Follow

Raczej zostanę tu na dłużej, więc i ja się przedstawię. Moje główne zainteresowania, w tym zawodowe to , zwłaszcza cyfrowa . Książki SF i historyczne, a coraz częściej także faktu. W muzyce zatrzymałem się zasadniczo w latach 70-tych: , , "Crimson "King, . Ostatnio odkrywam hiphop, chociaż raczej ten sprzed 20 lat. Z nowych i . Uwielbiam nowoczesne technologie, postępy w rozwoju , społeczne aspekty sieci społecznościowych. Mam żonę i dwójkę dzieci w wieku szkolnym. Od urodzenia mieszkam w Warszawie, z trzyletnią przerwą na . Pracowałem głównie w organizacjach pozarządowych i na ich rzecz. Jednak ostatnie półtora roku spędziłem w Ministerstwie Cyfryzacji, w którym rok temu zostałem naczelnikiem wydziału. Teraz pracuję w firmie szkoleniowej. Uff...

· · Web · 2 · 6 · 14

@jaczad Może Pan spytać kolegów czemu promują amerykańskie korpo zamiast otwartych technologii? To nie złośliwość. Po prostu ciekawi mnie, co przemawia za umiłowaniem FB, MS i Google w administracji rządowej.

@siloam Ja nie muszę pytać, bo wiem. Dlaczego FB, TT, YT i In? To chyba oczywiste, biorąc pod uwagę liczbę użytkowników. Dlaczego MS? bo działa bez problemów. Sam używam Maca i mam kłopot z plikami MS Office, ale co poradzić? To jest standard i niewiele można na to poradzić. Jednak tam, gdzie to jest sensowne, stosowane są otwarte standardy. Na przykład serwery, otwarte protokoły komunikacyjne itp. Ja sam jestem entuzjastą otwartych źródeł, ale jednak ważniejsze dla mnie jest, żeby działało, niż żeby było otwarte. Wszystkie komercyjne CMSy mogą się schować przed Wordpressem, ale Libre Office nie dorasta o MS Office. Ot i tyle.

@jaczad Nie, wspieranie amerykańskich korpo nie jest oczywiste. Przynajmniej nie powinno się ich faworyzować i jednocześnie umieszczać wpisy przez ActivityPub. MS Office? To żart? Można nakazać ustawą używanie ODT i innych otwartych formatów w całej administracji. Jakich funkcjonalności konkretnie brakuje w LibreOffice? Konkrety. Napędza się amerykański biznes, afer korupcyjnych z udziałem ich korpo była masa, ale nie przeszkadza to rządowi nadal robić z nimi interesy. Informatyzacja ZUS to była porażka. jastra.com.pl/anty-zus/platnik Przy e-dowodzie także naruszono otwarte licencje. Wie Pan, ja także pracuję w budżetówce i uważam, że to co się dzieje to jest skandaliczne marnowanie pieniędzy podatnika. Otwarte serwery? Czasem się zdarzą - na oprogramowaniu do wirtualizacji od MS.

@siloam @jaczad nie bardzo umiem się odnieść do całości, gdzie do jednego worka wrzuciłeś tyle problemów, że nie bardzo wiadomo od czego zacząć. Co do MS office, problemem częsty wśród tych lobbujących za alternatywami jest to, że nie dopuszczają często do świadomości faktu, że to, jak oni używają komputerów i do czego nie oznacza automatycznie że wszyscy tak mają.

A na konkretnym przykładzie. Tak, LibreOffice jest świetnym pakietem czasami, ale polecam wczytać sobie w jego arkusz zestaw danych który ma 86k wierszy i kilkanaście kolumn i narysować z tego wykres. Na koniec zrób z tym wykresem jakieś podstawowe rzeczy edycyjne - zmień rozmiar, osadź w innym dokumencie i zobacz co się będzie działo, jak się będzie pracowało.
Nie oznacza to, że ten pakiet jest zły, pokazuję pierwszy z brzegu (a jest ich masa) przykład gdzie pewnie nawet nie pomyślałeś, że ktoś musi codziennie coś takiego robić. Pakiety M$ obecnie łykają to i dają radę pracować z takimi setami, libre office mam nadzieję, że kiedyś się zoptymalizuje na tyle, że będzie potrafił. Ale do czasu kiedy nie może, wybiera się rozwiązania które działają tu i teraz bo mają rozwiązać obecne problemy.

Z innych rzeczy libre office - obecny lat problem osadzania grafiki w nagłówku który po ponownym wczytaniu powoduje całkowite rozjechane się dokumentu albo szablonu. Zgłaszane ticketami.. i nic.

I żeby było jasne, uważam to za świetny projekt i bardzo kibicuję im, żeby się rozwijał i stał się alternatywą dla Office z prawdziwego zdarzenia. Jednak podejście na zasadzie "mi wystarcza to wszyscy będą zadowoleni" trąci taką samą hipokryzją jak twierdzenie że 640kB RAM będzie wystarczające dla każdego.

Do tego, office całkiem ładnie wspiera ODT, nie ma problemu z zapisywaniem dokumentów w tym formacie. Więc w tej kwestii zupełnie spełnia wymagania.

@jaczad Zasłanianie się liczbą użytkowników to jest żart. Rządowe fundacje organizują kursy szkoleniowe dla nauczycieli na FB, tak jakby rządowi informatycy nie potrafili postawić jakiegoś serwera z WebRTC np. jitsi. Rząd napędza korporacjom klientów w postaci nauczycieli i uczniów. Na tych kursach nauczyciele dowiadują się, że FB to świetne "narzędzie do pracy zdalnej". Nauczyciele zakładają tam grupy i prowadzą zajęcia, a uczniowie są zmuszeni tworzyć tam konta. Uważam takie działania za oczywistą zdradę polskiego interesu.

@jaczad Przykład pierwszy z brzegu. Rządu nie stać na własny serwer Peertube do streamowania wideo ani nawet na zwykły webowy skoro zakłada wydarzenie na fejsie.
gov.pl/web/edukacja/darmowe-sz

@siloam @jaczad z tego co czytam nie rząd tylko Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, "rząd" tylko reklamuje w takim razie.
I nie dziwię się, że wybrali facebooka / teams / google meet - ludzie to znają, łatwo się używa.

Sam jakbym robił darmowe szkolenia pewnie użyłbym w miarę możliwości którejś z tych platform, szczególnie jakbym spodziewał się większego obciążenia użytkownikami.

@siloam Nie wiem, od czego zacząć. Może od tego, że kiedyś rozumowałem w podobny sposób. Nie mogłem pojąć, jak ci urzędnicy nie potrafią wdrożyć dostępności cyfrowej. Przecież wystarczy wprowadzić ustawę... Od 2012 jest rozporządzenie Krajowe Ramy Interoperacyjności i jakoś jej nie widać. Jak departament od otwartych danych zrobił badanie użytkowników, jaki format chcieliby w portalu udostępniającym OD, to spośród (z pamięci) JSON, XML, ODS, XLS, CSV i PDF wybrali... PDF. Ręce opadają, ale nie da się abstrahować od kompetencji użytkowników. Ma być znajomo i prosto. Ściągnąłem znajomego buszującego po społecznościówkach od lat na ten serwer. Założył konto, obejrzał, wrzucił post i napisał mi, że nie rozumie, jak to działa.

@siloam Co znaczy "nie stać"? Sugeruję zajrzeć, jak się wydaje publiczne pieniądze. Prawo zamówień publicznych i regulamin postępowania w trybie PZP to jest taki hardcore, że tylko najtwardsi dają radę. I trwa to miesiącami. Podczas pierwszego spotkania z naczelnikiem od zamówień zapytałem, ile mam przewidzieć na postępowanie PZP. Odpowiedział, że 120 dni. W praktyce bywało dłużej. Ale tak jest, jak ktoś chce przeregulowaniem nadzorować takie postępowania. Otwarte oprogramowanie niewiele tu zmienia, bo i tak trzeba gdzieś kupić serwery, transfer i wsparcie. Ja wiem, że polskie najlepsze i będziemy mieli swój CPK, samochód elektryczny i nie wiem, co jeszcze. Ale dopóki ich nie ma, to będziemy korzystać z lotniska w Modlinie lub Frankfurcie, a potem pewnie też:) Bo w prawdziwym życiu na decyzję składa się wiele elemnetów, a nie tylko fakt, że coś jest open source. To musi działać, być przyjazne dla użytkowników, mieć wsparcie i gwarancję rozwoju. Dlatego używam iPhone, chociaż kilka lat temu chciałem kupić smartfon z FirefoxOS. Ktoś pamięta? Ta postawa przymuszania ludzi do czegoś, czego nie chcą przypomina mi Stanisława Anioła. "Ludzie nie dorośli, a idea jest słuszna!" Można i tak.

@jaczad "Prawo zamówień publicznych i regulamin postępowania w trybie PZP to jest taki hardcore, że tylko najtwardsi dają radę." Najtwardsi spece od ukartowanych przetargów, co pokazuje historia informatyzacji w Polsce. Android też jest otwarty a do PSR zamówiono sprzęt z brandową wersją systemu i dodatkowym oprogramowaniem od Orange, które tylko przeszkadzało, tak jakby nie można było zaznaczyć w warunkach przetargu, że chce się czystą wersję. Prawda jest taka, że gdyby rząd chciał mieć polskie elektryki, drony wojskowe etc. to już dawno byśmy mieli. To, że nie mamy to efekt decyzji rządzących. Wojsko mogło kupić samochody produkowane w Polsce, a mogło i jeepy Forda. Wybrało Forda. Można i tak. Po co nam samostanowić skoro możemy być amerykańską kolonią...

@siloam @jaczad
Ten temat ciągnie sue od lat 90 też e to w przetrargach wymieniona była konkretna firma której miało być dostarczane oprogramowanie ;)

Temat rzeka niestety zmienia sie niewiele.

@siloam Mam nieodparte wrażenie, że mówimy o dwóch różnych rzeczach. Ja mówię, że realizowanie zamówień zgodnie z prawem zamówień publicznych, a Ty, że przetargi są ustawione. Nie wiem, czy są, a jeżeli nawet, to na pewno jest to margines. Przypomnę też, że zaczęliśmy od tego, że nie pieniądze są problem, tylko sposób ich wydawania. Przeprocesowanie zamówienia na tłumacza języka migowego na szkolenie trwało 5 tygodni. Na badanie - 6 miesięcy.

@jaczad Tak, ja tu siedzę od jakiegoś czasu, ale dopiero teraz widzę powoli ludzi z PL.

Akcja z blokowaniem kont Trumpa zrobiła ruch. Ja też przypłynąłem na tej fali. Napisałem nawet o tym notkę na blogu. Jednak za mną nikt nie przypłynął:( 2 osoby założyły konta, ale już są nieaktywne.Nie wiem, czy to będzie rok mediów zdecentralizowanych. Chociaż sama idea wygląda na genialną. Paradoksalnie Albicla postawiona na Mastodonie z wymianą otwartą mogłaby dać kopa. Chyba jednak swobodna wymiana myśli nie jest nikomu potrzebna. @abix_edukacja

@jaczad Jacek, jaka wymiana zdań, jaka rozmowa? Jakbyś polityki nie znał.... Własne obozy, my, oni...

@abix_edukacja Ale przynajmniej bez ingerencji wielkich korporacji. Bez nich też potrafimy się nienawidzić:) Po co im jeszcze dawać na tym zarabiać?

@jaczad @abix_edukacja
Czy ja wiem, gdy blokowanie Trumpa się do tego przyczyniło? Mało osób na prawicy potrafi tak wybiegać w przyszłość aby zobaczyć, że trzeba iść w decentralizację.

@mkljczk @jaczad @abix_edukacja bo ja wiem, myślę że działa tutaj prostszy mechanizm - jestem tam gdzie są moi "znajomi" z którymi rozmawiam. A zamieszanie z trumpem zrobiło swoją robotę o tyle o ile, że dowiedziałem się o istnieniu takich serwisów (wcześniej po prostu nie interesowałem się tym za bardzo).

@arkadiusz_wieczorek @seachdamh @mkljczk @abix_edukacja Wczoraj tłumaczyłem znajomemu jak umiałem. Porównałem to do poczty elektronicznej: każdy może sobie wybrać usługodawcę i klient poczty, a nawet postawić własny serwer. I wszystko działa dzięki wspólnym protokołom. Nie przekonałem go.

@jaczad @seachdamh @mkljczk @abix_edukacja Mam przemyślenie dotykające poczty:

Kiedyś duża część komunikatorów korzystała z takiego protokołu jak XMPP. Jako użytkownicy Gadu-Gadu, mogliśmy rozmawiać z ludźmi z Google Talk oraz Facebook Chat, itd. Dzisiaj ogromna większość komunikatorów jest pozamykana w sensie protokołu wymiany danych.

Maile do dzisiaj są interoperacyjne, mogę wysłać wiadomość z mojego serwera do osoby korzystającej z GMaila i ta wiadomość dojdzie.

Natomiast myślę, że dłuższej perspektywie może zdarzyć się tak, że maile z poczty Google, będą "gadały" tylko z mailami od Google 🙃. Już dzisiaj Google potrafi wrzucić do SPAMu maila z obcego serwera pocztowego pomimo postawionego serwera zgodnie ze sztuką.

Wracając do Fediverse, jesteśmy odporni na różnego rodzaju zamknięcia, możemy przenieść swój profil do innej instancji, postawić swoją własną. A wiele innych usług również się federalizuje, więc zaczyna tworzyć się zdrowy eko-system. Niektórych nie da się przekonać.

@arkadiusz_wieczorek @jaczad @seachdamh @mkljczk @abix_edukacja

Nie, nie da sie przenieść profilu wraz z wpisami z jednej instancji masto na inną

@gregorius @arkadiusz_wieczorek @jaczad @seachdamh @mkljczk @abix_edukacja OIW (proszę poprawić jeżeli się mylę) można zmigrować konto ze śledzonymi, śledzącymi ale bez wpisów.

@gregorius @arkadiusz_wieczorek @jaczad @seachdamh @mkljczk @abix_edukacja Ktoś tu o tym wpisał, ale jak to odebrałem bardziej jako TODO. I nie wiem czy chodziło też o wpisy czy tylko o samo konto. W sumie opcja eksportu profilu byłaby rzeczywiście przydatna.

@arkadiusz_wieczorek @jaczad @seachdamh @mkljczk @abix_edukacja XMPP jest protokołem rozwlekłym (XML), obecnie są znacznie lepsze rozwiązania (chciażby binarny XMPP, znany jako funXMPP od whatsapp'a), można napisać też własny otwarty protokół na bazie STOMP'a czy WAMP'a (websockets). Z GG można było rozmawiać, ale nie przez sam XMPP, ale de facto poprzez transporty, które tłumaczyły ruch z innych protokołów. Protokół GG też był zamknięty i społeczność mozolnie go rozpracowywała by móc stworzyć te transporty. Problemy pojawiały się po modyfikacjach po stronie GG. Z XMPP bezpośrednio korzystał komunikator AQQ , a z protokołu na bazie XMPP kiedyś korzystał Tlen.pl. Eh, czuję się stary...

@arkadiusz_wieczorek @jaczad @mkljczk @abix_edukacja co do "zamknięcia" poczty na poziomie protokołów - nie sądzę żeby miało się to ziścić.

Było kilka prób zastępowania usługi w końcu wiekowego i w wielu aspektach niedoskonałego i problematycznego maila innymi, lepszymi usługami ale umierały one w główniej mierze przez brak powszechności użycia. Więc nie sądzę by to miało się jakoś ziścić w rozsądnej perspektywie czasu.

Fediverse tak nie do końca jest odporne na zamknięcia. Bo:

1. Lokalne instancje są mocno zależne od tego ile się chce i stać administratora. I ok, takie pojawianie się i znikanie działa na poziomie entuzjastów / hobbistów którzy zdają sobie sprawę z tego, że to normalny cykl życia to tyle zwykły użytkownik będzie ostro wkurzony jak mu zostanie "skasowana" instancja z całą jego zawartością. Szczególnie jeśli mówimy o sytuacji kiedy z niszowego środka komunikacji stałby się "masowym"

2. Dopóki społeczności na serwerach są w formie mikro jak na liczby tweetera czy facebooka, bez problemu każdy z jakąś tam wiedzą może sobie postawić i utrzymać taką instancję w rozsądnym zakresie kosztów. Jednak w przypadku napływu dużej ilości użytkowników - koszty związane z obsługą pojedyńczej instancji poszybują w kosmos, raczej niedostępny dla zwykłego kowalskiego. Wystarczy poczytać trochę o rzeczach które facebook robił ze swoimi serwerowniami, albo zobaczyć listy poprawek do mysql jakie wprowadzali ich programiści. Nie mówiąc już o opłaceniu samego wynajmu. Przy większej skali to są już naprawdę bardzo realne pieniądze.

Dlatego tak do końca nie jestem przekonany odnośnie odporności federacji - bo przy napływie użytkowników i tak na utrzymanie stabilnych, dużych instacji będzie stać duże korporacje, po prostu zajdzie efekt znany z innych sektorów, gdzie więksi "wycinają" mniejszych. Do tego też jestem przekonany, że jeśli pojawiłby się nod na skalę tych portali, federujące z nim instancje i miażdżącej ilości podławiłby się floodem i wygenerowanym w taki sposób ruchem.

@seachdamh @arkadiusz_wieczorek @jaczad @mkljczk @abix_edukacja W federacji serwery z setkami tysięcy użytkowników zwyczajnie nie mają racji bytu. Im bardziej równomiernie sieć będzie podzielona tym mniejsze ryzyko jakiś wielkich awarii, które odstraszą użytowników

@miklo @seachdamh @jaczad @mkljczk @abix_edukacja dobra myśl, zastanawiam się w takim razie czy jest możliwe czysto hipotetycznie, że taka Albicla wystartowałaby, rozpopagowana z podziałem na wiele mniejszych obszarów? Jedyny problem, jaki widzę to, że któraś z instancji mogłaby za bardzo spuchnąć, a jak ktoś już pisał nie można zmigrować konta wraz z tootami. 🤔

@arkadiusz_wieczorek @seachdamh @jaczad @mkljczk @abix_edukacja W przypadku Albicia , moim zdaniem, trzeba wszystko mierzyć inną miarą. Skoro zrobili scentralizowany serwis, w którym bezpieczeństwo i prywatność użytkowników są na odległym miejscu to znaczy, że cel jego powstania jest zupełnie inny. A jaki to już trzeba pytać polityków, którzy za tym stoją.

@miklo @arkadiusz_wieczorek @seachdamh @jaczad @mkljczk cel jest prosty. Robimy narodowy własny serwis gdzie żaden sorosz nie będzie nam brudził... Reszta bez znaczenia

@miklo Nie jest to pełna migracja, np. z migracją wpisów. Swoją drogą, Pleroma też obsługuje, ale można migrować tylko z Mastodona na Pleromę, sprytne :D
@arkadiusz_wieczorek @seachdamh @jaczad @abix_edukacja

@miklo @arkadiusz_wieczorek @jaczad @mkljczk @abix_edukacja Mówisz o sytuacji idealnej, ale myślę że nierzeczywistej - dopóki bezpośrednio mogę ogładać i tworzyć nowe posty na serwerze na którym jestem zalogowany i zarejestrowany a tylko obserwować pojedyncze osoby z innych serwerów będzie moim zdaniem tendencja do tworzenia się mniej lub bardziej popularnych serwerów, bardzo nierównomiernie "zaludnionych".

Oczywiście, polityki serwera też mają niebagatelne znaczenie, ale dopóki mówimy o serwera z względnie podobnymi zasadami myślę, pierwsza rzecz będzie bardzo widocznie wpływała na popularność albo i nie danej instancji.

@seachdamh @miklo @jaczad @mkljczk @abix_edukacja to co widzę w scentralizowanych mediach społecznościowych to pewność twórcy danego posta, że w prosty sposób dotrze on z swoimi przekazem do jak największej liczby odbiorców.

Jak dobrze rozumiem, federalizacja jest trochę przeszkodą w tym procesie?

@arkadiusz_wieczorek @seachdamh @jaczad @mkljczk @abix_edukacja to nie jest problem tylko raczej założenie projektowe. Tak samo jak w prawdziwym życiu większa część komunikacji odbywa się z naszym najbliższym otoczeniem, w lokalnej społeczności. Tylko tak jesteśmy w stanie ograniczyć szum informacyjny, który do nas dociera.

@miklo @arkadiusz_wieczorek @jaczad @mkljczk @abix_edukacja żeby nie być gołosłownym: mastodon.podupti.me/ - już wyraźnie widać tendencję tworzenia się serwerów wyraźnie zbierających większą ilość użytkoników i to idącą nie w tysiące ale setki tysięcy użytkowników. Tutaj zachodzi ten sam mechanizm co np. z małymi sklepami spożywczymi a marketami jeśli są w pobliżu. Tylko to pobliże traktuje jako podobna polityka wypowiedzi + język głownie używany a torem są inni użytkownicy z którym mogę "wybierać" wchodzą w interakcje :D

@seachdamh @miklo @arkadiusz_wieczorek @jaczad @abix_edukacja Dziwna lista, brakuje największej czyli pawoo.
Zarówno duże instancje, jak i małe instancji mają swoje plusy dodatnie i plusy ujemne.

@arkadiusz_wieczorek @mkljczk kiedyś jak działało to fediverse.network było super ale właściciel jakieś problemy ze sprzętem ma i frontend padł

@jeder @arkadiusz_wieczorek Właśnie nie wiedziałem co z fediverse.network. A fajnie pokazywało moją instancję <3

@mkljczk @miklo @arkadiusz_wieczorek @jaczad @abix_edukacja no jasne, nie mówię że nie. Chodzi mi o to, że teoria, że duże serwery nie mają racji bytu jest raczej chybiona w praktyce - bo ten mechanizm niestety tak działa. Ludzie (jako masa) mają tendencję do koncentrowania się wokół serwerów w których dzieje się więcej po prostu.

@seachdamh @mkljczk @miklo @arkadiusz_wieczorek @jaczad @abix_edukacja Imho klucz do rozwoju i popularności Mastodona to nowe, ciekawe funkcjonalności. Mam kilka pomysłów. Sforkuję źródła i może po godzinach coś dodam.

@miklo @seachdamh @mkljczk @arkadiusz_wieczorek @jaczad @abix_edukacja Myślałem o widoku drzewa odpowiedzi, gafu postów, zaawansowanym exporcie i przenoszeniu danych, udostępnianiu i kolorowaniu snipettów z kodem, o filtrowaniu i kategoryzowanie treści etc.

Show newer

@siloam Sporo przydatnych funkcji już jest w forkach Mastodona, np. circles (grupy odbiorców) z którymi PR wisi parę miesięcy i chyba niedługo do nich wrócą, quote posts, formatowanie tekstu, wpisy tylko dla lokalnego serwera, reakcje pod wpisami są WIP
@seachdamh @miklo @arkadiusz_wieczorek @jaczad @abix_edukacja

@siloam Brak quote posts to akurat decyzja wynikająca z tego, że nie chcą aby były wykorzystywane w taki abusywny sposób jak na Twitterze, choć inne serwery i tak to mają xD
@seachdamh @miklo @arkadiusz_wieczorek @jaczad @abix_edukacja

@mkljczk
Mi tego tu trochę od początku brakuje. Ale nie znam problemu na twitterze więc nie wiem w czym rzecz.
@siloam @seachdamh @miklo @arkadiusz_wieczorek @jaczad @abix_edukacja

@seachdamh @mkljczk @arkadiusz_wieczorek @jaczad @abix_edukacja Duże serwery oznaczają duże pieniądze na utrzymanie. Na razie nie ma w fediverse żadnego (akceptowalnego) pomysłu na komercjalizację, więc wielkość serwerów jest w naturalny sposób ograniczona możliwościami oddolnego finansowania.

@miklo @seachdamh @mkljczk @jaczad @abix_edukacja to chyba najlepsza forma, jeżeli ludzie będą głosować swoimi portfelami to obudzimy się w lepszej przyszłości.

Problem jest taki, że ludzie nie chcą głosować swoim portfelem za to nie przeszkadza im monetyzowanie ich aktywności i naruszania prywatności przez wielkich graczy.

Sign in to participate in the conversation
101010.pl

The social network of the future: No ads, no corporate surveillance, ethical design, and decentralization! Own your data with Mastodon!