101010.pl is one of the many independent Mastodon servers you can use to participate in the fediverse.
101010.pl czyli najstarszy polski serwer Mastodon. Posiadamy wpisy do 2048 znaków.

Server stats:

583
active users

🇵🇱 Czy znajdą się tu chętni na przeczytanie takiego wpisu o #GPT od #OpenAI? Taka trochę zajawka wpisu na #blog szykowanego na sobotę 😉
Wiem, że niektórzy mogą mieć już trochę dosyć tego tematu, ale obiecuję, że w tym wpisie nie będzie pitolenia na zasadzie, czy GPT jest emejzing, a bardziej techniczne podejście jak tego używać w sposób bardziej Pro

@to3k No faktycznie... nie piszesz że jest emejzing, tylko, że jak ktoś nie dołaczy do milionów sponsorów #openai to przegra swoja przyszłość. W sumie to na jedno wychodzi. Takie napędzanie nowego #FOMO - myślę, że korpo od Ai o niczym innym nie marzą jak o takiej darmowej reklamie.
Czy twórcy projektów fediverse też powinni jak najszybciej wskoczyć do pociągu żeby nie odjechał ?
#ai

@miklo nie chodziło mi o to, że nie będę mówił jak dobre narzędzie to jest tylko o tym, że nie będę pisał po próżnicy i zamiast dywagować nad filozofią AI po prostu pokażę jak jej używać od strony technicznej (API). Praktyka > teoria/filozofowanie

@to3k No to właśnie zadałem Ci praktyczno-podchwytliwe pytanie. Czy np warto karmić swoimi pieniędzmi (i danymi...) korpo, żeby przy pomocy ich Ai ułatwiać (sobie, innym) funkcjonowanie na fediverse. Dajmy na to usługa (⚠️ płatna oczywiście bo korpo nie daje api za darmo 😁) dla ludzi, którzy obserwują tysiąc(e) kont i potrzebują rekomendacji które posty/dyskusje przeczytać bo nie są w stanie wszystkich. Dobry pomysł czy zły ? Czy mamy wielkim korporacjom nabijać jeszcze więcej kasy i dawać jeszcze więcej władzy, żeby tylko "nie zostać z tyłu" ?

✏️ Edit: I oczywiście nie odnoszę się do wpisu na blogu bo go jeszcze nie ma i pewnie będzie świetnym poradnikiem "jak praktycznie zrobić coś tam...". Odnoszę się wyłącznie do tej afirmacji AI ,która jest na screenshocie wyżej .
Chłop Marcin :fediverse:

Zgadzam się z @miklo. Wiem, że to może wyglądać jak czepianie się, niepotrzebne wkładanie kija w szprychy czy zawiść, że piszesz taki fajny blog. Ale faktycznie warto się zastanawiać nad pytaniem, czy sam fakt, że jakieś narzędzie istnieje, sprawia, że warto z niego korzystać. Wszystko można, ale nie wszystko warto.

Przy tym chcę podkreślić, że doceniam Twoje wpisy na blogu i życzę Ci (i sobie) kolejnych fajnych wpisów. 😀 Moja uwaga dotyczy strategii, podejścia wobec koncernów -u.
@to3k

@chlopmarcin @miklo Sęk w tym, że ja uważam, że warto z niego korzystać 😅 Początkowo byłem sceptyczny, bo wiadomo, tak jak napisaliście karmienie korpo nie dość, że pieniędzmi to jeszcze danymi, do tego teraz jesteśmy takimi trochę szczurami doświadczalnymi. Jednakże to narzędzie otwiera tak potężne możliwości, że nie jestem w stanie nie być pod wrażeniem. Do tego póki jesteśmy jeszcze na początku drogi to jest szansa wsiąść w ten metaforyczny pociąg, później będzie tylko trudniej 😉

@to3k @chlopmarcin @miklo

> Jednakże to narzędzie otwiera tak potężne możliwości, że nie jestem w stanie nie być pod wrażeniem.

Dla kogo? Kto je kontroluje? Kto decyduje, na jakich danych je trenować? Kto może Ci je wyłączyć, jak będziesz niegrzeczny?

Czy ChatGPT i inne korpomodele zaczną delikatnie (lub mniej delikatne) odmawiać generowania treści np. niepochlebnych dla dużych korpo? Czemu niby miałyby tego nie robić, skoro wszystkie takie modele są korpomodelami?

@to3k @chlopmarcin @miklo jeśli otwierają "tak potężne możliwości" Tobie, zastanów się, jak potężne możliwości otwierają firmom, które je kontrolują.

Jak te firmy będą korzystać z tej władzy? Historia korporacji pokazuje, że raczej należy się takiej władzy skoncentrowanej w korporacyjnych łapkach obawiać, zamiast patrzeć na nią z nadzieją.

Zamiast je promować, powinniśmy raczej kombinować, jak wyrwać je spod kontroli ogromnych korpo zarządzanych przez longtermistów.
youtube.com/watch?v=P7XT4TWLzJ

@rysiek @chlopmarcin @to3k One nie zaczną odmawiać bo JUŻ to robią. W sensie, że błyskawicznie korygują nieopatrznie udzielone odpowiedzi, kiedy się je skonfrontuje z faktem, że są niewygodne dla ich korpo: doc.citizen4.eu/s/DXbAcJxKK#
doc.citizen4.euCitizen4 logo ### (Pierwsza) rozmowa z [chatGPT](https://chat.openai.com/chat) na temat hipokryzji firmy OpenAI

@miklo @chlopmarcin @to3k wow, doskonałe źródło! Dzięki!

No właśnie. Innymi słowy, ChatGPT bardzo pomoże w napisaniu laurki dla OpenAI, ale może nie być aż tak przydatne w pisaniu artykułu krytycznego wobec OpenAI.

Czy byłoby to celowe działanie OpenAI (np. celowo dobrany zestaw danych treningowych, jakieś celowe wzmocnienie?), czy tak im wyszło niechcący? Nie wiemy, nie mamy jak się dowiedzieć, i ostatecznie nie ma to znaczenia.

"A system's purpose is what it does."

@rysiek @chlopmarcin @to3k Ten zalinkowany test był przeprowadzony w ten sposób, że kolejną rozmowę przeprowadziłem (z tymi samymi pytaniami) zaraz po pierwszej , tylko "zerując" kontekst. Co raczej wskazuje na to, że model ma już wbudowane jakieś warunki "ochrony dobrego imienia twórców"