Hmm... @kmic odpoczywa, zablokował mnie, czy zgłosiła się po niego tajna policja szitpostowa?!

Ha, lepiej. Sprawdziłem dziennik ustaw. Zgodnie z ustawą, pracowników dydaktycznych można zobowiązać do nadgodzin w zakresie połowy pensum, czyli dostałbym 180g. 540g, w moim wieku i zdrowiu nie wiem, czy dałbym radę ujechać.

Show thread

Ha. Idą plotki, że chcą na maksa pracowników dydaktycznych obciążyć nadgodzinami. Dostałbym 90h dodatkowe, co dla wielu wydaje się niewiele, ale mnie przeraża (tak, to są "szkolne" godziny po 45h, ale przerw między nimi się nie liczy, a człowiek nic nie zrobi w trakcie takich przerw. Jeżeli człowieka ma zajęcia o ósmej i o 13:30, to i tak do domu wróci dopiero po piątej.

Ukradzione od koleżanki-pisarki, Małgorzaty Garkowskiej (dopiero co wyszedł jest "Wybór matki", powieść obyczajowa, dobrze przyjęta przez czytelniczki.)

""Obyczaje towarzyskie"
Maria z Colonna Walewskich Wielopolska.
Państwowe Wydawnictwo Książek Szkolnych Lwów 1938"

Przeglądam drugą część Pożaru, żeby sprawdzić, czy mógłbym dać jakiś smakowity kąsek bez spojlerów, i co chwilę łapię się za głowę na widok baboli, które sadziłem parę lat temu. Trzy "tumany" w jednym akapicie. Trzy razy "między" w drugim. "Się" w co drugim zdaniu. ALeż będzie roboty przy redakcji....

Z drugiej strony miło pomyśleć, że od tego czasu warsztat jednak mocno poprawiłem.

Najgorsze, gdy człowiek pisze jakiś akapit, emocjonuje się nim, wyobraża sobie całą scenę, a potem żaden betaczytelnik jej nie zauważa, albo wszyscy mówią "meh".

Jeden z moich ulubionych fragmentów z Pożaru.

"Weszła pierwsza, pukając palcem w starą lampkę, zdobytą gdzieś na pchlim targu, aż ta zaświeciła słabym, wolno pulsującym światłem, wydobywanym z duszperły miarowymi uderzeniami zegarowego mechanizmu. Pac, światło przegania na chwilę mrok w zakurzone kąty, pada na ściany złożone z koślawych desek uzbieranych z kilku różnych partii drewna. Pac, budzą się refleksy na leżących przy stoliku karabinach. Potem mrok znowu wypełza z zakamarków, zakrywając dłonie, coraz szczelniej otulając twarze, aż do następnego obrotu mechanizmu w lampce, aż do następnego stuknięcia młoteczka."

Mam jeszcze na dysku jedną powieść, której nikomu nie wysłałem - po opiniach bet zastanawiam się, czy ją przerobić, lekko tylko poprawić, czy może słać jak jest i niech się dzieje wola nieba...

Show thread

Tak sobie pomyślałem, że może wrzucę początkowe akapity każdej z tych powieści, by nie było, że "kałamarz" nic nie pisze o swojej twórczości...

Show thread

Ogarnęła mnie dzisiaj melancholia. Wiecie, dlaczego ostatnio trudno mi się zabrać do pisania? Co mnie potwornie frustruje? W tej chwili u wydawców czeka pięć moich powieści. Niektóre napisane lata temu.

Druga część Pożaru na pustkowiu (roboczy tytuł "Kilumara przeciw światu") (ukończone 2018, pierwsze wersje dużo wcześniej) fantastyka

Tęcza za horyzontem (ukończone 2019) SF - statek federacji wszechsłowiańskiej podczas ucieczki z bitwy trafia do innego uniwersum.

Sztandary imperium (2021) prochowe fantasy. Ludzkość żyje w rezerwacie utworzonym przez elfy.

Międzyświat (2020) SF - facet po śmierci żyje w obcym uniwersum i poszukuje tam sensu życia

Sen Niespokojny (2022) SF - polska kolonia odcięta od Ziemi usiłuje przetrwać.

W ustawieniach konta Google zniknęła globalna opcja włączania trybu czytnika ekranu. Naszukałem się, bo pliki pomocy nie są jeszcze całkiem zaktualizowane. Znalazłem i dzielę się z innymi użytkownikami czytników ekranu. Teraz jest to w menu "narzędzia", "opcje ułatwień dostępu." Zestresowali mnie...

Biggest military hardware suppliers to Ukraine. Funnily enough, Russia (inadvertently) supplied more tanks, artillery and armoured cars than any other country 😂 .

Ha. Pierwszy raz mam robaczywe owoce pigwowca.

W ramach testowania śledzenia hasztagów, niech ktoś bardzo proszę wrzuci coś z hasztagiem ... Chcę zoabczyć, czy się pojawi w zawiadomieniach, czy to tylko taka ściema :)

Uff, skończyłem poprawiać prace studentów. Rekordowo szybko, chociaż nikt mi w tym roku nie pomagał. Kompletnie niezrozumiałe dla mnie są przypadki studentów oddających puste kartki (na poprawce!) pomimo tego, że jedno pytanie powtarza się w podobnej formie od lat.

Salik i jej "Płomień" otrzymała prestiżową nagrodę krytyków im. Żuławskiego (tzw "Żuławia"). Nagroda zasłużona, znakomity debiut.

@rdarmila a propos faceta od dyskietek, ciekawe czy C64 nadal wyważa wały w Gdańsku? Ktoś z Tricity i ma jakieś wiadomości czy nadal działa? Warsztat na Miszewskiego 12

Ha, z ciekawości sprawdziłem i użytkownik wrócił, z opinią tym razem 4/5 i "można posłuchać" :D Uff.

Show thread

Ha. Nie wiem, co się dzieje, ale ktoś na audiotece dodał niedawno negatywną opinię mojego audiobooka (3/5 "trochę nudne to") i nagle ta opinia znikła, a została tylko pozytywna (5/5 "przyjemnie się słuchało"). Mam nadzieję, że to słuchacz się rozmyślił, a nie, że audioteka usuwa ..

Show older
101010.pl

The social network of the future: No ads, no corporate surveillance, ethical design, and decentralization! Own your data with Mastodon!