Show newer

Gdy bierzemy bardzo głęboki wdech, albo bierzemy ich bardzo dużo (czyli gdy pojawia sie stres), serce odrobinkę się rozciąga to powoduje, że ciśnienie z jakim krew przepływa przez serce jest odrobinkę mniejsze co wywołuje reakcję układu nerwowego i w efekcie serce zaczyna bić szybciej.
2/6

Show thread

 „Nie stresuj się”, „Uspokój się”, „Przecież wszystko jest w porządku” - takie stwierdzenia są beznadziejną pomocą w sytuacji stresowej. Gdy emocje biorą górę nie ma w nas miejsca na racjonalną analizę sytuacji.
Na szczęście są sposoby które opierają sie na fizjologii naszego ciała, więc pomogą nam się uspokoić gdy rozum się wyłącza.
1/6

Na początku roku obiecłem sobie, że zrobię skrypt dostosowany do własnych potrzeb, ale na razie skończyło się tylko na zebraniu 214 zdjęć paragonów...

Show thread

Lubię wiedzieć ile na co wydaje, to bardzo ułatwia choćby planowanie budżetu. Mam fajną aplikację do spisywania wydatków, ale wpisywanie ręcznie każdego produktu byłoby zbyt czasochłonne.

Znacie jakieś dobre aplikacje do OCR paragonów?

To złożona sprawa i wszystko co znalazłem było bardzo dopasowane do konkretnego przypadku użycia. Próbowałem jedną aplikację kogoś z Niemiec gdzie można było dodawać reguły per sklep, ale nie radziła sobie z polskimi znakami i rozpoznaniem ceny w PLN.

grzgrz boosted

Jeżeli chcemy lepiej poznać jakiegoś reżysera to oglądamy filmy, które wyreżyserował.
Jeżeli chcemy poznać malarza czy innego artystę to oglądamy jego dzieła.
Jeżeli chcemy poznać postać jakiegoś wybitnego wynalazcę czy naukowca to zapoznajemy się z jego dorobkiem.

Więc jeżeli chcemy poznać Boga, który stworzył świat, czyż nie powinniśmy starać się lepiej poznać ten świat? Dlaczego więc Kościół Katolicki nie prowadzi badań naukowych na szeroką skalę?

Opierałem się głównie na artykule „Nie wszyscy liczą owieczki” Katarzyny Dziadowicz, który przeczytałem w katalogu festiwalowym „Copernicus Festival: Wyobraźnia”.

Show thread

Jednak w niektórych aspektach afanazja może mieć dostrzegalne skutki. Takie osoby na przykład mniej boją przy czytaniu strasznych historii, mają słabszą pamięć autobiograficzną ale też mniejsze ryzyko wystąpienia zespołu stresu pourazowego.
Mówi się też, że brak wyobraźni wzrokowej może uwalniać od zdefiniowanych form i pozwalać myśleć w bardziej abstrakcyjny i twórczy sposób
6/7

Show thread

Jeżeli słyszeliście o ślepowidzeniu pl.wikipedia.org/wiki/Zesp%C3%
to możecie pomyśleć, że to coś podobnego, tyle że dotyczącego obrazów w umyśle. Ale badania i specjalnie opracowane testy zdają się wykluczać taką możliwość. Osoby z afantazją naprawdę są pozbawione „oka umysłu”.
5/7

Show thread

Nie powoduje to jednak upośledzenia w życiu takich osób - ich wyniki w testach np. na wyobraźnię przestrzenną nie odtają od normy. np: zaprezentowaniu im obrazu jednej figury są w stanie bez problemu wybrać spośród zestawu figur tę sam, nawet jeśli została obrócona w sposób znacząco utrudniający zadanie.
4/7

Show thread

Ale nie wszyscy tak mają. Afantazja - bo tak się nazywa niezdolność do wyobrażeń wzrokowych - dotyczy około 2% populacji. en.wikipedia.org/wiki/Aphantas
3/7

Show thread

O ile nie masz jakiegoś specjalnego powodu, żeby dokładnie pamiętać ich liczbę, to prawdopodobnie odbywasz właśnie "umysłową wycieczkę" po domu lub naokoło niego i liczysz poszczególne okna.
2/7

Show thread

Wszystkie moje próby zachęcenia znajomych do nowych komunikatorów itp kończą się podobnym niewypałem.
Z mastodonem nie mogło być lepiej :/
@jjjurec

grzgrz boosted

Czy jak grzebie w śmieciach i pisze w Javie, to mogę się tytułować garbage collector?

Sezonowa kolacja, zaskakująco dobre połączenie smakowe: wytrawność szparagów ze słodkością truskawek, ostrością cebuli i umami z orzechów.

Czytam właśnie ulotkę szczepionki Comirnaty. Kilka tygodni temu czytałem ulotkę szczepionki AZ. Znów ogarnia mnie ekscytacja tym jak niesamowity poziom osiągnęła nasza nauka i jak z jak "magicznymi" technologiami mamy do czynienia.

Zabezpieczamy się przed wrogiem, który jest tak mały, że go nie widać, wstrzykując sobie czy to manekiny pomalowane tak, by przypominały wroga, czy to samą instrukcję malowania tych barw wojennych.

grzgrz boosted

Z ciekawości chciałem zrobić ewaluację moich umiejętności HTML na #Linkedin. Zaznaczyłem opcję, że jestem osobą niepełnosprawną i dostałem więcej czasu. Tylko że 2 lub 3 zadania były nie do zrobienia. Przykłady były graficzne... No więc poległem:)

Chyba od około roku mam tę apkę do podcastów, ale statystyki nie są pełne bo zdarzało mi się słuchać czegoś na komputerze przez przeglądarkę. Lubię podkasty.

A aplikacja to AntennaPod, uważam, że jest świetna. Wcześniej przez kilka miesięcy eksperymentowałem z różnymi innymi, ta przebija wszystkie. f-droid.org/packages/de.danoeh

Show older
101010.pl

The social network of the future: No ads, no corporate surveillance, ethical design, and decentralization! Own your data with Mastodon!