Małymi krokami nadchodzi nowy rodzaj Internetu. Czego możemy od niego wymagać? [Artykuł]

internet-czas-dzialac.pl/na-ja

@kuba Nie powiem, przyjrzałem się projektowi tego protokołu i jednak mam kilka ale.

Przede wszystkim nie jestem programistą i nie mam wiedzy na temat żadnych tego typu technikaliów. Jestem po prostu zainteresowany nowymi technologiami.

Jeśli chodzi o moją opinię to ten protokół będzie tylko i wyłącznie ciekawostką i nie znajdzie zastosowania publicznego. Dlaczego?
1. Jest zbyt surowy.
Strony wyglądają niczym w internecie lat 90tych. Czy serio jest sens dla prywatności cofać się technologicznie do tamtych czasów? Odpowiedzcie sobie szczerze. Dla mnie i większości użytkowników internetu: zdecydowanie nie - z tego samego powodu dlaczego ludzie korzystają z portali społecznościowych zamiast grup dyskusyjnych czy Discorda zamiast IRCa. Użytkownicy chcą wygody. Jeżeli dana technologia nie będzie wygodna, żadne argumenty o prywatności i własności swoich danych nie przekonają nikogo.

2. Wymaga dedykowanych aplikacji.
Żeby nie było - wiem, że TOR radzi sobie nieźle a też polega na używaniu dedykowanych programów, ale jednak jeśli ta technologia ma być dostępna, to jest niedopuszczalne. Po co mam pobierać specjalną przeglądarkę skoro zwykły Firefox czy Chromium byłby w stanie spokojnie taki protokół obsłużyć z identycznym efektem? Ponownie: gra nie warta świeczki dla wielu osób.

3. Ignoruje dorobek wielu o wiele ważniejszych projektów w historii Internetu.

Dla przykładu: HTML5, którego wprowadzenie jako standardu całkowicie zmieniło użytkowanie internetu. Animacje bez konieczności instalacji Flasha? Proszę! Odtwarzacze wideo? Śmiało! Technologia WebRTC pozwalająca rozmawiać przez kamerkę i mikrofon z poziomu przeglądarki na każdym możliwym urządzeniu? Czemu nie! Cóż...

Podsumowując: dobra ciekawostka, fajny projekt, ale tylko i wyłącznie dla programistów/geeków i nikogo więcej. I argumenty, że obecny internet jest taki zły, kapitalistyczny i mało prywatny są najzwyczajniej za słabe, skoro programiści chcą z nim walczyć tego typu projektem.

Follow

@kuba Więc raczej unikałbym mówienia "technologia dla ludzi". Nooo ma to bardzo niewiele wspólnego z tym :)

· · Web · 1 · 0 · 0

@robert_wolniak technologia dla smigola który brutalizm w designie stron internetowych uwielbia

@kuba

Sign in to participate in the conversation
101010.pl

The social network of the future: No ads, no corporate surveillance, ethical design, and decentralization! Own your data with Mastodon!