Pinned post

Witam bardzo serdecznie!
Oto oficjalne konto Pana Nowicjusza Szyszki, gdzie będą umieszczane wpisy o nowych filmach i wydarzeniach związanych z kanałem
Zapraszam! 😁

Cześć polskie Fedi!

@krzysiek postanowił zapełnić naszą Fediwersową lukę i zahostować polską instancję Pixelfeda. Jaki adres? Oczywiście... pixelfed.pl/

Kto chce przekonać znajomych do porzucenia Instagrama to polecam i zapraszam! (tak, da się ich obserwować z poziomu Mastodona).

RT @KacperSzurek@twitter.com

Jeśli ktoś wyjmie dysk z Twojego komputera i "przełoży" go do innego komputera, to może odczytać Twoje dane bez żadnego hasła*.
* O ile nie szyfrujesz dysku.
Ty pewno to wiesz - a co z rodziną?
Sporo osób myśli, że hasło do Windowsa to "magiczna" bariera, która chroni ich pliki.

🐦🔗: twitter.com/KacperSzurek/statu

Wybieramy razem z Wami temat odcinka „Internet. Czas Działać!” 🔥😉

🟡 "Getting Sherlocked by Apple 🍏" (O Apple, które banuje aplikacje w AppStore, a później tworzy swoje „autorskie” kopie tych aplikacji).
🟡 "Cross device tracking" (Czyli jak wygląda śledzenie użytkowników między urządzeniami?)
🟡 "Internet of Things / Shit" (O przedmiotach które bez internetu stają się bezużytecznymi elektrośmieciami, a z dostępem do sieci są niezłym narzędziem do śledzenia)

naprawdę śmieszą mnie te zachwyty nad Apple, że po 5 latach od kiedy wiemy o Pegasusie, pozwali NSO Group i wysłali jakimś osobom maila że niby próbowano zainfekować im urządzenia. ciekawe swoją drogą jakie dane zbiera Apple, na podstawie których to później wysyłali 🤔

Ale czad! Właśnie Staszek instruuje nauczycielkę, jak obsługiwać MS Teams. I to podczas zajęć komputerowych w II klasie podstawówki. Coś tu jest nie tak, ale nie wiem co.

Już jutro o godzinie 14:30 nowy artykuł oraz odcinek podcastu „Internet. Czas działać!” 🔥

W najnowszym materiale opowiemy o projektach odzyskiwania Internetu. Wymienimy aplikacje, które pozwalają na czytanie i oglądanie treści korporacyjnych źródeł takich jak YouTube, Twitter czy np. Instagram, ale bez:

- skryptów śledzących;
- login-wallów, pay-wallów;
- okienek o cookiesach;
- reklam;
- prowokowania do instalacji aplikacji mobilnych;
- oraz innych popularnych uciążliwości.

@realdanny @pfm @crusom @kuba Problemem są szkoły. Nie chodzi o to, że nie uczą "Linuksa", bo czasami uczą, ale że nie nauczają wolnego oprogramowania. Nie starają się zaszczepić w młodym pokoleniu poczucia, że wolność jest czymś ważnym, że należy ją chronić i walczyć o nią. Nie mówią że istnieje oprogramowanie wolne i zastrzeżone, i że oprogramowanie zastrzeżone jest czymś złym, problemem społecznym, że zabija innowacyjność, niszczy ducha współpracy i dzielenia się, a często także jest szkodliwe technicznie. Przez to że moja szkoła nie promuje wolnego oprogramowania, ponieważ jak wszystkie w polsce ma obowiązek nauczyć Windowsa, co jest z jednej strony absurdalne a z drugiej tragiczne, dużo trudniej było mi samemu znaleźć właściwą drogę. Wiele razy źle wybrałem i musiałem kilkukrotnie migrować z jednego programu do drugiego. Przynajmniej nauczyciele byli wyrozumiali i pozwolili mi używać takiego oprogramowania jakiego chcę.

Basicowe polskie blogi o bezpieczeństwie i prywatności be like: "Facebook zły. ...ale fediverse za trudny :(((((("

Pamiętajcie, że jak zaznaczacie pola wyboru (checkboxy) / suwaczki (switche) to jesteście zaawansowanymi użytkownikami.

Bądźcie zaawansowani! 😉

/arek

Zostałem poproszony o sprawdzenie, czemu nie działa na telefonie w ogóle internet. Tym problemem z CAŁYM INTERNETEM okazała się jakaś awaria facebooka/whatsappa. Heh.

Przy okazji wykorzystam tę okazję do chamskiej autoreklamy.
Już kiedyś zrobiłem filmiki o tym dlaczego korzystanie z WhatsAppa i Messengera nie jest dobrym pomysłem i to nie tylko z powodu awarii:

youtu.be/5EXKoGsQiew
youtu.be/R41VehVvFNM

Show thread

Ludzie: O nie! Internet nie działa! Nie mogę korzystać z Facebooka, Messengera i WhatsAppa! Nadchodzi koniec świata!

Ja:

Jakbym założył własny serwer pocztowy i wysłał z niego wiadomość na Gmail, to od razu by trafiło do spamu mimo że nigdy wcześniej nie były wysyłane wiadomości z tego adresu. A tu Facebook spamuje powiadomieniami które ja mam w dupie, co ktoś wstawił, skomentował, oznaczył czy zaprosił do znajomych. Tyle razy już klikałem "zrezygnuj z subskrypcji", a oni jeszcze się nie odczepili. I to jakoś do spamu nie trafia. Ale to przecież uprzywilejowana firma. Choćby i wysyłali po 100 maili dziennie do każdego, to Google nic z tym nie zrobi. Chyba powinienem już zmienić email.

Opowiadamy o otwartej, sprawdzonej w boju technologii, która pozwala przejąć kontrolę nad tym, jak czytamy wiadomości online

internet-czas-dzialac.pl/odcin

Jak ludzie maja zaufać bezpieczeństwu przechowywania danych spisu powszechnego jeśli sejm nie potrafi upilnować własnych e-maili?
To podważa zaufanie do instytucji publicznych.

„Zainstaluj naszą aplikację mobilną!” - krzyczą do nas wyskakujące okienka na rosnącej ilości stron. Jakie korzyści daje autorom stron internetowych wpychanie nam aplikacji mobilnych?

internet-czas-dzialac.pl/odcin

Problemów z BitChute ciąg dalszy.
Niestety problemy techniczne związane z publikacją na BitChute mojego ostatniego materiału (101010.pl/@przecietnylinuksiar)
nie były chwilowe oraz jednorazowe i nie mam możliwości opublikowania na BitChute prawie połowy swoich filmów! Wszystko działa dobrze podczas procesu ustawiania parametrów materiału (tytuł, opis, miniaturka itp.) jednak kiedy tylko kliknę przycisk "Zakończ", który jak sama nazwa wskazuje ma zakończyć proces dodawania filmu z wybranymi ustawieniami, to wyskakuje słynny error 404 i film po prostu znika. Problem występuje praktycznie we wszystkich przeglądarkach i trwa już chyba z 2 - 3 miesiące. Kontaktowałem się z wsparciem technicznym platformy BitChute, ale rozkładają ręce.
Na szczęście chyba jeszcze nie wszystko stracone, gdyż dzisiaj błąd w przeglądarce Chromium na chwile zniknął i udało mi się dodać jeden z zaległych filmów. Jednak zaraz po tym błąd znowu wrócił i nie mogłem dodać więcej materiałów

Show older
101010.pl

The social network of the future: No ads, no corporate surveillance, ethical design, and decentralization! Own your data with Mastodon!