@midline

Powiecie coś więcej jak dobrze/źle działał WayDroid?

@didek WayDroid działał zaskakująco dobrze jak na 8-letni smartfon. Oczywiście część modułów nie działa, jeżeli aplikacja polega na GPSie to nie będzie działać. Natomiast udało mi się skorzystać z aplikacji mBanku, zainstalować coś z F-droida, odpalić przeglądarkę androidową. Czytałem, że jeżeli uruchamiamy na takim PinePhone czy OnePlusie tego Waydroida to działa to praktycznie tak szybko jak natywnie zainstalowany Android. Jestem w stanie w to uwierzyć, patrząc jak to zachowywało się na moim telefonie. Tutaj fragment na filmie jak to działało: video.internet-czas-dzialac.pl

/arek

@didek był problem natomiast z treściami wideo, testowałem tylko YouTube w przeglądarce androidowej uruchomiony w Waydroidzie i miałem zielony screen, ale film się odtwarzał, dźwięk działał

@midline
Zobaczę sobie jak działa na Qemu wszystko.
Niestety nie mam dobrze wspieranego telefonu dostępnego. Tylko mogę sobie wyobrazić jak te systemy byłyby rozwinięte gdyby smartfony pozwalały na tak łatwe flashowanie jak Pinephone lub PC.

@didek prawda? :) No niestety wiele urządzeń, różność bebechów sprawia, że ciężko obsłużyć każdy możliwy sprzęt. Może kiedyś uda nam się dostać PinePhone'a to będziemy robić ponowne testy :)

Planuję również przetestować Ubuntu Touch na telefonie Nexus 5X od @kuba

Jak się spotkamy w realu, to mi pewnie przekaże do testów. :)

/arek

@midline @kuba

Sprawdziłem pmOS na Qemu, instalacja jest super łatwa.
Ciekawe są te systemy, stoją gdzieś w rozkorku między podstawowymi aplikacjami sprawiające wrażenie podstawowego starszego smartfona, a pełnoprawnym Linuxem na którym można postawić niemal wszystko.

Dzięki za recenzję.

@didek QEMU jest fajne żeby zobaczyć samemu jak to wygląda :)

Z Phoshem momentami miałem wrażenie jakbym korzystał ze starego Symbiana S60v2 lub S60v3. Jest coś niezwykłego w uruchamianiu dowolnej linuksowej aplikacji. :D

@arkadiusz_wieczorek

@midline Bardzo fajna inspirująca recenzja, dzięki za waszą pracę. Mam pytanie, może trochę niemądre: czy na tym systemie działałby normalnie signal, tak samo jak na androidzie? Czy raczej system ten wymagałby instalowania desktopowej flatpakowej wersji?

@rybson @midline
Z założenia na mobilnych Linuxach ma się instalować aplikacje jako flatpak lub ze standardowego manadżera pakietów, bo mają być to te same programy co na komputerze.
Cała sztuka polega na tym aby ich interfejs został przystosowany do małego ekranu.

Signal działa tak jak na załączonym obrazku, niestety przystosowany zupełnie nie jest.
Telegram za to ma się ok, głównie dlatego że jego wersja na desktop zawsze dobrze się skalowała do małego okienka.

Jeśli chodzi o komunikatory nadzieja w powstających klientach sieci Matrix. Fractal i NeoChat są tworzone również z myślą o mobilnym interfejsie.

@rybson zdecydowanie desktopowe wersje aplikacji, grunt żeby były przystosowane do mobilnego ekranu. Część rzeczy z projektu GNOME skaluje się ładnie, Telegram to top-notch jeżeli dostosowywanie swojego GUI, Signala nie testowałem, ale sprawdziłem Fluffychat oraz Fractal i wyglądały również dobrze. Owszem można zainstalować androidową wersję, ale to już nie ten sam experience.

/arek

Sign in to participate in the conversation
101010.pl

The social network of the future: No ads, no corporate surveillance, ethical design, and decentralization! Own your data with Mastodon!