Pozostaje pogratulować Amnesty International. Na ich głównej witrynie amnesty.org (na dole strony) są cztery linki społecznościowe: Facebook, Twitter, YouTube oraz Instagram. Dają świetny przykład, jak walczyć o nasze prawo do prywatności. Żadnego Fediverse, XMPP, Matrix, GPG albo innej formy bezpiecznego i poufnego kontaktu.

W związku z tym korespondencję do AI Polska można uzupełnić o zwrócenie uwagi na ten problem w środowisku anglojęzycznym. Być może ludzie zareagują i zmuszą AI do stworzenia kont w alternatywnych systemach oraz usunięcia syfiastych skryptów ze swojej strony internetowej. Ja się tego nie podejmuję, ale jeśli ktoś ma odrobinę czasu i ochoty, to może po angielsku zwrócić na to uwagę w środowisku Fediverse, czy też na innych portalach.

Warto tagować :)

@michal @mkljcz@konfederacja.ru @erikmar @sdebkowski @rogatywieszcz

Amnesty International jako organizacja walcząca o prawa człowieka w kontekście wspomnianego raportu (załączam ponownie link) w zasadzie musi oferować alternatywne systemy komunikacji (bezpieczne) i być na niezależnych portalach społecznościowych. Dotyczy to też personalnie współpracowników AI.

Jak ma się sprawa Amnesty International, jako organizacji międzynarodowej? Czy tylko AI Polska korzysta z mediów, które naruszają prywatność?

amnesty.org.pl/inwigilacja-pro

Przeczytaj całość! Amnesty International ostrzega w swoim nowym raporcie, że wszechobecna inwigilacja miliardów ludzi przez Facebooka i Google’a stanowi systemowe zagrożenie dla praw człowieka. Jak można przeczytać „Pozyskiwanie i analiza danych osobowych na tak niespotykaną dotąd skalę są niezgodne z każdą składową prawa do prywatności, w tym z wolnością od ingerencji w nasze życie prywatne, prawem do kontrolowania informacji o nas samych oraz prawem do przestrzeni, w której możemy swobodnie wyrażać naszą tożsamość.” Osoby korzystające z Fediverse przeważnie są świadome zagrożenia, zresztą ktoś już tutaj podawał informacje o tym raporcie AI.

Tu pojawia się pytanie, czy członkowie Amnesty International Polska są świadomi tego zagrożenia? Wchodzę na stronę AI Polska i widzę „Działaj w social media” z trzema linkami do portali: Facebook, Twitter i YouTube. Jest też postulat „Zapisz się na nasze newslettery na Messengerze”. Tu pojawia się kilka ważnych pytań. W taki sposób Amnesty International dba o prywatność swoich zwolenników? Dlaczego AI nie ma kont na Fediverse (w tym PeerTube) a newslettera nie oferuje poprzez XMPP oraz Matrix? Dlaczego Amnesty International nie publikuje kluczy PGP/GPG w celu zapewnienia bezpieczeństwa komunikacji e-mail?

Amnesty International powinno udostępniać alternatywne i bezpieczne kanały komunikacji aby pokazać, że naprawdę ma na uwadze nasze prawo do prywatności. AI powinno umożliwiać korzystanie z rozwiązań otwartych i bezpiecznych (szyfrowanie). Taka jest moja opinia. Zamierzam napisać do AI Polska z zapytaniem, czy i kiedy zamierzają zacząć używać otwartych systemów. Walcząc o prawa człowieka powinni dawać przykład.

A może ktoś jeszcze, nawiązując do wspomnianego raportu, skrobnie do AI kilka słów?

Link:
amnesty.org.pl/inwigilacja-pro

Pytałem wcześniej o inne instancje polskojezyczne, poza 101010.pl Dobrze mi na tym serwerze, ale siłą Fediverse jest różnorodność i decentralizacja, więc miło mi stwierdzić, że są inne krajowe instancje.

Ogólnie można polować na stronie: fediverse.party

@xaphanpl poinformował o:
dobremiejsce.robmydobrze.pl/ab

@m4sk1n zaproponował:
rigcz.club/about

Macie jeszcze inne propozycje?

Są serwery, więc warto wspomnieć o Fedivcerse znajomym, aby instancje zapełniły się ludźmi :)

"My Blood, Your Blood" (original polish language title Moja krew, twoja krew) is a 50-minute documentary, produced in conjuncton with the BBC in 1986. The film was directed by Andrzej Kostenko, born in 1936, he graduated from the Lodz Film School, from the '70s producing films in Western Europe.

The film features the following bands (some playing live at the FMR festival at Jarocin in 1986) Republika - Moja krew Madame - Krawat powieszony w łaźni Process - Stroszek (Wariat) Izrael - Nie poddawaj się Maanam - Jesteśmy ze stali Alter Ego Tilt - Mówię ci, że... (live at Jarocin) Dżem - Czerwony jak cegła (live at Jarocin) Ziyo - Nie wiem R.A.P. - R.A.P. Generation Ireneusz Dudek (live at Jarocin) KAT - The Oracle (live at Jarocin) Voo Voo - Jest tylko marsz Kosmetyki Mrs. Pinki - Ciągle w ruchu Siekiera - Ludzie Wschodu Moskwa - Nigdy (live at Jarocin) Aya RL - Ulica

youtu.be/M8VM1Loamq8

Cześć / Hey

Cześć. Mam na imię Paweł a to jest mój nowy profil na Fediverse. Cieszę się, że są portale społecznościowe wolne od korporacji. Jestem osobą polskojęzyczną, mój angielski jest dość słaby, więc będę pisał po polsku.

Hey. My name is Paul and this is my new profile on Fediverse. I am glad that there are social networking sites free from corporations. I am a Polish speaker, my English is quite weak, so I will write in Polish.

101010.pl

The social network of the future: No ads, no corporate surveillance, ethical design, and decentralization! Own your data with Mastodon!