Follow

It's official, I've switched full time to /e/ OS on my mobile. For now I'm using my old but I'm planning to upgrade next year. I'll probably consider or an older Samsung since these are well supported. @e_mydata

@michal @e_mydata I’m currently happy with iOS but I’m interested in exploring more open solutions. What about built-in maps? What is the data source — Google or OSM? Does it offer turn-by-turn navigation that’s actually nice? I rely on phone navigation a lot and it’d be a shame to give up traffic conditions feature.

@pglaz it's OSM and the navigation is pretty good. No traffic feature I'm afraid, though I haven't explored all the options yet.

@michal wow... English only...
so be it.
Why not LineageOS or any other custom Rom?
Why pinephone and not Librem 5 with their preorder and humble $700?

Have you ever had a chance to daily use LineageOS? I wonder how different /e/ is from Lineage OS. I've spent 6 months with LineageOS and sadly returned to stock android. Too many bugs, too many imperfections and faults in functioning.
Any hope /e/ is/will be better?

@barszczyk Może być też po polsku 😉
LineageOS używam na tablecie od Samsunga i generalnie jestem zadowolony. Niestety musiałem wgrać GApps bo bez tego sprzęt jest dość bezużyteczny.
/e/ za to świetnie się sprawdza na telefonie. Zamiast pełnego pakietu od Google stosują tzw. MicroG czyli taką wolną i lekką implementację usług Google. Na co dzień to wystarcza i gwarantuje niemal całkowitą zgodność z aplikacjami Androidowymi (mają własny App Store z dość dużą bazą apek).
Czy /e/ jest lepszy od Lineage? Pod kątem użyteczności pewnie tak (MicroG) ale generalnie jest podobnie. Sam /e/ wywodzi się bezpośrednio z Lineage więc jest dużo podobieństw. Dodatkowym atutem /e/ jest zintegrowana chmura i towarzyszące jej aplikacje (zdjęcia, notatki, kontakty, email, kalendarz, lista zadań). Mam nadzieję, że pomogłem rozwiać pewne wątpliwości 🙂

@michal pytałem, ponieważ jednak pewne zalety w postaci pozbycia się macek gugla LineageOS posiada(ł), więc myślę czy warto znowu siedzieć ileś godzin i klepać, czytać tutoriale i stękać stawiając to /e/ na smartfonie ( obecnie Moto Z )
Chętnie bym migrował, ale nie znowu kosztem użerania się z niedziałającym sklepem Yalp, zacinającymi aplikacjami, niedziałającymi z niewiadomych powodów różnymi rzeczami :/

@barszczyk Myślę, że warto spróbować, serio. Ja jestem pozytywnie zaskoczony. Oczywiście może się zdarzyć, że jakaś apka nie będzie działać albo będzie problem z instalacją. Przykładowo nie mogłem zainstalować Twittera, tylko Twitter Lite się udało 😛 Z drugiej strony taki problem to nie problem.

@michal Dziwne ja właśnie używałem jakiś czas temu apki Twittera bez Google Play services i wszystko (oprócz powiadomień, ale to chyba oczywiste) działało. Twitter lite nie wymaga przypadkiem Chrome? Przynajmniej u mnie w ogóle nie chciał się odpalić.
Jest jeszcze tweetdeck, który ku mojemu zaskoczeniu działa świetnie na telefonie. @barszczyk

@sdebkowski trochę a nawet bardzo tego nie rozumiem. Po co iść w LineageOSy, /e/ i inna Sailfishe i custom Romy, żeby wchodzić na twittera ??

Czy Mastodon, LineageOS, Librem, Aether i wszystkie te FOSSowe inicjatywy mniejsze i większe nie są właśnie po ty, by sieć żyła poza tymi gigantami które zza oceanu przybywają do nas a Polacy łykają jak pelikany i używają? Owczy pęd jak dla mnie.

Może coś przegapiłem, ale jestem jeszcze w erze gdy twitter miał 150(?) znaków i pamiętam jakieś rewolucyjne zwiększenie do 250(?) znaków na twita. W moim odczuciu ta usługa ma sens dla jakichś prominentnych osób, lub gdy komunikacja odbywa się w jedną stronę: obserwowany coś wstawia a tłumy obserwujące klaszczą, piszczą, czy jakkolwiek tam reagują. Czyżby twitter pozwalał teraz na dłuższe posty a przy tym grafiki, video i inne??? Serio pytam, ponieważ nie używam.

(p.s. ogólnie takie mam zboczenie, że nie wchodzę na onet bo niemiecki, nie czytam wp.pl bo kupiona przez też jakiś koncern, nie czytam wyborczej... Boże, skąd ja w ogóle wiem który mamy rok? ) :)

@barszczyk @michal lineageOS też ma swoją wersję z zainstalowanymi odrazu MicroG lineage.microg.org/
A zamiast yalp store polecam wypróbować AuroraStore i AuroraDroid działają o niebo lepiej :)

@jerrrrrrrard @barszczyk miałem tę wersję na tablecie przez jakiś czas ale nie wszystko chodziło jak trzeba. Niektóre aplikacje się wysypywały itp. Pod tym względem /e/ jest bardziej dopracowany.

@michal @e_mydata
Same here, now running /e/ on my #Nexus5 full time.
Do you reckon switching to the #pinephone would actually be an upgrade? :)

@nicooo @e_mydata tbh, I'm not sure anymore. My taste seems to change very quickly. Today I'd probably go for second-hand Xiaomi A1 😜

Sign in to participate in the conversation
101010.pl

The social network of the future: No ads, no corporate surveillance, ethical design, and decentralization! Own your data with Mastodon!