@siloam
No dobrze, ale to można łatwo zmienić wpisując do prawa, że oprogramowanie kupowane przez administrację musi by open-source. Tylko czy na pewno tego chcemy i czy jest to faktycznie dobre rozwiązanie? Do tej pory było to niemożliwe, bo wiele softu nie było na tyle dojrzałe, by zastąpić rozwiązania komercyjne. Poza tym ubija to część gospodarki np. firmy piszące własnościowy soft, sprzedające go również do administracji, ale płacące przy tym podatki zasilające ów budżet. Poza tym firmy na rynku mogą brać przecież udział w przetargach i oferować open-source. PZP nie jest doskonałe, ale co do zasady wymusza niewskazywanie danego producenta czy konkretnego produktu. W ten sposób, jeśli oprogramowanie open-source spełnia wymagania formalne, to powinno wygrywać przetargi.

@arkadiusz_wieczorek @seachdamh @abix_edukacja@fosstodon.org @jaczad @midline @mrk @mkljczk @nomadbynature

Wolność słowa w sieci? Zamknięcie kont Trumpa, odcięcie hostingu dla Parler, projekt ustawy o wolności słowa w Internecie, Albicla… Pojawiają się głosy, że potrzeba „nowej sieci społecznościowej”. W tym odcinku opowiadamy o odpornych na cenzurę mediach społecznościowych, i w jaki sposób to osiągają.

internet-czas-dzialac.pl/odcin

There is no such thing as a backdoor that only lets the good guys in. Together with Tresorit, @threemaapp and Tutanota, we are calling on EU policy makers to rethink anti-encryption proposals that would introduce backdoors in encryption platforms: protonmail.com/blog/joint-stat

@midline Panowie, właśnie zapoznałem się z zawartością bloga internet-czas-dzialac.pl/ i jestem pod dużym wrażeniem. Chciałem za tę pracę i zaangażowanie podziękować i pogratulować 👌 👏 Bardzo fajne przemyślenia, szczególnie spodobał mi się "Odcinek #6 - Życie bez Facebooka, media społecznościowe". Mam wrażenie, że argumenty i przykłady podjęte w dyskusji są wyjęte wprost z mojej głowy 😅 (do tego stopnia, że zawieszone konto na Facebooku chyba na chwilę odwieszę tylko po to, by stworzyć pinpost pt. "czemu nie ma mnie na Facebooku" z linkami do tego materiału). A tak poza tym to miło spotkać, w świecie skomercjalizowanego internetu, ludzi którzy widzą pewne rzeczy podobnie - sam, jako użytkownik Ubuntu, ProtonMaila, Signala, z zawieszonym FB czuję się wśród znajomych jak ufoludek 😉 Trzymam kciuki za dalszy rozwój działalności! 👍

101010.pl

The social network of the future: No ads, no corporate surveillance, ethical design, and decentralization! Own your data with Mastodon!