Zainstalowałem i jestem rozczarowany dostępnością. Obsidian też kiepsko. Szkoda. Myślałem, że to będzie coś dla mnie. A film mocno mnie zachęcił:)
@nomadbynature

@jaczad to pewnie temat rzeka, ale jakie miałbyś sugestie o dostępności, które mogłyby wprowadzić te aplikacje? Ja się na tym kompletnie nie znam, ale deweloperzy i społeczności skupione wokół tych aplikacji są bardzo pozytywnie nastawione, więc można by im coś zasugerować. Może, mogliby coś dodać, ulepszyć?

To wymagałoby przebudowy od podstaw. Obie aplikacje nie korzystają z natywnych rozwiązań systemowych MacOS. Nawet ustawień nie można otworzyć w standardowy sposób. Logseq wygląda mi na napisaną w Electron. Chyba nie ma sensu interweniować. Szukam dalej czegoś takiego na MacOS:)
@nomadbynature

@jaczad @nomadbynature tak, tylko obie aplikacje nie są dedykowane wyłącznie dla MacOs.

Trudno wymagać używania "natywnych" rozwiązań dla MacOs bo to by oznaczało, że zupełnie osobną wersję trzeba by przygotować dla Linuksa i Widowsa co w przypadku aplikacji darmowych/os jest trochę problematyczne.

Chyba, że istnieje jakieś rozwiązanie multiplaformowe, które nie wymaga pisania osobno pod MacOs/Windowsa/Linuksa?

Na pewno warto by było podrzucić jakieś materiały które są w miarę uniwersalne niezależnie od systemu, co twórcy mogą poprawić albo/i wskazać elementy najbardziej problematyczne w aplikacji które mogliby poprawić.

Imho, z twojej wypowiedzi wnioskuję (nie wiem czy poprawnie), że jeśli aplikacja napisanach jest w elektronie to raczej sprawa jest przegrana (nie pytam w sensie spierania się, po prostu nie siedzę w temacie i nie wiem)

Nie wiem, na czym to polega, ale nawet skróty klawiszowe mi nie działają. Na przykład Cmd Enter mi nie działa, podobnie jak '/'. Chociaż w pomocy są.
Nie znam rozwiązania na pisanie jednego kodu na wszystkie platformy, żeby aplikacja korzystała z natywnych kontrolek. Jednak nawet w Electronie można zrobić dostępny interfejs.
@seachdamh @nomadbynature

@jaczad hmm, a zainstalowałeś najnowszą wersję? To dziwne, żeby nawet skróty nie działały?

@seachdamh

Obejrzałem wszystkie filmy. Bardzo fajne i sporo mi rozjaśniły. Jednak nadal mam wrażenie, że sobie z tym nie poradzę. Rozumiem filozofię i bardzo mi się podoba. Jednak nie daje mi żadnej informacji o strukturze.
@nomadbynature @seachdamh @kmic

@jaczad ah, może to nagranie o połączeniach nie jest wystarczająco jasne. Przyznam, że było dla mnie najtrudniejsze do nakręcenia.

Nie pokazałam też jak do tej pory widoku graficznego, który Logseq ma, ale nie najlepszy...choć może to by pomogło w zrozumieniu struktury.
Myślę, że powiem o tym w kolejnym filmie.

Jeśli chodzi o błędy z funkcjonowaniem programu, niedziałające skróty itp, to bardzo się dziwię, bo Logseq działa u mnie bez problemów. Może warto przeinstalować program? Możesz również spróbować opcji re-index, to taki jakby 'reset' (ale nie tracisz notatek).

@seachdamh @kmic

Nie wiem, które bloki są zagnieżdżone i na jakim poziomie.
Nie bardzo wiem też, kiedy przechodzę między blokami. Nie wiem też, czy umiem to dobrze opisać:)
Są też problemy techniczne, na przykład z podpowiedziami. I najbardziej frustrujący - nie wiem, kiedy jestem w polu edycyjnym. Jak znajdę, to mogę już pisać.
@nomadbynature @seachdamh

@jaczad znaczy się w moim odczuciu obsidian jak i logseq dużą część swojej funkcjonalności budują na wizualizacji grafu zależności/połączeń. W tym sensie mogą być po prostu z definicji źle zaprojektowane pod kątem osób stricte z wadami wzroku, które nie będą w stanie korzystać z tego benefitu.

A bez tego te programy stają się kolejnymi edytorami markdown na notatki/wpisy dziennika. W tym sensie wspomniany gdzieś indziej czy będą równie dobre albo i nawet być może lepsze z powodu bardziej tradycyjnego interfejsu i sposobu pracy z wprowadzonymi danymi. @nomadbynature

Nie wszystko da się zrobić w sposób dostępny. To znaczy - da się wszystko, tylko zysk jest drastycznie mały w porównaniu z nakładem pracy. Może to właśnie ten przypadek. Zagnieżdżenia akurat da się zrobić i chciałbym mieć coś takiego. Podobnie jak te łącza dwukierunkowe.
@seachdamh @nomadbynature

@seachdamh @jaczad
czy te apki również oferują linki dwukierunkowe? Jak dla mnie to właśnie w tym tkwi siła Logseq (i Obsidian). Bardzo lubię widok grafu, ale jeśli chodzi o Logseq to na razie nie jest super przydatny. Natomiast w Obsidianie jest lepszy i przydaje mi się w budowaniu mojego Zettelkasten.

Jeśli chodzi o dostępność, to może może pomóc CSS - dla każdego programu można budować motywy, np. z większą czcionką...itp. (taki tylko pomysł, pewnie nie zmieni to znacząco dostępności, ale niektórym może pomóc).

Jednak Obsidian. Już go ogarniam, chociaż też jest umiarkowanie dostępny. Nawet zacząłem w nim budować podręcznik, bo też się da:) Trochę brakuje mi tutoriala, bo te w programie to są ubożuchne. Rozkminiam. To znaczy teraz to idę spać, ale jutro znowu usiądę. Dobranoc
@nomadbynature @seachdamh

@nomadbynature @jaczad zim nie, raczej to narzędzie do budowy notesu, tagowania i linkowania (inspirowane trochę ideą wikipedii).

Joplin jest jego w sumie młodszym, ładniejszym i bardziej dopracowanym graficznie bratem ale nadal ani jedno ani drugie nie są bezpośrednienimi odpowiednikami logseq czy obsidania. Aczkolwiek "pola" ich użycia się w dużej częsci nakładają.

Miałem iść spać... A co ja robiłem? Przeglądałem repozytorium wtyczek do Joplin. Tam są takie, że chyba jednak można zastąpić Logseq. Są grafy, dwustronne linkowania, a nawet coś jak strony w Logseq. Chyba najbardziej interesujące są te od Jacka Grubera.
@seachdamh @nomadbynature

Już sprawdzam. Jest zdecydowanie lepiej z Joplin i prawie o to mi chodzi. Co prawda hierarchicznie, ale są też tagi. Może coś z tego będzie. Sprawdzę też ten drugi.
@seachdamh @nomadbynature

@nomadbynature Zainstalowałem, jestem oczarowany :)
Odnośnie alternatyw do zadań TODO, przytoczonych w filmie.
Todoist jest świetną aplikacją, jednak ze swoim podejściem do prywatności użytkownika .... :/
Zdecydowanie polecam Super Productivity ;)
super-productivity.com/

@PapaLoco Super Productivity wygląda nieźle, ale ja generalnie wolę trzymać wszystko w jak najmniejszej ilość programów hehe, bo potem łatwo coś przeoczyć.
Z resztą Logseq ma fajną wtyczkę (Agenda), do zadań i planowania (Pewnie ją omówię w kolejnych nagraniach).
Co do todoist też można połączyć ten serwis z Logseq za pomocą wtyczki, ale masz rację co do prywatności...

Sign in to participate in the conversation
101010.pl

The social network of the future: No ads, no corporate surveillance, ethical design, and decentralization! Own your data with Mastodon!