Follow

Chętnie zagłosuję za Internetem, w którym wnoszę drobną opłatę za czytanie treści powiedzmy 0.005 PLN od artykułu, w zamian za brak reklam. Nie byłoby reklamodawców, uważam, że portale potencjalnie zarobiłby więcej, niż utrzymując się z atakowania użytkowników reklamami.

· · Web · 8 · 1 · 3

@arkadiusz_wieczorek Co sądzisz o modelu przeglądarki Brave? Moim zdaniem nie jest idealny, ale na większą skalę byłby czymś o wiele lepszym niż to, co mamy obenie.

@Eryk Nie do końca mnie to przekonuje. Z tego co przeczytałem na szybko to Brave płaci użytownikom tokenami za oglądanie powiadomień. Dobrze rozumiem?

Uważam, że użytkownicy powinni głosować swoimi wyborami oraz portfelami za lepszym Internetem.

Natomiast do samego Brave'a mam jeszcze zastrzeżenie, że jest oparty o Blinka, tak jak M$ Edge, Chrome, Opera. Sam Blink ma korzenie w WebKitcie → Safari. Więc wolę wspierać Firefoxa.

O Brave można poczytać też wiele niepochlebnych komentarzy: alternativeto.net/software/bra

@arkadiusz_wieczorek @Eryk brave mialo sporo wpadek takich jak "przetrzymywanie" pieniędzy na rzecz kogoś, kto w ogóle o tym nie wiedział, czy w ogóle odwalanie typowego mitm wsadzając ich reflinki na niektórych stronach

@jeder @arkadiusz_wieczorek To są właśnie te niedoskonałości. Ale z tego co wiem, wszystkie takie incydenty były załatwiane bez żadnej większej inby.

@Eryk @jeder Sam fakt, że one zainstniały nie stawiają tej przeglądarki w dobrym świetle. Ja trzymam się z daleka od przeglądarek Blink-like. Nie chce wspierać monopolu wśród silników na, którym są budowane. To, co dzieje się z Blinkiem przypomina mi to, co działo się z IE w latach 2000:

en.wikipedia.org/wiki/Embrace,

@arkadiusz_wieczorek Reklamy są głównie w postaci obrazków w nowych kartach. Brave automatycznie przekazuje "tokeny" do witryn, które zarejestrowały się do programu Brave Rewards. Nagrody są rozdysponowane pośród strony, które odwiedzamy na podstawie "uwagi" (wyrażonej w procentach). Można wyznaczyć strony, których się nie chce wspierać. To tyle z czego ogarnąłem po kilku dniach.

A co do Firefoxa: kilkoma ostatnimi decyzjami i ogólnym zachowaniem korporacji Mozilla trochę się obrzydzili.

@Eryk co do Mozilli to prawda, ale dalej wybierając Firefox'a nie wspieramy monopolizacji rynku wśród przeglądarek

@arkadiusz_wieczorek W dzisiejszych czasach wybór przeglądarki to trudny wybór moralny.

@arkadiusz_wieczorek @Eryk
Jeśli jest to silnik otwartoźródłowy to nazwałbym to raczej otwartym standardem niz monopolizacją. Zawsze można zrobić forka.

@viggen @arkadiusz_wieczorek @Eryk niestety to tak nie działa. Monopolizacja Blinka/Webkita sprawia, że Google ma możliwość wetowania standardów webowych. Gdy nie ma równowagi na rynku, fork praktycznie nie ma możliwości zabrać Googlowi tej mocy. No i Blink nie jest o tyle FOSS, co ma "jawny" kod, bo to Google decyduje co zmerge'uje, a co nie, a nie społeczność FOSS.

@viggen @arkadiusz_wieczorek @Eryk NB Google zapowiedział, że logowanie do konta Google nie będzie działało na forkach Blinka/Webkita, więc forków z dużym udziałem rynku po prostu nie będzie, bo ludzie się na nie nie przesiądą.

@kuba @arkadiusz_wieczorek @Eryk Nie rozumiem dlaczego w takim razie pozwalają na logowanie z Firefoxa? O co tu chodzi?

@viggen @kuba @arkadiusz_wieczorek @Eryk Firefox ma jeszcze na tyle duży udział na rynku, że odcięcie jego użytkowników od usług Google byłoby pijarowym strzałem w stopę. Do tego zależy im na utrzymaniu się Firefoxa na powierzchni, póki robi za dupochron na wypadek oskrarżeń o monopol.

@BluRaf @Eryk @arkadiusz_wieczorek @kuba
Na Firefoksie i Brave ja sam odciąłem się od usług Google 😆 Chrome używam tylko do usług Googla i do niczego więcej. Ale coraz mniej go potrzebuje.

@viggen @BluRaf @Eryk @arkadiusz_wieczorek Biorąc pod uwagę źródła finansowania Mozilli, można się pokusić o stwierdzenie, że Firefox jest też usługą Google :D Ale sam z niego korzystam, więc nie będę wytykał palcem

@kuba @BluRaf @Eryk @arkadiusz_wieczorek
Niestety Falkon od KDE chyba dokonał żywota. Ostatnia aktualizacjia w 2019 r.

@kuba @arkadiusz_wieczorek @Eryk
gugiel nie ma już chyba takiego monopolu odkąd Microsoft dołączył do projektu?

@viggen @arkadiusz_wieczorek @Eryk Nawet jeśli to są dwie firmy, to są to firmy, a nie społeczność FOSS. Nie mają naszego dobra na myśli, tylko chcą wyciągnąć z nas jak najwięcej kasy

@kuba @arkadiusz_wieczorek @Eryk
To prawda ale "gdzie dwóch się bije..." zawsze jest nadzieja dla maluczkich.

@kuba @arkadiusz_wieczorek @Eryk A zwróciliście uwagę, że w F-Droid nie ma ani Firefoxa ani Brave? Jest za to DuckDuckGo.

@viggen @kuba @Eryk Nawiązując do naszego odcinka o aplikacjach z F-droida

internet-czas-dzialac.pl/f-dro

Sam korzystam z Firefox'a Nightly pobranego za pomocą Aurora Store

@arkadiusz_wieczorek @kuba @Eryk
No ok, tylko nie rozumiem dlaczego tacy bojownicy o wolność i anonimowość ignorują takie miejsce jak F-Droid?

@viggen @kuba @Eryk Nie ignorują, Firefox ma telemetrykę, której polityka FOSS nie akceptuje.

@arkadiusz_wieczorek @kuba @Eryk A macie jakąś opinie na temat Aptoid? Warto z tego korzystać? Zdziwiłem się bo są tam takie aplikacjie jak IKO, Panek a nawet GPay.

@viggen @kuba @Eryk Aptoide to mirror serwerów, ale czy czegoś tak nie dokładają?

Jeżeli trzeba coś pobrać z oficjalnych serwerów Google'a, a nie ma się Google Play Services to polecam Aurora Store:

f-droid.org/en/packages/com.au

@Eryk @arkadiusz_wieczorek mnie model Brave nie przekonuje, bo to jest wciaz model oparty o reklamy. A po co?

Z aktualnych modeli najbardziej mi odpowiada "nie umieszczamy reklam, tu jest nasz Patronite", chociaz wiem, ze to przywilej moc utrzymac dzialalnosc online z crowdfundingu. Ale z tego co slyszalem z reklam i tak wielkiego hajsu nie ma, poki nie jestesmy gigantem.

@Eryk @arkadiusz_wieczorek To co robi np. NYT i Wyborcza - model subskrypcyjny - średnio mi pasuje. Dostaliby ode mnie znaaaacznie więcej kasy gdyby płatności były na zasadzie "pay per article" a nie "pay per month"

@arkadiusz_wieczorek Patrząc na to ile FB zarabia na jednym użytkowniku (kevinrooke.com/post/the-cost-o) to opłaty te byłyby większe niż nam się wydaje.

@arkadiusz_wieczorek
A podarowałbyś portalowi trochę czasu swojego CPU, akceptując opt-in browser mining?

@petros trochę tricky pytanie, chciałbyś oferować swoje CPU do cryptominingu? Jako alternatywa do zapłaty może i tak ale nie jestem przekonany

@arkadiusz_wieczorek
Dawno temu, jak jeszcze działał coinhive, testowałem to i technicznie działało.
Na pewno jest to jakaś opcja "mikrobarteru", omijająca systemy finansowe.
A jaki aspekt budzi Twoje wątpliwości?

Obrazek: testy sprzed jakichś 3-4 lat.

@petros jedynie, że strony z newsami mogły to wykorzystać do niecnych celów nie wiedziałem że ktoś wpadł na tego typu rozwiązanie. Brzmi fajnie :)

@arkadiusz_wieczorek
Właśnie próbuje ogarnąć, jak ta technologia wygląda obecnie i jakie krypto można tak kopać z sensem. Myślę, że dla #Fediwersum mogłoby to być fajne rozwiązanie. Oczywiście konieczna jest przejrzystość i dobre praktyki.

@petros @arkadiusz_wieczorek

Są lepsze rozwiązania dla środowiska niż takie kopanie na CPU... jest projekt który nazywa się webmonetization.org

Są nawet integracje do peertube.

@piotrsikora @arkadiusz_wieczorek
Przejrzałem specyfikację. Wygląda bardzo solidnie. Z przyjemnością potestuję.
@petros @arkadiusz_wieczorek prawdę mówiąc jako że nie jest ani trochę przekonany do kryptowalut, już serio bym wolał po prostu komuś zapłacić, bez zbędnego czekania czterech tysięcy lat by tą samą sumę komuś uzbierać
@jeder @arkadiusz_wieczorek
No, podstawową zasadą jest oczywiście ta, że obie strony transakcji mają wybór.
@arkadiusz_wieczorek

Idę popytać mądrzejszych o perspektywę infoanarchistyczną. Dam znać jak coś fajnego znajdę.
Sign in to participate in the conversation
101010.pl

The social network of the future: No ads, no corporate surveillance, ethical design, and decentralization! Own your data with Mastodon!