Follow

Siema. Mam własną domenę i serwer ftp jak zarejestrować własną instancę w mastodon ewentualnie jak przenieść swoje konto mastodon na wLasną stronę??

@piotr_losy Przede wszystkim chyba i do mastodona i pleromy (która chyba jest lepszym wyborem ze względu na zasobożerność) będzie potrzebny pełny VPS. Wykupiony hosting (wnioskuje że taki masz, skoro wspominasz o dostępie przez FTP) raczej się nie sprawdzi.

@PrzybornikPLTL @piotr_losy jak chcesz się na razie pobawić tylko i nauczyć - zerknij na mojego dzisiejszego wcześniejszego toota gdzie podrzuciłem ofertę podstawowego VPSa na rok za darmo. Alternatywnie możesz użyć darmowej oferty Oracla - też było wczęsniej o tym pisane - i na ich VPSie postawić sobie pleromkę.

@PrzybornikPLTL @piotr_losy Tylko w przypadku oferty Oracla panel jest zdecydowanie bardziej zagmatwany i skomplikowany jako, że to jest raczej coś pozycjonowane jako alternatywa dla chmury amazona czy M$a a nie typowego, prostego hostingu VPSa (Digital Ocean, Hetzner, OVH, Aruba... )

@seachdamh @piotr_losy nie wiem bez tego nie ruszę? mam server staś fizycznie w domu. WD MyCloud EX2 ULTRA nie mwiem czy się nie nada.

@seachdamh @piotr_losy nie da się po prostu wgrać pakietu na server ftp? i go tam konfigurować?

@PrzybornikPLTL @piotr_losy mastodon (oprogramowanie) uruchamia własny serwer obsługujący stronę + wymaga bazy danych. Pleroma - wymaga bazy danych. Jak jesteś to w stanie skonfigurować i uruchomić u siebie to może coś z tego wyjdzie (chociaż pewnie będzie to bardzo pod górkę)

@seachdamh @PrzybornikPLTL tak mogę u siebibe manewrować z danymi. tylko muszę najpierw je z kąś z ciągnąć

@seachdamh @piotr_losy chętnie po trenuję i poćwiczę. mam czas może coś z tego wykszeszę

@seachdamh jestem amatorem samoukiem. jaki plik startuje stronę idex.html i inny też?

@piotr_losy z tego co widzę ten WD to po prostu serwer NAS. Nie wygląda mi to na rozwiązanie przeznaczone do hostowania stron www / baz danych.

Druga sprawa - jeśli chcesz to faktycznie używać podpiętego do sieci (internetu) - serwery nas mają długą historię dziur, niezałatanych podatności i podobnych sprawy.

Osobiście bałbym by się wystawiać takie urządzenie na publicznym adresie IP dostępne z zewnątrz dla każdego. W pierwszej kolejności takie rzeczy bym testował na jakimś VPSie tanim, w drugiej jeśli już zależałoby mi, żeby było u mnie i miał do tego warunki - może jakiś mikrokontroler w stylu RPI lub Arudino jako serwer LAMP + ewentualnie nas jako magazyn danych do niego.

Prostrzych rozwiazan nie ma nie moge po prostu skopiowac jakiegos skryptu i go obrabiac na ftp?

@seachdamh @piotr_losy małą bekę już skręciłem 😜 przyborni.pl/ coś się pokazało w pół roku coś powinienem ogarnąć

Sign in to participate in the conversation
101010.pl

The social network of the future: No ads, no corporate surveillance, ethical design, and decentralization! Own your data with Mastodon!