Wiele razy podczas dyskusji i na sieci, i w prawdziwym życiu pisano/mówiono mi, że wśród łowców-zbieraczy panowała równość płci. Prawda, jak łatwo się domyślić, była o wiele bardziej skomplikowana; dowody na egalitaryzm w takich społecznościach są naciągane, społeczności się różnią i zdecydowanie jest możliwe, że relacje między płciami dalekie były od wyobrażonego ideału

cold-takes.com/hunter-gatherer

Ha, po wyczekiwanej wielkiej fali po wykopie (która w końcu nigdy nie nadeszła) jednak chyba nadchodzi wielka fal(k)a po artykule w oko.press.

AMV zawiera psuje!!

Anime którego główna postać była poniekąd inspiracją do jednego z moich opowiadań, a klimat powietrznych bitew próbowałem odnaleźć w drugiej części "Pożaru na pustkowiu". Ale ja nie o tym - przyszło mi do głowy, że właśnie dorasta kolejne pokolenie, dla którego anime to nie są tylko "chińskie bajki". Kiedy więc nawiązania do klasyk gatunku, do najlepszych dzieł mamoru oshiiego, isao takahaty, hayao myazakiego staną się częścią głównonurtowej popkultury? A może już się stały, tylko ja, stary dziad, to przegapiłem?

youtube.com/watch?v=KeKinc4kp_

Jak na zawołanie: na blogu Sedeńki (właściciela niszowego wydawnictwa oraz postaci swego czasu bardzo znanej w fandomie) o zbliżających się podwyżkach cen książek. Sześć dych za dzieło w twardej oprawie... ciekawe, ile osób się na to zdecyduje. A potem znowu wyjdzie pięciu mędrców i pięć mędrczyń i będą się zastanawiać, i będą biadać, i będą ręce załamywać nad stanem czytelnictwa w Polsce i jak to się dzieje, że nasz niekulturalny naród nie kupuje literatury. Trochę ulgi mogłoby dać obniżenie VATu na książki, a właściwie likwidacja, do 0% - ale na to się nie godzi Komisja Europejska.

sedenko.pl/2021/10/21/ceny-ksi

To, że ceny drewna lecą w górę jeszcze mnie tak nie martwi, bo cena papieru w książce to jakiś tam mały procent. Ale to, że drewna zaczyna fizycznie brakować, już mnie martwi jakby bardziej, bo brak drewna to brak papieru dobrej jakości, a brak papieru, to kolejne odsunięcie premiery. Coś mi zaczyna mówić, że w tym roku wyjdzie tylko ebook i może audiobook, a na papierze to premierę zobaczę jak świnia niebo i nawet ten "najgorszy przypadek" w styczniu może okazać się zbyt optymistyczny.

Ceny drewna:

wnp.pl/budownictwo/ceny-drewna

Braki papieru:

bankier.pl/wiadomosc/Brak-papi

Przykłady zdebunkowanych mitów na temat wpływu massmediów na rzeczywistość. Pierwszy z brzegu - wbrew temu, co zawsze czytałem, słuchowisko Wellesa na podstawie wojny światów Wellsa (Wellesa na podstawie Wellsa :D nie wiem, czemu mnie to tak bawi :D) _nie spowodowało_ masowej paniki (kluczowe tutaj słowo: "masowej"). A dalej wpływ gier komputerowych na wzrost liczby przestępstw albo seksizmu, wpływ filmów z serii Szczęki na spadek liczby rekinów, 13 reasons why Netfliksa a liczba samobójstw, wpływ chudych modele na liczbę przypadków anoreksji wśród dziewcząt i tak dalej.

Tak więc, jeżeli następnym razem ktoś wam powie, że jakaś gra spowodowała wzrost przestępstw, albo że jakaś książka bez wątpienie szkodzi ludziom... zachowajcie zdrowy sceptycyzm.

psychologytoday.com/us/blog/ch

Ciekawostka: najbardziej pokojowa albo przynajmniej cytowana jako jedna z najbardziej łagodnych, pokojowych i pacyfistycznych społeczność na świecie, Semai, jednak nie ma liczby zabójstw 30/100.000, jak to policzył Knauft i jak to cytuje Pinker w Better Angels of our Nature, tylko coś koło 0.56/100.000, czyli nieco mniej niż Polska (0.7) i podobnie jak Włochy (0.57).

Z tym, że Dentan mogł policzyć źle i zaniżyć, bo nie ma dostępu do statystyk, a wyliczył na podstawie tych morderstw, o których słyszał - a jak sam twierdzi, Semai niechętnie rozmawiają o takich przypadkach. A jeszcze z innej strony, niektóre z morderstw, o których Dentan napisał, dokonali młodzi Semai, którzy "utracili plemienną tożsamość". Być może więc liczba zabójstw jest nawet mniejsza i może zbliżać się do Japonii. A może jest większa.

mettacenter.org/wp-content/upl

W górach Algierii zasypanych piaskami Sahary można znaleźć mnóstwo naskalnych malowideł. O tym wszyscy na pewno wiedzą. Że na tych malowidłach są żyrafy, nosorożce i tak dalej - też pewnie wszyscy wiedzą. Ale już na przykład o tym, że w pewnym okresie malowidła zaczęły przedstawiać humanoidalne dziwadła do niedawna nie wiedziałem. A o tym, że są tam także przedstawione rysunki bitew, nie wiedziałem do dzisiaj.

Zwykle takie rysunki przedstawiają grupkę kilkunastu mężczyzn strzelających do siebie z łuku. NIektórzy czasami uciekają, czasami wygląda to tak, jakby na zmianę jedna strona zwiewała, a potem druga (bo u góry jedni atakują, a na dole tego samego malowidła drudzy). Nie ma wodzów. Bardzo rzadko pojawiają się strzelające kobiety, ale są kobiety i dzieci także przedstawione. Rzadko widać trupy.

Autorzy linkowanego artykułu piszą, że widać podobieństwo do znanych z antropologicznych badań rytualnych bitew łowców-zbieraczy.

Dla mnie ciekawe.

researchgate.net/publication/3

"Based on your answers to the personality questions....

Our machine learning model predicts that you have a:

89.62% chance of being Male
10.38% chance of being Female "

Długi test a potem bardzo dużo informacji, zanim podają wyniki. Uwaga - raz pytają o email, ale można email pominąć (zostawić pole puste) i dostać wyniki w przeglądarce.

programs.clearerthinking.org/g

Dawno nie recenzowałem żadnej z czytanych powieści, bo wiecie - jakoś tak głupio debiutantowi wymądrzać się na temat kolegów po piórze. Dla "Zadry" jednak zrobię wyjątek. Dlaczego? Bo powinna mnie ta powieść zanudzić. Piskorski pisze literacko, ale bardzo poprawnie, w starym stylu, nawet bardzo starym. Bohaterzy są mało wyraziści, chociaż łatwo ich rozróżniać. Czyli powinienem dać ocenę "czytadło" i tyle. Może nawet mniej.

A tymczasem powieść Piskorskiego bardzo, ale to bardzo mi się podobała.

Jak to możliwe?

radomirdarmila.pl/2021/10/17/x

Guys, my daughter has a problem with a Huion (nomen omen) Kamvas 13 graphical tablet. Please boost - maybe someone has found the solution.

The spec: Dell G3 3500, Windows 10 Home, NVidia 1650Ti, newest graphical nvidia drivers 472.12, newest Huion drivers, just downloaded from respective sites. I even downloaded and installed alternative opensource Kamvas 13 drivers, to no avail.

THe symptoms: after connecting to the computer, Windows discovers only a pen, and does not see graphical display. Huion displays "no signal" and enters into sleep mode.

I've connected the tablet to my computer with LInux and it works. I've connected the tablet to another computer with windows 10, it works. My daughter's computer is able to connect to TV screen vid HDMI cable with no problem and her computer sees additional dsplay.

The interesting thing is that the tablet used to work, and then just stopped. ANother thing is that NVidia Control Panel sometimes displays a lot of options, including "multiple screen configuration" or something like that, but when I connect the tablet, all those options suddenly disappear.

Any ideas?

No nie czuję się przekonany. Ale artykuł prowokujący i ciekawy - o tym, czy uczucia naprawdę są uniwersalne, czy też to kultura uczy nas, co powinniśmy czuć.

aeon.co/essays/what-if-emotion

Show older
101010.pl

The social network of the future: No ads, no corporate surveillance, ethical design, and decentralization! Own your data with Mastodon!