Follow

Zbieram materiały o Fediverse, głównie o Mastodonie i o protokole ActivityPub, do najnowszego odcinka podcastu @midline "Internet. Czas działać", czy ktoś chciałby się podzielić swoimi przemyśleniami? 🙂

Może być technicznie jak i nietechnicznie.

· · Web · 5 · 1 · 2
@midline @arkadiusz_wieczorek Mogę się wymądrzyć na temat tego, jak architektura sieci danych wpływa na subiektywną i obiektywną dynamikę sieci społecznej. I dlaczego NetCommons w postaci Fediverse jest teraz najlepszym rozwiązaniem dla świata.
@petros @midline @arkadiusz_wieczorek To wieczorkiem może, bo to jest temat na co namniej mini artykuł. Tymczasem parę snippets:
Z rozmowy z Kubą o Scuttlebutt:
Co czyni Scuttlebutt indywidualistycznym?

Narracja o "podążaniu za naturalnym sposobem komunikacji między ludźmi". Następujący potem opis jest opisem życia i komunikacji ludzi, którzy nie mają wspólnej płaszczyzny społecznościowej ani fizycznej, ani mentalnej. Ich sposobem komunikowania się są plotki, a miejscem ich wymiany — kawiarnia, poidełko (scuttlebutt), czyli na polską rzeczywistość ksero albo automat do kawy.

MOŻNA tam tworzyć społeczności i organizować wysiłek społeczny, ale wspiera ich tak, jak na przykład friendica czy hubzilla.

Also:
kanenasblog.wordpress.com/conf…

@arkadiusz_wieczorek Tłumaczę Mastodona (w tym stronę projektu i dokumentację) i trochę innego oprogramowania z Fediwersum, staram się śledzić świeże projekty używające ActivityPub.
Co do Mastodona, przede wszystkim uważam że jest to wyjątkowo dopracowany projekt pod względem UX i onboardingu, porównując z poprzednimi próbami utworzenia sfederowanej społecznościówki i dlatego osiąga względny sukces.

@arkadiusz_wieczorek Bardzo podoba mi się moderacja w sfederowanych rozwiązaniach, z resztą wymowne jest to, że zadowolone są zarówno osoby szukające miejsca z maksymalną swobodą wypowiedzi (za co dostaliby bana [często słusznie] na innych platformach), jak i te szukające bardziej bezpiecznej przestrzeni.

@arkadiusz_wieczorek Jestem zwolennikiem wpychania ActivityPub wszędzie, dlatego liczę choćby na rozwój rozwiązań typu ActivityPub for WordPress, pomagam się tu rozgościć niezależnie czy ktoś jest prawakiem, lewakiem, czy (nie daj Boże) centrystą lub nie rusza tu polityki.

@mkljczk @arkadiusz_wieczorek ja też bym wszędzie to widział ale na razie większość takich "przyłatanych" dodatków jakie testuję zadowala się osiągnieciem minimalnej wymaganej funcjonalności i zatrzymuje się w rozwoju. Bardzo liczę np że plugin Social do Nexcloud'a pójdzie do przodu bo to jest prosta metoda ,żeby platforma , która już ma miliony użytkowników mogła ich z automatu włączyć do fediverse.

@mkljczk Tutaj dochodzi do rozróżnienia pomiędzy samowolką w wypowiedzi łamiącą danych regulamin, a wolnością słowo, która nie łamie regulaminu, ale jest na tyle kontrowersyjna, że prywatny podmiot postanawia ją zbanować...

@arkadiusz_wieczorek @midline Ja od siebie mogę napisać tylko tyle, że cała koncepcja Fediverse jest bardzo atrakcyjna. Ale nawet dla osoby ponadprzeciętnej technicznie, za jaką się uważam, próg wejścia jest bardzo wysoki. Z własnej woli/ciekawości spędziłem godziny na czytaniu o istniejących sieciach zdecentralizowanych, zasadzie ich działania, celowi istnienia i dochodzeniu czym to się różni np. Diaspora od Mastodon od Minds (który jak się okazuje wcale nie jest taki zdecentralizowany). Dla zwykłego człowieka jest to moim zdaniem nie do przejścia i warto się nad tym wątkiem pochylać w dyskusjach różnych wokół tych tematów.

@midline @arkadiusz_wieczorek @JaroslawSadowski Z garstką zapaleńców pracujemy właśnie nad takim zestawem "z pudełka", gdzie będzie sobie można łatwo potestować różne konfiguracje, a następnie je sobie uruchomić na wydzielonym miniserwerze.
Kluczem jest to, że fediverse jest przeznaczony raczej dla społeczności, nie dla indywiduuów. W społeczności, choćby malutkiej, łatwiej o wiedzę i energię konieczną do dokonania doinformowanego wyboru. Kto tego nie chce, lub nie umie, zawsze ma gdzie pójść, bo duże publiczne instancje nie zamierzają zniknąć.

@JaroslawSadowski @arkadiusz_wieczorek @midline Dlatego takie edukacyjne programy powinny się skupiać na dwóch wątkach: 1. dlaczego ta decentralizacja jest w ogóle potrzebna i 2. Mnogość narzędzi odzwierciedla nasz prawdziwy świat w którym do pracy można dojechać autobusem, tramwajem, ale również rowerem, hulajnogą a nawet deskorolką. Żadnen z tych środków transportu nie jest obiektywnie lepszy od innych ale wszystkie się uzupełniają i korzystają ze wspólnej infrastruktury.

@arkadiusz_wieczorek @midline zgadzam się z @JaroslawSadowski próg wejścia jest wysoki. O ile instrukcja postawienia własnej Pleromy to chyba 1 strona A4, o tyle postawienie Mastodona wraz z jakimiś zabezpieczeniami serwera to już chyba kilkanaście stron konfiguracji, poleceń i grzebania. Cóż - jest to ambitne przedsięwzięcie, nie spodziewam się, że będzie to jak instalacja Windy - kilka kliknięć i dwa wiersze do wpisania z klawiatury a wszystko w idiotoodpornym graficznym interfejsie. Ale jednak to trochę rzucanie się na głęboką wodę.

Mam nadzieję, że w jakimś kierunku to pójdzie jednym ujednoliconym, lub młode pokolenia po prostu napłyną i pomogą którejś usłudze wypłynąć na szerokie wody i ona zyska na popularności. Bo na razie jest straszny chaos: Mastodon, Pleroma, jakiś Scuttlebutt, ZeroNet, Freenet, Manyverse potem obiecywali jakiś Urbit i jeszcze jakieś inne.... @xaphanpl , czy coś pominąłem? :) :)

@barszczyk @arkadiusz_wieczorek @midline @xaphanpl A ja nawet nie pisałem o stawianiu własnej instacji, tylko po protu o poszukiwaniu alternatywy dla fejbunia 😅

@JaroslawSadowski @arkadiusz_wieczorek @midline @xaphanpl

powiem Wam taką ciekawostkę, może już znacie a może nie:

strony stopusingfacebook.co nie odwiedzicie klikając w link w messengerze (wyskakuje plansza "kup tą domenę") i gdzieś indziej tez to nie szło, natomiast przy wpisaniu ręcznie w pasek przeglądarki działa i uruchamia się.
Bardzo jasno opisuje ona wszystko co fejs ma za pazurami.
Równie fajnie opisane i sklasyfikowane jest to na tosdr.org - bardzo przejrzyście i można łatwo podać argument.
Ja już prowadzę lobbing wśród znajomych i argumentuję aby porzucić messengera i whatsappa, szczególnie po szopce z trumpem.

Zadziwia mnie że Telewizja Republika jest obecna na wszystkich tych podłych platformach: fejsie, insta, tt, yt - leci to namolnie na pasku podczas ich informacji dnia codziennie o 18:30. Tu z jednej strony tworzą Ablicla a z drugiej są obecni na każdym kanale - ja rozumiem, że dla zasięgu, ale to trochę takie jechanie na zlot ekologów i ratowania planety 30 letnim dieslem na oleju opałowym :)

@barszczyk To się nazywa niekonsekwencja + nieporadność i to chyba nihil novi w niektórych kręgach 😉

@barszczyk @JaroslawSadowski @midline @xaphanpl odnośnie podłych platform, nagraliśmy w ramach z @kuba odcinek o Życiu bez Google. Otrzymaliśmy od jednego ze słuchaczy komentarz, że to hipokryzja mówić o życiu bez Google'a, a publikować swoje treści na YouTube'a.

Tłumaczę sobie to analogią do zdrowego odżywiania. Jeżeli chcę kogoś zachęcić do zmiany - to nie rozdawałbym ulotek o zdrowym odżywianiu w sklepach ze zdrową żywnością czy na osiedlowym warzywniaku, a w miejscach takich jak np. restauracje McDonald's.

Dlatego przekładając to na "cyfrowy" aspekt, jesteśmy dostępni na YouTube oraz na PeerTube.

Stąd też uważam, że Telewizja Republika nie zrezygnuje z "tradycyjnch" mediów społecznościowych.

@barszczyk Nawet Framasoft, czyli twórcy PeerTube i Mobilizona, są na Facebooku. Nic w tym złego, robią z tego dobry użytek.
@JaroslawSadowski @arkadiusz_wieczorek @midline @xaphanpl

@midline @xaphanpl @arkadiusz_wieczorek @JaroslawSadowski @barszczyk Ideą jest właśnie to, żeby nie było dominacji jednej usługi. Każda społeczność może sobie wybrać to, co jej pasuje. Bo ludzie są różni i różnie myślą. Ja np. uznaję dojrzałość i atrakcyjność Mastodona, ale mikroblogging nigdy mi nie leżał i wolę staromodny interfejs Friendiki. A jak będe miał czas to wrócę do Hubzilli, z nadzieją że przez ostatnie lata dojrzała na tyle, żeby się w niej dało dzialać.
Te trzy systemy to pierwsza linia. Za nimi idą federowane serwisy specjalistyczne: peertube, pixelfed i co tam jeszcze (nie zbadałem) a potem, podpinane poprzez rss lub wtyczki AP, bardziej tradycyjne narzędzia: dokuwiki, nextcloud, web-calibre czy blogi.

@petros @midline @xaphanpl @JaroslawSadowski @barszczyk po waszych komentarzach widzę kilka jasnych punktów:

1. Łatwość moderacji
2. Możliwość wyboru instancji, która mi przypasuje
3. Mogę postawić własną i federalizować się z wybranymi
4. Kluczem jest tworzenie wielu instancji a nie centralizacja (co z natury Fediverse jest całkiem zrozumiałe)
5. Stawianie mogłoby być prostsze z użyciem dockera, kosztowniejsze dla naszej maszyny

@petros @midline @xaphanpl @JaroslawSadowski @barszczyk wszystko stawiam na dockerze, ale widzę żę jest zbyt zasobożerny. Myślę o przesiadce na Yuno.

@arkadiusz_wieczorek Warto jeszcze uwzględnić, że niektóre fediwersowe platformy jak Mastodon, celowo nie zawierają elementów które mogą przyczyniać się do uzależnień, tak jak np. licznik like przy wpisach

@petros @midline @xaphanpl @JaroslawSadowski @barszczyk

@mkljczk @petros @midline @xaphanpl @JaroslawSadowski @barszczyk no i brak reklam, chociaż nie mam nic przeciwko reklamom, które nie są inwazyjne i kontekstowe, a mogłby wspomóc administratora instancji

@arkadiusz_wieczorek właśnie zacząłem sobie wczoraj oglądać Wasz podcast o komunikatorach i meritum tego o czym mówicie w zaledwie pierwszych 10 min mnie przeraziło i dotarło do mnie:

czyli rootkit wujka gugla skutecznie zbiera wszystko klepane z klawiatury systemowej - a zatem cóż mi z Signala, czy Jami (który wczoraj zainstalowałem aby potestować jak działa) czy Elementa (Riot im) bo i tak klepane w klawiaturę androidową poleci do wujka gugla ???
czy swift key załatwi sprawę czy jednak konieczny będzie root i custom rom aby wyrwać korzenie (i wtyczkę) guglowi?
(jeśli jest o tym mowa dalej w podcascie to przepraszam, ale jeszcze nie dotarłem tam)

@arkadiusz_wieczorek @barszczyk Lineage bez Goole Play na teraz.
Niebawem przechodzę na Graphene OS, jak Google Pixel dojedzie.

@barszczyk Tak LineageOS będzie spoko, SwiftKey jest od M$. Open source klawiatura i system wolny od Google będzie dobrym rozwiązaniem :)

@arkadiusz_wieczorek to mnie właśnie martwi, bo byłem już na LineageOS i wytrzymałem pół roku - trochę się chyba za leniwy zrobiłem i sądziłem że będzie wszystko proste, lekkie łatwe i przyjemne jak na stockowym andku a tu klops - trzeba sobie coś wgrać ręcznie, potem F-droid przestał działać, ratowałem się Aurorą, potem znowu jakieś bugi, z rynsztokowego (wtedy jeszcze nie) wypoku nie było w ogóle powiadomień - musiałem wchodzić w aplikację i dopiero tam widać było że coś przyszło.
Czekam na taki custom rom który wyrwie wtyczkę ale zostawi interfejs, wygodny layout graficzny i czcionki i układ rzeczy taki jak lubię, lub nawet identyczny.
Druga rzecz to fakt, że zabawa z LineageOSem była na Moto Z październik 2018 - marzec 2019 a obecnie od grudnia 2019 jest Mi9T Pro, więc inna stajnia.

Co polecacie? Jak żyć? :) :) :)

@arkadiusz_wieczorek @barszczyk Nie skarżyć się, że nie da się mieć wszystkiego na raz.
Coś za coś.
Zanim podjąłem decyzję o tym jaki telefon kupię, najpierw przejrzałem listy rekomendowanego HW dla Lineage (i mam teraz Xiaomi 7). Pewne rzeczy mi nie pójda ez Google, pewne apki są tylko via Google -- i ch... Da się żyć, a cierpienie tylko uszlachetnia.

@petros @arkadiusz_wieczorek

kurde to jest dramat jak nam te korpo i ich programiści na przestrzeni 10 czy coś lat zrobili koło pióra - permanentna inwigilacja. Klawiatura andkowa jak keylogger praktycznie, fejs żre wszystkie dane z czego się da, jakby się dało to by jeszcze chcieli wiedzieć jakie etui ktoś ma i czy naklejone szkiełko ochronne czy nie na ekran...

teraz trzeba robić research, gimnastykować się i uciekać z tego info rynsztoka. Dobrze, że są ludzie przeciwstawiający się temu i piszący takie OS oprogramowanie i że jest jakikolwiek ratunek.

Ciekawy jestem czy Ed Snowden używa jakiegoś custom romu, czy raczej unika elektroniki, albo siedzi w TORze za przysłowiowymi trzema VPN ami a do tego Whonix lub Tails i dopiero to na VPNach... taki człowiek to dopiero ma przerąbane z elektroniką i profilowaniem.

@barszczyk @petros

Co do LineageOS, myślę, że pomogłoby Ci zainstalowanie microg.org/ kiedyś używałem, natomiast na moim Samsungu Galaxy A5 2015 działa świetnie nieoficjalny LineageOS i co roku podbijam sobie ręcznie wersję do nowszej, póki ktoś jeszcze to developuje. :)

@midline @arkadiusz_wieczorek "Albowiem nie przyszedłem nawracać sprawiedliwych, ale upadłych i grzeszników..."
Sign in to participate in the conversation
101010.pl

The social network of the future: No ads, no corporate surveillance, ethical design, and decentralization! Own your data with Mastodon!