Follow

Wolność słowa w sieci? Zamknięcie kont Trumpa, odcięcie hostingu dla Parler, projekt ustawy o wolności słowa w Internecie, Albicla… Pojawiają się głosy, że potrzeba „nowej sieci społecznościowej”. W tym odcinku opowiadamy o odpornych na cenzurę mediach społecznościowych, i w jaki sposób to osiągają.

internet-czas-dzialac.pl/odcin

· · Web · 4 · 9 · 10

@midline Hej Chłopaki !!! znów fajny odcinek. Oblookkałem tą Albicle zarejestrowałem się ale jednak jest tak naprawde to samo co FB tyle że polskie. Dziś Niezależna chce zdobyć userów i obiecuje złote góry, wolność słowa i inne pierdy a jutro gdy zdobędą już bazę użytkowników zacznie się po staremu bo jak to śpiewała Anja Othodox "....władza tak jak narkotyk, władza to wielka siła, budzi radość i lęk czasami też zabija..." :) Pozdrówka

@midline Wg mnie najlepsza mapa Fediverse to jest (była?) strona fediverse.space ale autor ją na razie zamknął , rzekomo z powodu małego zainteresowania. Wg mnie warto by rozważyć przywrócenie jej życia tam gdzie była - jest kod na gtihub, kwestia tylko utrzymania serwera i najlepiej tej samej domeny: mastodon.social/@fediversespac

@midline W kwestii hostowania węzłów fedivese - Yunohost nie jest zły ale twórcy pakietów potrzebują czasem kilku miesięcy żeby zaktualizować wersje. Dużo lepiej wygląda pod tym względem Cloudron - tutaj praktycznie aktualizacje są na bieżąco. Przykladowo - Mastodon na YH - v.3.2.2, na Cloudron 3.3.0 (aktualna). Bez subskrypcji Cloudron pozwala hostować 2 aplikacje a instalacja i używanie jest praktycznie bezobsługowa i bardzo dobrze udokumentowana

@miklo @midline ja preferuje stawianie dockera z usługą albo instalacje bezpośrednio na systemie :) Chociaż to pierwsze podejście daje się ostatnio we znaki jeżeli chodzi o zapotrzebowanie na zasoby.

@arkadiusz_wieczorek @midline Wg mnie dzisiaj tylko docker albo inna konteneryzacja. Niektórzy twórcy już tylko tak pakują aplikacje. Ale utrzymywanie wielu apllikacji pod dockerem ma swoje ograniczenia - jeśli chcemy mieć w miarę bezobsługową integrację wielu apek z LDAP, ich aktualizacje, zarządzanie backupami, domenami , itp, to się szybko okazuje, że bez czegoś takiego jak np Cloudron, robi się z tego robota dla admina na pełny etat.

@miklo @midline tak, LDAPa ma też yuno. Nie eksplorowałem jeszcze jak z stawianiem własnych paczek i usług w yunohost.

@arkadiusz_wieczorek @midline Ale na dzień dzisiejszy największą wg mnie wadą YH, w sensie architektury, jest stawianie wszystkiego na gołym systemie. Kwestie konfliktów wersji różnych składników między aplikacjami mogą być w jakimś momencie blokujące dla możliwości zainstalowania czegoś nowego. No i system skryptów do instalacji, aktualizacji też jest trochę niewygodny.

@arkadiusz_wieczorek @midline Ja robiąc ewaluację platform do hostowania aplikacji dla społeczności 100+ userów, doszedłem z YH do ściany. Dla domowego serwera, dla rodziny i znajomych oczywiście jest więcej niż wystarczający. Kiedy jeden admin się zajmuje systemem na wyłączność...

@midline @miklo @arkadiusz_wieczorek No bo on nie jest od tego -- nie ma co testować, wystarczy doczytać opis na stronie.

Ale większość grup, które są dla mnie interesujące będzie miała do około 30 osób, w porywach do 50.

I tylko się będą federować z innymi.
@midline @miklo @arkadiusz_wieczorek To są wszystko różne produkty do różnych profili zastosowań. Nie ma co z tego robić wojny idei.
@midline @miklo @arkadiusz_wieczorek Jak powiedział przewodniczący Mao, "niech rozkwita sto kwiatów".

Jak się ma podejście konsumenckie, to oczywiście Cloudron (rozumiem,że tylko VPNy).

Jak się jest osobą techniczną, to się stawia dockera i nim zarządza.
Ja zamierzam przyłożyć się na ile umiem do rozwoju Yunohosta i jego paczek, żeby każda grupka aktywistyczna mogła mieć własny serwer z wybranym portfolio usług/aplikacji.

NB właśnie siedzę na webinarze na temat grantów, z którego chciałbym to sfinansować.
Sign in to participate in the conversation
101010.pl

The social network of the future: No ads, no corporate surveillance, ethical design, and decentralization! Own your data with Mastodon!