert_wolniak

@PanoptikumMedia @varelse @xaphanpl @mkljczk @mruczek @seachdamh @robert_wolniak jeśli nie chce czytać homofobii ani oglądać erotyki, to nie ma dla mnie znaczenia czy widzę ją raz na dwa, czy raz na dziesięć postów. Nie znaczy nie

@crusom Jest tu taki guziczek "CW" i możliwość oznaczania grafik. jeśli użytkownicy użyją tych opcji i prawidłowo podadzą charakterystykę kontrowersyjnych treści, to nie ma problemu. Nie będziesz czytać o homofobii i oglądać erotyki, banowanie nie jest potrzebne.

@varelse @xaphanpl @mkljczk @mruczek @seachdamh @robert_wolniak

@PanoptikumMedia Może ja wtrące swoje dwa grosze; jako że lubię czasami poudawać w internecie kota to jestem na jednej „safespacowej” instalacji. Są otherkiny, futrzaki i inne dziwaki, a atmosfera jest luźna. Nikt nie ma ochoty na pasywno-agresywne komentaże na temat np. „gejuf” lub bycia wilkiem. Fajnie tak czasami wejść sobie do internetu i pomiałczeć.
@crusom @varelse @xaphanpl @mkljczk @seachdamh @robert_wolniak

@PanoptikumMedia@101010.pl To znaczy, że jak ja decyduję, czy kogoś banować na tepewu.pl to jest źle, ale jak ktoś mi powie, czy mam banować, to jest dobrze?

@petros To znaczy, że na Fedi blokowanie instancji jest przesadne. Oczywiste jest, że to właściciel instancji (lub jej społeczność) decydują o banach i to ich prawo. Nie rozumiem jednak tego, że blokady mają miejsce, gdy jakiś użytkownik (albo grupa, niekoniecznie większość) publicznie krytykuje na instancji np BLM, tęczę, własność prywatną, patriotyzm, socjalizm, religię, ateizm, szczepionki, antyszczepionkowców itp (niepotrzebne skreślić). Wtedy w miejsce dialogu wskakuje totalne odcinania odmiennego zdania (przy okazji też tych z którymi ma się zgodną opinię).

@petros Co do przykładu tepewu.pl - czy jeśli napiszę, że nie wierzę w możliwość zakładania na szeroką skalę trwałych i skutecznie działających kolektywów, to jest to powód, abyś zbanował 101010.pl? No bo przecież moja opinia jest negatywna i myślę, że wspomniane kolektywy zadziałają tylko jednostkowo, raczej w formie ciekawostki. A może lepiej potraktować Fedi, jako przestrzeń do dyskusji, wymiany poglądów. Nie musimy się ze sobą zgadzać, aby rozmawiać w atmosferze wzajemnego szacunku.

@PanoptikumMedia @petros podejrzewam, że bloki w większości są robione z powodu właśnie wychodzenia z pola wzajemnego szacunku.
Na 101010 przewijały się różne osoby, które wychodziły z tego pola, więc wcale się nie dziwię, że Kolektiva poczyniła taki ruch.

@PanoptikumMedia @petros Myślę, że traktowanie fedi jako jednej przestrzeni dyskusji jest tylko pobożnym życzeniem. To są mniejsze i większe społeczności które będą się łączyć lub odgradzać zgodnie z własną wrażliwością czy ideologią (czy innym modus operandi), w praktyce tworząc własne, mniejsze podsieci. Instancji lewicowych, prawicowych, techologicznych, anime... Czasami tematy spoza sfery ich zainteresowań są neutralne dla nich, czasami - niepożądana. I o ile zgadzam się, że takie "wygradzanie" jest ogólnie złym procesem jako całość, jednocześnie architektura medium jakim jest fediverse jest taka, że on był, jest i będzie i trzeba się z tym pogodzić. Plus to co @petros wspomniał - kto niby i dlaczego miałby robić za wyrocznie, jaki ban jest dozwolony a jaki nie? Urząd Do Spraw Poprawności Politycznej Fediversum?

@xaphanpl @mkljczk @mruczek @varelse @seachdamh @robert_wolniak

@seachdamh I chyba wyczerpałeś temat, choć i tak nadużywanie blokowania instancji budzi mój niesmak. Widać jednak, ze trzeba się z tym pogodzić i tyle.

@petros @xaphanpl @varelse @robert_wolniak

Myślę, że "bałkanizacja" fediverse jest szansą raczej, niż zagrożeniem. Na koniec sierpnia (Kongresono w Łodzi) przygotowuję wystąpienie na temat wielowarstwowego modelu społeczeństwa konfederacyjnego i fediverse jest (potencjalnie) jego znakomitym wehikułem. W sierpniu będę publikował kawałki tekstów na ten temat i mam nadzieję na ciekawą konwersację.

@petros zależy co rozumiesz przez "bałkanizację" - bo jeśli fakt istnienia wielu instancji sprofilowanych lub nie w jakiś sposób, gdzie łatwiej znajdę ludzi potencjalnie zainteresowanych jakiś tematem - to tak, zgodzę się że to i zaleta i szansa i bardzo ciekawy element tej technologi. Natomiast jeśli mówimy o banowaniu niewygodnych tematów, zamykaniu się tylko w kręgu własnych przekonań i tematów - to dla mnie jest to wręcz zagrożenie dla sieci, prawda - płynące wprost z federacyjnego jej charakteru. Ale zagrożenie które w prostej linii według mnie jest drogą do rozpadu na osobne zupełnie "podsieci", które w ogóle nie wymieniają niczego między sobą (aka casus gaba). W w końcu zamiast banować dziesiątki złych instacji nie lepiej odłączyć się od sieci z tymi kilkoma dobrymi i stworzyć swoje *versum?

Bałkanizacja odnosi się do struktury, a Ty piszesz o tym, co z tą strukturą można zrobić.
Dla mnie fediverse ma przede wszystkim implikacje polityczne i to w kontekście palącej potrzeby (wywołanej Wszechkryzysem) testowania nowych sposobów organizacji komunikacji (i współpracy) społecznej. Brak jednego, jedynie słusznego, modelu jest dla mnie bezwzględną zaletą.

Więcej będę o tym pisał w sierpniu. Lipiec poświęcam na wyczyszczenie różnych zaległości.

@xaphanpl
O nie, równość! Fe! Komunizm! 😁

A na serio wiem o co chodzi. Co tu dużo mówić: wszędzie masz pełno snowflake'ów obrażających się o wszystko i wszystkich.
@mkljczk @mruczek @varelse @seachdamh

@xaphanpl @mkljczk @mruczek @varelse @seachdamh @robert_wolniak No ja mam nadzieję, ze 101010 nigdy się w żadnej bańce nie zamknie, zwłaszcza w bańce lewicowej.

Z dwojga złego bardziej prawdopodobne, że zostanie zamknięty od zewnątrz. :-)

Nie da się wszystkich zadowolić, ale stosunkowo łatwo można wszystkich wkurwić.

@mruczek Z exited.eu było tak, że miałem tam czysto testowo oprogramowanie Gaba, aby pobawić się i zobaczyć jak bardzo to popsuli. Poza mną była tam tylko @selfisekai i ktoś z polskiego fedi (nie pamiętam), który zajął nazwę @explore, czym zbugował trochę gaba. Nie przyjmowałem nikogo więcej, choć miałem parę requestów typu, cytując, „I want Gay Gab” (wrzuciłem 🏳️‍🌈 za logo, w końcu był pride month). 1/2

@varelse @xaphanpl @seachdamh @robert_wolniak

@mruczek No i można było zobaczyć że obśmiewałem różne elementy interfejsu i regresje wobec Mastodona, ale serwer szybko wpadł na różne hashtagi jako „należący do Gaba”, czy po prostu inny serwer Gaba. Od prowadzących dawne switching.social dowiedziałem się, „it is an instance filled with Nazi propaganda”. Musiała @selfisekai coś wrzucać gdy spałem. Na discordzie Mastodona dowiedziałem się, że piszę kod dla Gaba, bo wrzuciłem repo z ich archiwum.

@varelse @xaphanpl @seachdamh @robert_wolniak

@varelse @xaphanpl Proste: bo 101010 ma mega liberalny regulamin i mamy tutaj ludzi o dosłownie różnych poglądach, często niewygodnych dla anarchistów :D

Co do instancji: przejrzyj jakie masz możliwości, które instancje nie blokują lub nie są blokowane przez kolektiva. Ewentualnie opcja postawienia/wynajęcia własnej instancji z tylko Twoimi zasadami. 101010 jest jednym z gigantów na Fedi, więc mogą być takie sytuacje, że przez jednego lunatyka, który napisze przykładowo, że "nazizm jest spoko" cała instancja może być zablokowana. Mniejsze instancje na 1-20 osób jednak mają mniejsze prawdopodobieństwo, że to wystąpi.

Jak coś pamiętaj, że Mastodon ma mega bezbolesną funkcję eksportu danych na inną instancję - followy, followujących, zdjęcia, opisy - wszystko :) więc zmiana instancji to tutaj drobnostka.

@robert_wolniak @varelse @xaphanpl zmiana instancji to drobnostka, a hosting własnej też nie jest szczególnie problematyczny, jeśli komuś nie przeszkadza kilkanaście złotych na miesiąc

@robert_wolniak polecam serwer akapów. Nie banują, od razu przejeżdżają czołgiem

@varelse @xaphanpl

Sign in to participate in the conversation
101010.pl

The social network of the future: No ads, no corporate surveillance, ethical design, and decentralization! Own your data with Mastodon!