Follow

Internet przestał służyć nam, użytkownikom. Na każdym kroku napotykamy utrudnienia w jego użytkowaniu. W 16. odcinku naszego podcastu opowiadamy o nadchodzącym nowym standardzie wymiany informacji w I(...)

internet-czas-dzialac.pl/odcin

@midline Rozmawiamy o przyszłości Internetu z udziałem nowego protokołu - Gemini! 🔥

@midline, świetny odcinek, chłopaki! Rozsyłam gdzie się da, bo takie info jest jak najbardziej godne szerokiego rozpowszechnienia! Szacun! 😈🤘

@midline
Wysłuchane, bardzo ciekawe. Fajnie zaprezentowane nawet dla kogoś kto się nie zna, choć czasem jakiś termin wymagałby wytłumaczenia.

Co do samego gemini brzmi to wszystko pięknie i romantycznie, pytanie ilu użytkowników internetu faktycznie chce takiego czystego doświadczenia bez śledzenia i reklam. To trochę jak z każdym rozwiązaniem które jest nie tak świecące i bez wodotrysków ale za to robi tylko to co powinno i kończy się na tym że używa go tylko grupa zapaleńców bo reszta woli syf ale za to z pozytywką i podświetlany...

Tak w nawiązaniu do mojego dzisiejszego posta - jaki procent Polaków jest zainteresowany odśmieceniem krajobrazu z reklam i billboardów, czy hałasu quadów w lesie? Wydaje się że smutnie mały. Ale może się mylę i może z internetem tak samo.

@rogatywieszcz @midline dzięki wielkie :)

Trzeba by zrobić badania, z własnego doświadczenia kogo nie zapytam, to nie ma dobrych słów o reklamach i bilboardach.

Patrzę na Gemini podobnie trochę jak na maile wysyłane plain-textem, albo RSSa. Jako użytkownik nie zastanawiasz się jak będzie wyglądał content, bo to zależy od Ciebie - po prostu konsumuje się treści.

Wyoraźmy sobie nowe przeglądarki i mnogość tego jak content będzie się przedstawiał, łącznie z predefiniowanymi stylami. Trzeba dobrze to sprzedać, a żeby to się sprzedało to prawda - musi być *fancy*.

@arkadiusz_wieczorek @midline

Ha, kogo ja nie zapytam, też bym miał pewnie same potwierdzenia, że lepiej czyścić z reklam (choć nie, znam conajmniej jedną osobę co przedłoży absolutną wolność rynku do samoregulacji), ale to kwestia naszych baniek chyba? Zakładam, że większość nie zastanowiła się nad tym nigdy, że można by zrobić tak, żeby było ładniej i że piękno (lub brzydota) naszego otoczenia ma wpływ na naszą psychikę i sposób myślenia.

I tak samo z użytkownikami internetu. Ja jestem 0% informatycznie wyszkolony ale przynajmniej się tym interesuję i poczytam czasem choćby na mastodonie o tym czy o owym, więc chociaż wiem co to RSS, ale „przeciętny Kowalski”? Masz rację, trzebaby to od początku dobrze opakować i sprzedać, jeśli ma się w jakimkolwiek stopniu przebić.

@rogatywieszcz @midline Są reklamy, które są wizualnie satysfakcjonujące jednak takich jak na lekarstwo. Większość mnie męczy :(

W kontekście „przeciętnego Kowalskiego” moim i @kuba celem jest dotarcie do osób nieznajomych technologicznie, bo internet nie powinien nikogo wykluczać.

Niestety obserwujemy, że w szkołach uczy się dzieci i młodzież, bezużytecznej wiedzy na temat np. edycji tekstu w jednym "słusznym programie" M$ Word, natomiast nie uczy się o aspektach prywatności albo o wspomnianym RSS.

Będzie odcinek dedykowany tylko RSS. :)

@arkadiusz_wieczorek
No wiem, mówiliście o tym.
Ja praktycznie nie czytam na monitorze nic, ale i tak używam i ciekaw jestem co opowiecie.
@midline @kuba

@arkadiusz_wieczorek @midline @kuba
Co do tego, czego się dzieci uczy, to widzę że nic się nie zmieniło od kiedy takie coś jak lekcja z komputerów w ogóle weszła do programu :)
A swoją drogą gdzie rządowi po drodze uczyć o prywatności w sieci. Łatwiej będzie śledzić naród niekumaty w te sprawy. Choćby obowiązkową apką na kwarantannę.

@rogatywieszcz @midline @kuba Program nauczania z tego co pamiętam przewiduje tylko tematykę cyberzachowań oraz organizację dnia bezpiecznego internetu...

Czy ta apka jest obowiązkowa? Przecież niekażdy Kowalski ma smartfon 🤔

@arkadiusz_wieczorek
@midline @kuba

Wiesz jak to jest z tymi ich nakazami i zakazami, zazwyczaj nie są podparte prawem. Ale tak, na kwarantannie dostajesz codziennie smsa o obowiązku zainstalowania aplikacji. Dostawalem kilka dni aż udało mi się potwierdzić pozytywny wynik. Na izolacji już "obowiązek" znika. Pytałem też innych którzy już kwarantanny mieli i to samo dostawali.

@arkadiusz_wieczorek @midline @kuba

Konsekwentnie je usuwałem, więc jedynie z pamięci. Szło to mniej więcej: Jesteś na kwarantannie, masz obowiązek zainstalowania aplikacji Covid19(???). Znajdziejsz ją w Google Appstore (i gdzieś tam jeszcze).

@arkadiusz_wieczorek
Kolega rogaty ma racje nie licz na rzad zwlaszcza taki choc nie tylko ze chcialby by spoleczenstwo bylo madre i umialo chronic swoje dane.

@rogatywieszcz @midline @kuba

@midline
Wslucham sie. Generalnie 100% ochrony prywatnosci na tak. Co do sledzenia tylko z konsentem i ziarnistoscia co do pojedynczego osrodka sledzenua itp typu google i z konsentami do kazdej kategorii zbieranych i przetwarzanych danych i z opisem co zbierajs w jakim celu i komu to i na jakich warunkach i w jakim celu udistepniaja.

Co do reklam to mam opinie 50/50.
Powinny byc opcjonalne tudziez sledzenue wokol nich tak samo.

Nie wiem czy internet tak by sue rozwinal z zupelnym brakiem adwa

@PawelK @midline Oczywiście, żeby się nie rozwinął, ale obecnie reklamy są wyciągnięte do ekstremum :<

Nowa technologia, która pozwala tylko wysyłać tekst, obrazki, wideo nie blokuje reklam, tylko że te reklamy nie będą w stanie śledzić poczynań użytkowników z powodu braku skryptów śledzących.

@PawelK @midline nie, gemini jest nowy protokołem, tak jak wpisujesz np. `ftp://`, `sftp://`, `http://`, `https://`, będzie `gemini://`. A ten protokół nie dopuści typowego HTMLa, będzie to za pewne podzbiór tagów umożliwiający tworzenie contentu i osadzanie obrazków, filmów.

Sign in to participate in the conversation
101010.pl

The social network of the future: No ads, no corporate surveillance, ethical design, and decentralization! Own your data with Mastodon!