Dzisiaj wyłączam .eu. Mimo tego, że prowadzenie tej instancji, na której konta ma zaledwie parę osób, które chciały tylko potestować oprogramowanie (), wystawiło mnie to na kontakt z naprawdę toksycznym środowiskiem, czyli niektórymi użytkownikami Mastodona, niektórzy życzyli mi śmierci, inni nazywali mnie nazistą (choć repostowałem tam raczej anarchistyczny content), ktoś zarzucał mi bycie osobą z gab ai inc., sporo osób twierdziło, że widzieli jakieś wpisy łamiące regulamin, które tak w rzeczywistości chyba nigdy nie istniały (prosiłem o linki lub zgłoszenia), byli gotowi zgłaszać mnie operatorowi hostingu itd. Trochę zabawne…

@m4sk1n fediverse ogólnie dostało jakiegoś wścieku macicy przez gaba. Tutaj też oberwaliśmy za brak stanowczego bana dla nich. 😁
(np. jesteśmy pobanowani na przekaźnikach za bycie nazistami 😂).
Najlepsze jest to że gab jest wpięty do naszego przekaźnika, więc na globalu mamy 100% postów od nich, a ilość zgłoszonych postów i kont z gaba to... 0 😁
Cóż, inni niech się rzucają, a nasza karawana jedzie dalej. Ty też baw się i miej w dupie trolli co walczą z czymś co nie istnieje.

@xaphanpl o co chodzi z tymi przekaźnikami? Czy to może być powodem, że np na mastodon.art nie wyświetla się część rzeczy z 101010? Wiem, że ma miejsce taki problem.

PS: Znajomy (mój imiennik) wysłał Ci mail z grafikami. Dotarł?

@pavel przekaźniki służą do wymieniania 100% zawartości pomiędzy instancjami. Jeśli instancje nie są połączone przekaźnikiem to wymieniane są tylko dane z kont które są śledzone przez użytkowników.

Dzięki za info. Wpadł do spamu i nie zauważyłem go. Muszę chyba podziękować microsoftowi za pocztę, bo filtr spamu tam to jakiś żart. Z przyjemnością wykorzystam. :)

@xaphanpl @xaphanpl @BluRaf z tego by wynikało, że coś z przekaźnikami nie jest dobrze. Ztego, co wiem na mastodon.art nie ma informacji o tym, że podbiłem wpis (dotyczy to też innej osoby mającej konto na 101010) oraz nawet nie widać mojego awataru.

Krzysztofie, jeśli masz konto na Matrix albo XMPP to podeślij temu znajomemu. Swoją droga to dziwi mnie, że prowadząc instancję Fediverse jednocześnie korzystasz z badziewnego, darmowego i korporacyjnego konta e-mail. To trochę, jakbyś zamontował instalację gazową do Bentleya.

@pavel konto XMPP ma każdy tutaj ;) Moje to xaphanpl@101010.pl
A co do poczty to miałem wykupiony hosting na własnej domenie, ale stwierdziłem że to bezsensu, a Outlook był naturalnym wyborem jako że i tak subskrybuję Office 365.

@xaphanpl @pavel w kwestii poczty, polecam mimo wszystko rozwiązania self-hosted. Ciekawy zrobiłeś ten bridge z XMPP 👍

@spoofy @xaphanpl zgadzam się, że najlepiej mieć pocztę na własnym serwerze. Mam i polecam. Pewnym problemem jest fakt, że większość moich korespondentów używa serwerów niebezpiecznych dla prywatności, głównie gmail.

@pavel @xaphanpl @spoofy Niestety poczta jest cholernie upierdliwa przy self-hostingu, do tego jest duże prawdopodobieństwo, że mimo poprawnej konfiguracji wszystkiego więksi usługodawcy będą odrzucać wiadomości z naszego serwera. Nie liczę już nawet walki ze spamem, pilnowania zabezpieczeń całego stosu oprogramowania na serwerze, itd.

źródło: na moim głównym VPS leży ledwo dokończona konfiguracja Exim4 (MTA, czyli serwer SMTP). Zanim udało mi się tak przetrzepać konfigurację, by nie dało się odbierać wiadomości od podszywów, to miałem dosyć całej zabawy :P

@BluRaf @xaphanpl @spoofy Niestety problem z docieraniem poczty znam, ale się nie poddaję. Jako, że w planach mam wdrożenie własnej konfiguracji na VPS to poważna walka z tym wszystkim dopiero mnie czeka. Uważam jednak, że się da i warto. Idea e-mail opiera się na tym, że każdy może dysponować własnym serwerem a nie na tym, że pól narodu korzysta z gmail a druga połowa z kilku innych wielkich systemów.

Jako cham bez szkoły lubię podejmować wyzwania tego typu i się na nich uczę. Czy się uda, to wyjdzie z czasem.

@pavel @BluRaf @xaphanpl Dla kogoś bez żyłki administracyjnej, rzeczywiście może to być upierdliwe, ale z tym naprawdę nie ma dużo roboty

Nie wszyscy usługodawcy mają z tym problemy (sam ogarniam u jednego z Polskich), także nie jest to temat ciężki czy nie do ogarnięcia, nawet w przypadku wysyłki do Gmail/hotmail etc.

IMHO poziom bezpieczeństwa i prywatności najlepiej jednak wychodzi w przypadku własnego serwera.

Na koniec, polecę narzędzie mail-tester.com - sprawdza spf, dkim etc.

@spoofy @BluRaf @xaphanpl myślę, że mojej żyłki administracyjnej wystarczy aby to ogarnąć . Wszystko wyjdzie w praktyce.

Kilka lat temu jeden z moich adresów e-mail (w zasadzie jego cała domena) był blokowany przez pocztę wp.pl i moje próby interwencji w tej sprawie słabo wychodziły. Nie była to jakaś domena z drugiej ręki po stronach zapleczowych, aby było jasne. Może coś się zmieniło od tego czasu.

Follow

@pavel a sprawdzałeś może ? Owszem, jest pośrednik ale maile lądują na twoim urządzeniu (bądź urządzeniach) i tylko tam są przechowywane. Mi się ten pomysł bardzo podoba. Oczywiście wszystko szyfrowane protokołem .

@michal Podumam, poczytam o tym i dam znać. Dziękuję :)

Sign in to participate in the conversation
101010.pl

The social network of the future: No ads, no corporate surveillance, ethical design, and decentralization! Own your data with Mastodon!