Przeczytaj całość! Amnesty International ostrzega w swoim nowym raporcie, że wszechobecna inwigilacja miliardów ludzi przez Facebooka i Google’a stanowi systemowe zagrożenie dla praw człowieka. Jak można przeczytać „Pozyskiwanie i analiza danych osobowych na tak niespotykaną dotąd skalę są niezgodne z każdą składową prawa do prywatności, w tym z wolnością od ingerencji w nasze życie prywatne, prawem do kontrolowania informacji o nas samych oraz prawem do przestrzeni, w której możemy swobodnie wyrażać naszą tożsamość.” Osoby korzystające z Fediverse przeważnie są świadome zagrożenia, zresztą ktoś już tutaj podawał informacje o tym raporcie AI.

Tu pojawia się pytanie, czy członkowie Amnesty International Polska są świadomi tego zagrożenia? Wchodzę na stronę AI Polska i widzę „Działaj w social media” z trzema linkami do portali: Facebook, Twitter i YouTube. Jest też postulat „Zapisz się na nasze newslettery na Messengerze”. Tu pojawia się kilka ważnych pytań. W taki sposób Amnesty International dba o prywatność swoich zwolenników? Dlaczego AI nie ma kont na Fediverse (w tym PeerTube) a newslettera nie oferuje poprzez XMPP oraz Matrix? Dlaczego Amnesty International nie publikuje kluczy PGP/GPG w celu zapewnienia bezpieczeństwa komunikacji e-mail?

Amnesty International powinno udostępniać alternatywne i bezpieczne kanały komunikacji aby pokazać, że naprawdę ma na uwadze nasze prawo do prywatności. AI powinno umożliwiać korzystanie z rozwiązań otwartych i bezpiecznych (szyfrowanie). Taka jest moja opinia. Zamierzam napisać do AI Polska z zapytaniem, czy i kiedy zamierzają zacząć używać otwartych systemów. Walcząc o prawa człowieka powinni dawać przykład.

A może ktoś jeszcze, nawiązując do wspomnianego raportu, skrobnie do AI kilka słów?

Link:
amnesty.org.pl/inwigilacja-pro

@pavel faktycznie dość zabawnie "dają przykład" odsyłając ludzi do mainstreamowych portali 😆

@michal @pavel poza facebookowym śledzeniem o którym akurat pamiętali, zapomnieli dodać facebookowy widżet komentarzy XD
@michal @pavel facebookowy pixel, facebookowy widżet like, google tag manager, nigdy nie będę traktował amnesty international poważnie

@mkljczk @michal Chyba mają pełną analitykę Google, nie chce mi się źródła teraz przeglądać. Co więcej w zakładce "Kontakt" zmieścili informacje o numerze konta a miejsca na klucz GPG zabrakło. Czy przypadkiem Amnesty International nie utrzymuje kontaktów z dysydentami politycznymi, różnymi działaczami oraz niezależnymi dziennikarzami? Mam wątpliwości, przecież gdyby tak było to by zadbali o bezpieczeństwo korespondencji...

@pavel @michal jeżeli ktoś mówi o wadach popularnych social media, nie proponując i nie używając przy tym alternatyw (no chyba że żadnych nie używa), dla mnie nie powinien się wypowiadać
@pavel @michal zwłaszcza że amnesty international chyba jest jakoś wpływową organizacją

@mkljczk
Smuci mnie to że wiele z organizacji pro-prywatnościowych nie ma konta na którejś z fediversowych platform. Brakuje mi tutaj EFF i fundacji panoptykon (choć do tej sprawy się już odnieśli twitter.com/panoptykon/status/).

Wszedłem przed chwilą na amnesty.org, a tam zaskoczenie; więcej skryptów śledzących.
@michal @pavel

Follow

@sdebkowski Smuci, więc może pora aby to rozruszać. Ja oczekuję sytuacji, że nie tylko stowarzyszenia i fundacje, ale też normalne firmy z których usług korzystam (telefonia, bank itp.) umożliwią mi jako ich klientowi równy dostęp, gdyż nie korzystam z FB i innych platform jakie mi proponują do komunikacji.

Panoptykon ma roczny budżet na poziomie miliona złotych, więc dla mnie typowego dziada marnującego życie na pracę za grosze to nie jest żadna wymówka. Odnieśli się do sprawy, ale mnie to wytłumaczenie nie satysfakcjonuje, gdyż obsługa Fediverse to kopiowanie wpisów przygotowanych na inne platformy, maksymalnie 1-2 roboczogodziny tygodniowo (z odpowiedziami na wpisy). Jeśli nie mają na to czasu, to na co mają czas?

W zasadzie Panoptykon powinien posiadać własne serwery Fediverse, Matrix i XMPP. To jest tak bardzo logiczne i zgodne z ich działalnością statutową, że teksty w stylu „jesteśmy małym, zapracowanym zespołem i nie jesteśmy w stanie animować wielu kanałów jednocześnie” wydają się w tym kontekście żałosne. Powinni nie tylko animować, ale też tworzyć oraz promować niezależne kanały. Jestem przekonany, że uzyskaliby wsparcie od środowiska, co by uzupełniło możliwości ich informatyków a koszt utrzymania infrastruktury jest dla takiej organizacji śmiesznie niski.

@michal @mkljczk @erikmar

· · Web · 0 · 0 · 1
Sign in to participate in the conversation
101010.pl

The social network of the future: No ads, no corporate surveillance, ethical design, and decentralization! Own your data with Mastodon!