Eryk boosted

Dla #OkoPress podsumowuję ~200 stron materiałów od sygnalisty z :birdsite:
oko.press/sygnalista-jak-sie-p

> Po przeczytaniu upublicznionych dokumentów trudno nawet krótko podsumować wszystkie kwestie tam wymienione.

(…)

> Jeśli globalna platforma społecznościowa dopuszcza się tak kardynalnych zaniedbań, to jak wygląda sytuacja u podmiotów zbierających o nas intymne dane za pomocą podłączonych do internetu kamer, zamków do drzwi, dziecięcych lalek, czy… sex-zabawek?

Choroba białych włókien stwierdzona w 99,1% filetów z piersi kurczaków.

"Widoczne na zdjęciu białe paski biegnące w poprzek piersi to niepożądana tkanka tłuszczowa – objaw choroby białych włokien. Skąd bierze się ta choroba? Stosowane obecnie w hodowli przemysłowej rasy kurczaków charakteryzują się nienaturalnie szybkim wzrostem, co powoduje liczne problemy zdrowotne ptaków. Część z nich, tak jak choroba białych włókien, wpływa w znacznym stopniu na jakość mięsa i może być łatwo dostrzeżona gołym okiem przez konsumentów jeszcze na sklepowych półkach".

otwarteklatki.pl/blog/choroba-

Nocne marki bardziej narażone na cukrzycę i choroby serca. Ich organizmy spalają mniej tłuszczu.

"Nasz cykl dobowy wpływa na metabolizm i zmienia sposób korzystania przez organizm ze źródeł energii, czytamy na łamach Experimental Physiology. Autorzy opisywanych badań odkryli, że osoby, które późno chodzą spać, mają zmniejszoną zdolność do wykorzystania tłuszczu jako źródła energii, a to oznacza, że tłuszcz może odkładać się w ich organizmach i zwiększać ryzyko chorób serca oraz cukrzycy typu 2".

kopalniawiedzy.pl/insulina-tlu

Kompost zamiast trumny. Kalifornia zalegalizowała kompostowanie ludzkich zwłok.

"Kompostowanie ludzkich zwłok, inaczej Naturalna Redukcja Organiczna (NOR) to nic innego, jak pozwolenie na naturalny rozkład ciała w glebie. W przypadku Recompose, jednego z popularniejszych domów pogrzebowych zajmujących się kompostowaniem ciał, proces polega na umieszczeniu zmarłej osoby w temporalnej trumnie wśród materiałów organicznych. Naturalna Redukcja Organiczna zachodzi w temperaturze ok. 50-70℃. W tradycyjnej trumnie ciało niszczeje przez dziesiątki lat, w roślinnej alternatywie zwłoki rozkładają się od 30 do 60 dni. Z każdej zmarłej osoby powstaje około metr sześcienny gleby".

swiatoze.pl/kompost-zamiast-tr

Kukurydza do zadań specjalnych w coraz trudniejszym polskim klimacie.

"Zbyt mało wody, coraz wyższe temperatury, silne wiatry, nawalne deszcze… Gołym okiem widać, że klimat w Polsce szaleje. To, niestety, nasza nowa norma, więc i rośliny, w tym uprawne, muszą być do niej przystosowane. Na nowych odmianach specjalnie wyhodowanej kukurydzy nie robią wrażenia wysmagane wiatrem, upałem i suszą niziny w Polsce centralnej. Takie rośliny można uprawiać w sposób zrównoważony nawet w tym nowym dla nas klimacie".

crazynauka.pl/kukurydza-do-zad

Bobry pomogą w ochronie polskich rzek, nie niszcząc dużej ilości drzew.

"Bobry coraz częściej postrzegane są jako źródło problemów. A to wytną drzewo, a to podtopią łąkę. Innego zdania jest badacz tych gryzoni i rolnik, dr Andrzej Czech, który bobrom oddał część swojej ziemi".

oko.press/bobry-pomoga-w-ochro

Chińczycy znaleźli na Księżycu nowy minerał i klucz do rewolucji w energetyce.

"Chiny odkryły na Księżycu zupełnie nowy minerał oraz potwierdziły obecność Helu-3, izotopu, który może zmienić oblicze energetyki.

(...)

Szacuje się, że na Ziemi istnieje od 15 do 20 ton metrycznych helu-3. Na Księżycu może znajdować się nawet kilka milionów ton tego izotopu, który jest kluczem do fuzji jądrowej".

swiatoze.pl/chinczycy-znalezli

SOCMINT – OSINT mediów społecznościowych

"SOCMINT jest procesem gromadzenia i analizowania zebranych informacji z różnych portali społecznościowych, kanałów i grup komunikacyjnych w celu namierzenia obiektu, zebraniu o nim jak najwięcej danych cząstkowych oraz potencjalnie w celu zrozumienia jego działania. Wszystko po to by analizując zebrane informacje – osiągnąć założony cel poprzez podjęcie właściwych decyzji operując jak największą liczbą zebranych i zwalidowanych danych.

(...)

To jak bardzo rozbudowany jest świat narzędzi OSINT / SOCMINT świadczy fakt, że tworzone są często specjalne portale z gotowymi zakładkami do narzędzi wspierających daną kategorię analizy".

sekurak.pl/socmint-czyli-osint

Proteza pamięci może pomóc ludziom z urazami mózgu i chorobami neurodegeneracyjnymi.

"Unikatowa metoda stymulacji mózgu naśladująca sposób, w jaki tworzymy wspomnienia, wydaje się poprawiać zdolność ludzi do zapamiętywania nowych informacji. Pierwsze eksperymenty sugerują, że ta prototypowa proteza pamięci nie tylko pomaga ludziom cierpiącym na zaburzenia negatywnie wpływające na zdolność do zapamiętywania, ale działa u nich bardziej efektywnie, niż u zdrowych. Być może w przyszłości bardziej zaawansowana wersja takiej protezy będzie pomagała osobom, które utraciły pamięć w wyniku urazu czy chorób neurodegeneracyjnych".

kopalniawiedzy.pl/elektrody-hi

Łódzka Manufaktura stawia na dachu 1219 paneli słonecznych, które zapewnią 45% energii dla galerii.

"Centrum handlowe Manufaktura w Łodzi zainwestowało 3 miliony złotych w 1219 paneli słonecznych, które dostarczą obiektowi prawie połowę energii. Farma fotowoltaiczna może przynieść galerii oszczędności rzędu blisko pół miliona złotych rocznie".

swiatoze.pl/lodzka-manufaktura

Polskie ptaki pełne mikroplastiku. To pierwsze takie badania w naszym kraju.

"Zespół dr. Krzysztofa Deoniziaka z Uniwersytetu w Białymstoku (UwB) przeprowadził pierwsze w Polsce badania dot. spożycia mikroplastiku przez ptaki. Naukowcy zbadali dwa gatunki: kosa i śpiewaka. Okazało się, że mikroplastik znajdował się w przewodzie pokarmowym wszystkich zbadanych zwierząt".

kopalniawiedzy.pl/ptaki-mikrop

Reintrodukcja bizonów zwiększa bioróżnorodność prerii i chroni ją przed suszą.

"Reintrodukcja bizona zwiększa bioróżnorodność prerii i zwiększa jej odporność na suszę, informują naukowcy z Kansas State University. Wnioski takie wysunięto na podstawie trwających ponad 30 lat danych prowadzony w Konza Praire Biological Station.

W przeszłości bizon był dominującym przeżuwaczem Ameryki Północnej. Szacuje się, że na kontynencie żyły dziesiątki milionów tych zwierząt. Biali koloniści zaczęli je masowo zabijać, najczęściej dla rozrywki. W 1889 roku na świecie pozostało 1091 zwierząt, w tym część w niewoli. W 1910 roku rozpoczęto program odnowienia gatunku. Obecnie populacja zwiększyła się do około 150 000 osobników. Jednak większość zwierząt to hybrydy z bydłem domowych. Genetycznie czyste są tylko dwie populacje, w amerykańskim Yellowstone National Park i kanadyjskim Elk Island National Park".

kopalniawiedzy.pl/bizon-preria

Eryk boosted

Miliony ptaków zagrożone przez wysychanie Wielkiego Jeziora Słonego.

"Naukowcy ostrzegają, że bardzo ważnemu regionowi, w którym żerują ptaki, grozi całkowite załamanie. To zupełnie nieznana nam rzeczywistość. W ciągu tygodnia ptaki zniknęły z miejsc, gdzie zwykle były. Tydzień później wzdłuż brzegów leżały martwe muchówki. Z każdym tygodniem musieliśmy iść dalej, by dotrzeć do wody, mówi biochemik Bonnie Baxter z Westminster College, która dokumentuje zmiany w jeziorze.

(...)

Teraz dodatkowym problemem jest wysokie zasolenie wód. Badania laboratoryjne wykazały, że gdy stężenie soli przekroczy 17% cyjanobakterie zaczynają wymierać. To zaś zagraża tym cyjanobakteriom, które wciąż są zanurzone. Zagłada grozi zatem podstawom łańcucha pokarmowego. Naukowcy obawiają się, że zaczną masowo ginąć artemie.

Wysychające jezioro stanowi też zagrożenie dla ludzi. Część jego osadów zawiera dość duże stężenie metali ciężkich. Wiatr może roznosić te zanieczyszczenia po okolicy, w której żyje około miliona osób.

W latach 80. Wielkie Jezioro Słone osiągnęło rekordową powierzchnię 8500 km2. W lipcu bieżącego roku była ona rekordowo mała – 2460 km2".

kopalniawiedzy.pl/Wielkie-Jezi

Shell przegrywa z aktywistami. Sąd wstrzymuje poszukiwanie paliw kopalnych wzdłuż Dzikiego Wybrzeża RPA.

"Badania, które planował Shell, opierają się na falach dźwiękowych i tzw. wybuchach sejsmicznych. To nic innego, jak dopuszczanie do wielokrotnych, ogłuszających eksplozji, które mogą poważnie zranić, a nawet zabić życie morskie.

W przypadku ssaków morskich wybuchy, które osiągają ponad 250 decybeli i są słyszane przez wiele kilometrów, mogą powodować utratę słuchu, zakłócając podstawowe zachowania, takie jak karmienie i hodowla oraz wpływając na komunikację między poszczególnymi wielorybami i delfinami – tłumaczy amerykańska organizacja The Centre for Biological Diversity.

Równocześnie ma to wpływ na lokalne społeczności, dla których połowy są podstawowym źródłem utrzymania".

swiatoze.pl/shell-przegrywa-z-

Landsat i nie tylko – zmiana klimatu na zdjęciach satelitarnych.

"Niemal równo 50 lat temu, dokładnie 23 lipca 1972 roku, został wystrzelony na orbitę okołoziemską satelita geofizyczny Landsat 1, który zrewolucjonizował sposób w jaki postrzegamy naszą planetę. Wartość naukowa wykonywanych przez niego zdjęć okazała się być tak wysoka, że doczekaliśmy się już 9 generacji (ostatni wystrzelony 27 września 2021 r.), a planowane są następne (dziesiąta generacja będzie nazywać się Landsat Next). Kolejne dekady, a szczególnie ostatnia, to także kolejne serie satelitów obserwujących Ziemię. Dzięki całej flocie satelitów, zarówno tych historycznych, jak i obecnie funkcjonujących, możemy w obiektywny sposób uwiecznić zmiany powierzchni Ziemi, wywołane m.in. zmianą klimatu".

naukaoklimacie.pl/aktualnosci/

W Polsce powstała nowoczesna fabryka ekologicznych opakowań w 100% przeznaczonych do recyklingu.

"W Bełchatowie otwarto jedną z najnowocześniejszych fabryk w Europie. W Centrum Innowacji i Produkcji Opakowań Wspierających Zrównoważony Rozwój powstaną opakowania nadające się w 100% do recyklingu lub ponownego użycia, które posłużą największym firmom sektora przemysłowego.

(...)

Jak pokazują badania, konsumenci coraz częściej zwracają uwagę na proekologiczne zachowania marek. W tym także na to jak pakowane i transportowane są produkty. Aż 40% konsumentów eCommerce, wskazuje, że otrzymana przesyłka była zbyt duża w stosunku do wysyłanego produktu, a 43% uważa, że sprzedawca użył do pakowania zbyt dużej ilości plastikowej taśmy klejącej".

swiatoze.pl/w-polsce-powstala-

Ekspert ds. transportu: Popularność SUV-ów (także elektrycznych) to zła wiadomość dla klimatu.

dr Michał Czepkiewicz: "Większa masa pojazdu to większe zużycie energii. (…) do tego emisje związane z wytworzeniem elektrycznego SUV-a czy innego dużego samochodu są około dwu-, trzykrotnie wyższe niż w przypadku kompaktowego samochodu spalinowego”.

naukaoklimacie.pl/aktualnosci/

Francja jako pierwsze państwo na świecie zakazuje reklamowania paliw kopalnych.

"Francja stała się pierwszym państwem, które na mocy nowego prawa klimatycznego zakazało reklam paliw kopalnych. Na podobne rozwiązania decydują się także poszczególne miasta na całym świecie".

swiatoze.pl/francja-jako-pierw

Show older
101010.pl

The social network of the future: No ads, no corporate surveillance, ethical design, and decentralization! Own your data with Mastodon!