Show newer

Zainspirowany wpisem @kmic o jabłuszkach i marchewkach, właśnie zajadam się pyszną marchewką. Marchewka na nadwarzywo.

grzgrz boosted

Mija dwanaście lat od śmierci Normana Borlauga, kontrowersyjnego noblisty, którego na zmianę chwali się za uratowanie miliarda ludzi od śmierci głodowe - i obarcza winą za niszczenie środowiska i służenie interesom korporacji.

radomirdarmila.pl/2021/09/12/n

grzgrz boosted

Wczorajszy dzień zacząłem od potężnego łyku bimbru. Byłem u znajomego w Łodzi i nocowaliśmy tam z żoną i Staszkiem. Rano wziąłem leki i poprosiłem Staszka, żeby mi podał wodę. Podał, a ja łyknąłem zdrowo. Prawie odzyskałem wzrok! Potem powąchałem i okazało się, że to bimber, na który gospodarz chciał mnie wieczorem namówić. A był faktycznie w butelce po wodzie. Spytałem Stacha, czy to jest przeźroczyste, na co on spokojnie odpowiedział, że nie, ale myślał że to herbata. Dzień dobry wszystkim!

grzgrz boosted

Finally finished my first #rust project, after 683 projects that I started and never got managed to finish.

And yes, it's barely 50 lines and most of it is slightly modified copy-pasted code, but hey, `cargo run` runs fine. Definitely room for improvements though.

delightful.club

#delightfulclub is a static website that brings together all #delightful lists!

And yes, of course it uses #simplecss by @kev :)

Pinging @humanetech =D

grzgrz boosted

@nomadbynature @SlowRain

I guess the differences between Poland and Australia make the comparisons baseless, because there costs and gains from lockdowns would be widely different too.

The case mortality from Covid, judging on Iceland data (where they tested the most people, so presumably it didn't miss a lot of cases) is 0.3%. Why I use Iceland: because if you do not test enough people, only the severe cases, then obviously it would inflate the mortality. But let's say it's half of percent, not 0.3%. On Diamond Princess 9 out of 700 died (i.e. almost 1.3%), but those were people, I've heard and read, who were not representative of general population (significantly older, or so I've read: "The median age of the crew was 36 while the median age of the passengers was 69").

38 millions citizens in Poland * 0.005 is 190.000. Obviously, this is impossible that everyone in Poland would catch Covid, so this is theoretical maximum mortality. With Iceland numbers (0.003 instead of 0.005), and assuming herd immunity would be achieved at 80%, the expected mortality would be 91.000.

The current mortality is 75.000. We had hard lockdown initially, then it was relaxed and well... We have almost 40% of maximum theoretical mortality, or 82% of reasonable expected mortality.

This numbers could be attacked by pointing out, that Iceland mortality could be much worse with hospitals overwhelmed, which would be a reasonable objection. However, the point is, with hard lockdown, mask mandates, vaccination campaign etc we nevertheless have almost as many deaths as without them and it seems new hard measures would have reduced gains relative to costs.

Unless you believe reinfection is much more common that reported.

1/2

grzgrz boosted

Wyczytane w lipcowym numerze miesięcznika Pismo. Samego raportu nie widziałem.

Show thread

Według "Raportu o stanie wsi" z 2020r. tylko 22% aktywnych zawodowo mieszkańców wsi prowadzi gospodarstwo, a jedynie dla 10% jest to jedyne źródło utrzymania.

grzgrz boosted

the joy of putting tests around code that is already in production, only to discover it fails in new and interesting ways

grzgrz boosted
grzgrz boosted
Za wewnętrznymi przepisami korporacji stoi przymus państwowy, jako że droga odwoławcza ukaranego pracownika prowadzi do organów państwa. I to nie jest IMO szczegół.

Podstawowym efektem systemowym publicznego chwalenia się donosem jest edukacja społeczeństwa, że odpowiedzialność za egzekwowanie norm spoczywa na organach przymusu.
Pani Matysiak nie zwróciła uwagi ani bezmaskowcom, ani konduktorce osobiście -- odwołała się do "władzy zwierzchniej", w dodatku publicznie, co w połączeniu z jej eksponowaną pozycją polityczną wysyła sygnał, że taka metoda jest najwłaściwsza. I to jest największe zło, które wywołała -- na swoją drobną skalę wzmocniła społeczną chorobę wyuczonej bezradności, która całą populację popycha w stronę oddania odpowiedzialności za swoje życie klasie rządzącej.

Niewątpliwie jest to korzystne dla p. Matysiak i jej formacji politycznej. Jeśli w wiecznej ruletce republiki parlamentarnej im przypadnie ster władzy, łatwiej im będzie rządzić społeczeństwem oduczonym podejmowania odpowiedzialności i samodzielnych działań. Ale to nie znaczy, że to jest dobre.

Miałem iść jutro oddać krew, ale nażarłem się na kolację masła orzechowego, a to chyba niezbyt dobrze bo "podwyższa poziom cholesterolu w surowicy i zwiększa krzepliwość".
Słabo bardzo, bo następną możliwość oddania będę miał we wrześniu :(

Uczę się słówek z angielskiego i miałem trochę problem z rozróżnieniem "twilight" i "dusk", bo teoretycznie oba słowa można przetłumaczyć jako "zmierzch", choć nie do końca są synonimami.
Znalazłem artykuł, gdzie jest to całkiem przystępnie wytłumaczone, bo jak się okazuje, sprawa nie jest trywialna i jednoznaczna. odysseymagazine.com/twilight-v

grzgrz boosted

Nie mogłem udostępnić, bo grafika nie miała tekstu alternatywnego. Muszę jednak Wam to sprzedać.

W Polsce są dwie konkurujące partie. Jedna to PISS, a druga to POO.

Kurtyna!

Zalegałem z dokumentami ZUS. Dostałem maila z przypomnieniem jeszcze zanim pojawiły się jakieś negatywne konsekwencje. Dzwoniłem na infolnię, żeby się upewnić czy czegoś jeszcze mi nie brakuje - dodzwoniłem się szybko i miła konsultantka bardzo dokładnie mi wyjaśniła kwestie co do których miałem wątpliwości.

Ja nie mówię, że urzędy w Polsce są świetne - co to, to nie - ale bywa dobrze.

Fizjologiczne westchnienie ulgi:
Bierzemy dwa mocne wdechy, jeden po drugim (drugi siłą rzeczy będzie trochę mniejszy bo płuca już mamy prawie pełne) i robimy wolny wydech. Taki oddech możemy powtarzać wielokrotnie.

Pęcherzyki płucne stają się napełnione do granic możliwości -> ułatwia to wymianę gazową -> długim wdechem pozbywamy sie dwutlenku węgla.
5/6

Show thread

W sytuacji wysokiego stresu, oprócz szybkiego bicia serca, mamy również wysokie stężenie dwutlenku węgla we krwi. I na to też jest sposób! Fizjologiczne westchnienie ulgi (ang. physiological sigh - pod tym terminem znajdziecie więcej informacji w sieci).
4/6

Show thread

Na szczęście działa to też w druga stronę! Stąd więc sposób pierwszy - na uspokojenie bicia serca: gdy robimy więcej i dłuższe wydechy przepona idzie do góry -> serce odrobinę się kurczy -> ciśnienie krwi w sercu rośnie -> układ nerwowy spowalnia serce.
3/6

Show thread
Show older
101010.pl

The social network of the future: No ads, no corporate surveillance, ethical design, and decentralization! Own your data with Mastodon!