Opowiadamy o otwartej, sprawdzonej w boju technologii, która pozwala przejąć kontrolę nad tym, jak czytamy wiadomości online

internet-czas-dzialac.pl/odcin

@midline W końcu jest długo zapowiadany odcinek o RSS 🙂

@midline W sumie to nie znam zbyt dużo czytników RSS bo nie szukałem. W Feederze można łatwo wyeksportować listę subskrypcji do pliku opml, podzielić kanały na kategorie i włączyć lub wyłączyć powiadomienia oddzielnie dla każdego kanału.

@midline Przez to całe zamieszanie z przenoszeniem tamtego konta przegapiłbym tego posta!

p.s. O jaka ładna ilustracja :)

@midline

Ja też pozdrawiam serdecznie (w końcu udało mi się wysłuchać) :)

Szybkie pytania:

1. Chyba nie widzę obiecanych linków do aplikacji pomagających wygenerowac rss mimo że nie ma go na stronie.

2. Czy będzie coś o tworzeniu własnego feeda RSS na własną stronę?

@rogatywieszcz @midline Podbijam pytanie nr 1, huggin wygląda na straszny kombajn, generowanie RSS to raczej poboczna funkcjonalność. Jest kilka usług typu "generatory RSS" dostępnych, ale są płatne albo ograniczone, no i fajnie byłoby mieć coś do hostowania samemu.

@rogatywieszcz @arkadiusz_wieczorek ach, faktycznie, te apki mi umknely. Tym razem nie ja robiłem timestampy i zawarty w podcascie "note to self" mi umknął. Zaktualizuję i dam znać!

Co do 2. - kanału RSS na pewno nie powinno sie robic recznie. Pytanie, czy to jest strona w jakoms cms?

@kuba

Pisałem tak ogólnie, ale fakt, miałem na myśli też korzyść dla siebie. Chodzi mi o stronę bez cms. Dzięki pomocy innego użytkownika gemini, który podesłał mi swój skrypt (ja w takie klocki jestem zielony), jestem w stanie przerobić swoją kapsułę na http i zakyualizować ilekroć chce mi się uruchomić skrypt na każdy plik który jest do zaktualizowania i jeszcze zrobić drobne poprawki ręcznie. Jest to bardzo toporna i nie do końca dopracowana stronka ale jest i działa. Myślałem więc o tym czy dałoby się na niej dodać rss zwłaszcza że działa to generalnie jak blog o kilku podstronach po prostu, a rss do bloga byłby idealny.
@arkadiusz_wieczorek

@rogatywieszcz @arkadiusz_wieczorek hm, no to mozna polegac nanjakoms third-party scrapperze, ale radzilbym tego unikac.

Dwa rozwiazania, ktore przychodzi mi do glowy to zmodyfikowanie tego skryptu, ktory generuje html, tak, aby wypluwal tez statyczny plik .xml z feedem.

Ew. mozna postawoc na jakims najtanszym vps wlasny scrapper, np. Huginn (ktorego znam i uzywam) albo nieprzetestowany jeszcze przeze mnie FeedBridge

@rogatywieszcz Zdecydowanie najlepiej rozbudować ten skrypt o funkcjonalność generowania RSS. Na szybko znalazłem prosty przykład[1] w Pythonie. Niestety jestem ostatnio dość zajęty, ale jeśli za miesiąc nadal będziesz w kropce to daj cynk, mogę spróbować Ci pomóc.

Propozycję taniego VPS i na nim dodatkowego systemu przemilczę z szacunku do Kuby. Po prostu nie idź tą drogą. ;)

[1] https://www.cyberciti.biz/python-tutorials/how-to-generate-rss-2-0-feed-quickly-using-python/

@kuba @arkadiusz_wieczorek

@pfm @arkadiusz_wieczorek @kuba

Pewnie będę, bo sam tego nie zrobię, więc spora szansa że się odezwę ;) Dzięki!

@rogatywieszcz Jeśli ten skrypt jest dostępny gdzieś publicznie, to może mógłbyś się nim podzielić? Wiedziałbym od razu z czym będę miał do czynienia a w jakiejś wolnej chwili mógłbym sobie poszukać informacji.

@pfm
Dowiem się co na to autor. Wysłałem mu już zapytanie.

@pfm
Hej, publicznie nigdzie nie ma, ale mogę ci jakoś podesłać, tylko mam wkleić licencję. Email? Jakoś inaczej wolisz?

To ja w kwestii #WCAG. To jest dokument oderwany od konkretnej technologii, więc o RSS też w nim nie ma mowy. Natomiast #RSS
to faktycznie wygodna technologia i sporo osób niewidomych z niej korzysta. Pod Win w Outlooku, na MacOS Cappuccino, a na iOS Newsify.
PS. Jak włączyć śledzenie podcastu na Funkwhale?@midline

Wydawało mi się, że FW też się federuje przez activitypub. RSS znalazłem
@kuba @midline

@jaczad @midline Hmm. Coś jest zepsute u nas z ActivityPub. Może czas na aktualizację FunkWhale...

@jaczad @midline Powinna być opcja subskrybowania nas przez @midline, ale coś widzę, że to nie śmiga

No chyba nie:) Klikałem i nawet na chwile się przestawiało, a potem wracało do pierwotnego stanu.
@kuba @midline@101010.pl @midline@podcast.midline.pl

Sign in to participate in the conversation
101010.pl

The social network of the future: No ads, no corporate surveillance, ethical design, and decentralization! Own your data with Mastodon!