Follow

Przeczytaj całość! Amnesty International ostrzega w swoim nowym raporcie, że wszechobecna inwigilacja miliardów ludzi przez Facebooka i Google’a stanowi systemowe zagrożenie dla praw człowieka. Jak można przeczytać „Pozyskiwanie i analiza danych osobowych na tak niespotykaną dotąd skalę są niezgodne z każdą składową prawa do prywatności, w tym z wolnością od ingerencji w nasze życie prywatne, prawem do kontrolowania informacji o nas samych oraz prawem do przestrzeni, w której możemy swobodnie wyrażać naszą tożsamość.” Osoby korzystające z Fediverse przeważnie są świadome zagrożenia, zresztą ktoś już tutaj podawał informacje o tym raporcie AI.

Tu pojawia się pytanie, czy członkowie Amnesty International Polska są świadomi tego zagrożenia? Wchodzę na stronę AI Polska i widzę „Działaj w social media” z trzema linkami do portali: Facebook, Twitter i YouTube. Jest też postulat „Zapisz się na nasze newslettery na Messengerze”. Tu pojawia się kilka ważnych pytań. W taki sposób Amnesty International dba o prywatność swoich zwolenników? Dlaczego AI nie ma kont na Fediverse (w tym PeerTube) a newslettera nie oferuje poprzez XMPP oraz Matrix? Dlaczego Amnesty International nie publikuje kluczy PGP/GPG w celu zapewnienia bezpieczeństwa komunikacji e-mail?

Amnesty International powinno udostępniać alternatywne i bezpieczne kanały komunikacji aby pokazać, że naprawdę ma na uwadze nasze prawo do prywatności. AI powinno umożliwiać korzystanie z rozwiązań otwartych i bezpiecznych (szyfrowanie). Taka jest moja opinia. Zamierzam napisać do AI Polska z zapytaniem, czy i kiedy zamierzają zacząć używać otwartych systemów. Walcząc o prawa człowieka powinni dawać przykład.

A może ktoś jeszcze, nawiązując do wspomnianego raportu, skrobnie do AI kilka słów?

Link:
amnesty.org.pl/inwigilacja-pro

· · Web · 2 · 2 · 6

@pavel faktycznie dość zabawnie "dają przykład" odsyłając ludzi do mainstreamowych portali 😆

@michal @pavel poza facebookowym śledzeniem o którym akurat pamiętali, zapomnieli dodać facebookowy widżet komentarzy XD
@michal @pavel facebookowy pixel, facebookowy widżet like, google tag manager, nigdy nie będę traktował amnesty international poważnie

@mkljczk @michal Chyba mają pełną analitykę Google, nie chce mi się źródła teraz przeglądać. Co więcej w zakładce "Kontakt" zmieścili informacje o numerze konta a miejsca na klucz GPG zabrakło. Czy przypadkiem Amnesty International nie utrzymuje kontaktów z dysydentami politycznymi, różnymi działaczami oraz niezależnymi dziennikarzami? Mam wątpliwości, przecież gdyby tak było to by zadbali o bezpieczeństwo korespondencji...

@pavel @michal jeżeli ktoś mówi o wadach popularnych social media, nie proponując i nie używając przy tym alternatyw (no chyba że żadnych nie używa), dla mnie nie powinien się wypowiadać
@pavel @michal zwłaszcza że amnesty international chyba jest jakoś wpływową organizacją

@mkljczk
Smuci mnie to że wiele z organizacji pro-prywatnościowych nie ma konta na którejś z fediversowych platform. Brakuje mi tutaj EFF i fundacji panoptykon (choć do tej sprawy się już odnieśli twitter.com/panoptykon/status/).

Wszedłem przed chwilą na amnesty.org, a tam zaskoczenie; więcej skryptów śledzących.
@michal @pavel

@sdebkowski Smuci, więc może pora aby to rozruszać. Ja oczekuję sytuacji, że nie tylko stowarzyszenia i fundacje, ale też normalne firmy z których usług korzystam (telefonia, bank itp.) umożliwią mi jako ich klientowi równy dostęp, gdyż nie korzystam z FB i innych platform jakie mi proponują do komunikacji.

Panoptykon ma roczny budżet na poziomie miliona złotych, więc dla mnie typowego dziada marnującego życie na pracę za grosze to nie jest żadna wymówka. Odnieśli się do sprawy, ale mnie to wytłumaczenie nie satysfakcjonuje, gdyż obsługa Fediverse to kopiowanie wpisów przygotowanych na inne platformy, maksymalnie 1-2 roboczogodziny tygodniowo (z odpowiedziami na wpisy). Jeśli nie mają na to czasu, to na co mają czas?

W zasadzie Panoptykon powinien posiadać własne serwery Fediverse, Matrix i XMPP. To jest tak bardzo logiczne i zgodne z ich działalnością statutową, że teksty w stylu „jesteśmy małym, zapracowanym zespołem i nie jesteśmy w stanie animować wielu kanałów jednocześnie” wydają się w tym kontekście żałosne. Powinni nie tylko animować, ale też tworzyć oraz promować niezależne kanały. Jestem przekonany, że uzyskaliby wsparcie od środowiska, co by uzupełniło możliwości ich informatyków a koszt utrzymania infrastruktury jest dla takiej organizacji śmiesznie niski.

@michal @mkljczk @erikmar

@sdebkowski
Jak możesz to napisz im że na początek wystarczy crossposter.masto.donte.com.br aby pojawić się na masto bez żadnego wysiłku.
@mkljczk @michal @pavel

@rogatywieszcz @sdebkowski @mkljczk @michal

Im więcej osób do nich napisze (widać, że anglojęzyczne AI tak samo ignoruje wszystko poza niebezpiecznymi systemami korporacyjnymi), tym większa szansa na ich reakcję. Po polsku, angielsku czy w innych językach...

@pavel @rogatywieszcz @sdebkowski @michal warto pisać też o wtyczce ActivityPub lub Pterotype do WordPressa, po instalacji można zapomnieć (no, przypominać czytelnikom), ja gdy stawiam komuś stronę na wordpressie to zawsze dodaję tę wtyczkę, nawet gdy wiem że będę jedynym obserwującym
@pavel @rogatywieszcz @sdebkowski @michal francuskie Amnesty International wymienia Framasoft@framapiaf.org (francuską non-profit odpowiedzialną za kampanię crowdfundingową dla PeerTube i Mobilizon, promowanie tego typu alternatyw, serwer Mastodona framapiaf.org, serwer Diaspory framasphete.org itd.) w tym artykule:
https://www.amnesty.fr/liberte-d-expression/actualites/gaffe-aux-gafa
szkoda że tylko wymienia ;)

@mkljczk @mkljczk Wygląda na to, że potrzeba presji społecznej dotyczy również innych oddziałów krajowych AI. Tym bardziej zachęcam do przygotowania info o tym po angielsku (i w innych językach). Myślę, że teraz jest zły okres, zacznijmy od początku stycznia (maile do AI, informacje na Fediverse itp). Jeśli to nie pomoże to można spróbować poddać temat mediom. Może ktoś z Amnesty International przeczyta tę naszą dyskusję i wyciągnie wnioski.

Warto tagować :)

@michal @rogatywieszcz @sdebkowski

@mkljczk Nie zapomnij o Twitterze, jakimś zewnętrznym skrypcie do śledzenia ruchów myszy, i drugim nie wiadomo do czego jeszcze, oraz PayU z jakiegoś powodu. Mogliby to trochę ogarnąć.
@michal @pavel

@pavel
#AI to firma jak każda inna. Doły pracują za pajdę chleba, a góra odcina kupony. Ich mało interesuje #fediverse. Dla nich ważny jest bilans finansowy. Jeśli #facebook, czy inna #gafa daje im możliwość zarobienia, to reszta jest mniej ważna🙃

@erikmar Masz rację i ogólnie nie ufam fundacjom, czy innym "bojownikom”. Z drugiej strony, jeśli postrzegać Amnesty International jako firmę, to ich produktem jest ideologia. Apple nie rozdaje pracownikom sprzętu Sony a kadra VW nie dostaje służbowych samochodów marki Fiat. AI Polska wdroży bezpieczne systemy komunikacji i zacznie korzystać z alternatywnych sieci społecznościowych, albo pokaże hipokryzję, czyli zabije swój jedyny „produkt”.

Możemy im to zasugerować a jeśli uda się zaangażować w tę inicjatywę kilka osób, to gwarantuję skuteczność.

@mkljczk @michal @sdebkowski @mkljczk

Sign in to participate in the conversation
101010.pl

The social network of the future: No ads, no corporate surveillance, ethical design, and decentralization! Own your data with Mastodon!