Poprawki do ustawy o aplikacji mObywatel przedstawione wczoraj przez posła @mcgramat (druk nr 3073-A)
@mkljczk i przyjęte dziś na KomCyfr
@selfisekai @mkljczk myśle że to tylko kwestia publikacji kodu, bez możliwości ingerencji w niego. Na zasadzie ujawnienia co robi appka stworzona za Twoje pieniądze.
@mcgramat @mkljczk to ja opiszę swoją perspektywę w takim razie - kontrybuuję do systemu Alpine Linux. typowy linuxowy model dystrybucji aplikacji polega na tym, że twórcy udostępniają kod źródłowy, a dystrybucja zajmuje się zbudowaniem aplikacji z tego kodu, i dalszą jego dystrybucją do użytkowników. w tym procesie często pojawiają się naturalnie zmiany w kodzie, tak aby rzeczywiście mógł zostać zbudowany i działał na różnych środowiskach.
bez możliwości zmiany, nic takiego nie może zajść.
@mcgramat Już sama publikacja kodu jest ważnym krokiem, ponieważ będzie umożliwiała jego niezależny audyt.
Warto też pomyśleć na przyszłość o wprowadzeniu do aplikacji rozwiązań kończących z monopolem Google, tj. zniesienie wymogu obecności Google Play Services w telefonie do poprawnego działania aplikacji czy też umożliwienie jej działania na telefonach operujących na innej dystrybucji Android niż ta od Google. To ważne, ponieważ jedyny sposób na przedłużenie życia starszym telefonom (np. 5 letnim) to instalacja alternatywnych wersji Androida.
Nie ma co się obawiać otwartych rozwiązań, Wojsko Polskie też je stosuje, np. komunikator Merkury 2.0 oparty jest o otwarty standard Matrix:
https://www.wojsko-polskie.pl/woc/articles/aktualnosci-w/nowy-komunikator-wojskowy/
O wersji na iOs nie piszę, ponieważ tam monopol Apple jest jak na razie całkowity. Nie ma alternatywnych wersji systemu.