Co jeśli nie Facebook, Instagram i reszta? Fediverse!

Coraz głośniej robi się o problemach związanych z obecnymi, scentralizowanymi, sieciami społecznościowymi. Kto ma ostateczną decyzję o tym, jakie treści mogą się znaleźć na Facebooku? Dlaczego prywatna firma może zamknąć komuś konto na Twitterze? Co ma zrobić twórca, któremu algorytm YouTube'a niesłusznie zdemonetyzował filmik?

internet-czas-dzialac.pl/co-za

#fediverse #fedi #fediwersum #socialmedia

@icd

Uznanie Fedi jako alternatyw dla Twórców, którzy mają jakieś realne korzyści finansowe z monopolistycznych odpowiedników jest mocno życzeniowe

@Mateusz @icd korzyści korzyściami - FB i spółka robią też problemy dla twórców. Jak te korzysci nie przeważają problemów - jest altetnatywa :)

Follow

@kuba @icd
No, ale czy to naprawdę alternatywa?
Jeśli wpływowi twórcy przejdą na te rozwiązania i pociągną za sobą ludzi to może za jakiś czas tak będzie, na ten moment jeśli ktoś zarabia np poprzez YT to w zasadzie zmieniając stronę rezygnuje z zysków.

@Mateusz @icd może zacząć od dawania dostępu do peertube'a tylko dla patronów np

@kuba @Mateusz @icd myślę że to słaba alternatywa. Pewnie, w segmencie materiałów dedykowanych dla dorosłych (niekoniecznie mówimy o 3x ile o dorosłym odbiorcy) może to jest opcja. Jednak segment który targetuje małolaty nigdy się na to nie zdecyduje. Za darmo i brak opłat w sensie karty kredytowej to podstawa tego byznesu.

@kuba @icd a czy wtedy zmuszałby użytkowników do zakładania konta na jakimś niszowym portalu?

@Mateusz Widzisz, bo bejer polega na tym, że fedio to nie jest niszowy portal, to całá grupa niszowych portali 😂😂
a na poważnie, nie musisz się logować na pixelfedzie, żeby oglądać i komentować to co tam jest. Niestety większość twórców i odbiorców idzie na łatwiznę YT i innych tego typu rozwiązań i wcale im się nie dizwię.
Tak działa MONOPOL, nie możesz się bez tego obyć, bo daje narzędzia i w zasadzie zmusza do ich używania.
Mam działalność i niestety jestem uwiązany jak pies do gugla, bo inaczej połowę czasu musiałbym się użerać z rozwiązaniami technicznymi spoza gugla.

@m0iga no żeby oglądać treści nie muszę się logować, ale gdyby to miały być filmiki "premium" dla patronów?

Siła tych wszystkich portali są użytkownicy.
Jeśli ktoś np będzie wrzucał filmy na YT i alternatywę to co z tego będzie miał?
Zalozmy że 20% użytkowników przejdzie na ten drugi, automatycznie spadną zyski z YT

@Mateusz To jest jak z oprogramowaniem zamkniętym i otwartym. Można na foss robić biznes, ale zdecydowanie łątwiej jest na zamkniętym.

Sign in to participate in the conversation
101010.pl

The social network of the future: No ads, no corporate surveillance, ethical design, and decentralization! Own your data with Mastodon!