@Dobromir_Sosnierz Swoją drogą, panie pośle, mógłby pan zachęcić swoich tzw "followersów" do przejścia na jakieś instancje. Albo nawet do założenia własnych. W tej chwili lewicowcy mają chyba co najmniej dwie własne instancje i są zdecydowanie nadreprezentowani na fediverse. A prawica trzyma się uparcie twittera i facebooka, narzekając przy tym na cenzurę.

@rdarmila @Dobromir_Sosnierz Lewica jest w ogóle dobrze zorganizowana w tych kwestiach, nie tylko w Polsce. Mają swoje fediversy nie tylko na mastodonie. Przykładowo Lemmy (lemmy.ml/), jedna z lepszych alternatyw Reddita jest całkowicie skrajnie lewicowy. W USA prawica nadal jest na twitterze, ale coraz częściej mają też konta na Gab, a ostatnio Gettr.

@realdanny @rdarmila @Dobromir_Sosnierz

Lemmy to odlot, mają wbudowany filtr na niektóre słowa, ale jednocześnie serwer prowadzony przez twórców Lemmy nie miał problemu z negowaniem opresji wobec Ujgurów przez Chiny, wychwalaniem Stalina, przedstawianiem Korei Północnej jako demokratycznej itd. xD Ale jest, co zaskakujące, na normalnej licencji, więc można postawić serwer bez wspomnianego filtru

Ta, Gab, Gettr, Parler, Minds, MeWe, Voat (widzę że to ostatnie się zamknęło) i jeszcze da się tego wymienić… A im więcej się tego pojawi tym ciężej migrować, tym bardziej to zniechęca do w ogóle obadania tematu. Dlatego tylko ten federacyjny kierunek umiem traktować poważnie, choć oczywiście może on być (pozornie?) mniej opłacalny dla właścicieli komercyjnych platform

@mkljczk @realdanny @Dobromir_Sosnierz Brak normalnego wątkowania, automatycznej kategoryzacji treści i może tworzenie kręgów to jest to, co mi też przeszkadza.

No i to, że nie ma lajkowania.

Rozumiem motywację, ale i tak brakuje takiej prostej reakcji. A potem i tak ludzie traktują "wrzuć do ulubionych" jako odpowiednik "polubienia" na innych mediach społecznościowych

@rdarmila @realdanny @Dobromir_Sosnierz Wątkowanie to kwestia front-endu, wiem że np. autor Soapboxa (dla Pleromy lub Mastodona) ma w planach zmianę na bardziej twitterowe, Pleroma-fe z kolei dostanie bardziej oparte o drzewo, też wygodniejsze, trochę jak reddit Jeśli chodzi o tworzenie kręgów, w sfederowanym systemie gdzie każdy serwer odpowiada za doręczanie wpisów które na nim powstały, oznaczałoby to że każdy serwer na który trafia wpis musiałby dostać pełną listę użytkowników, do których trafia wpis. Pod względem prywatności to słabe rozwiązanie. Lajkowanie na Mastodonie jest, zakładki są zupełnie inną funkcją. Nie istnieje możliwość zobaczenia wszystkich wpisów które polubił użytkownik (jak na Twitterze, ale np. fb tego nie ma), choć jest to np. na Pleromie (jeżeli inny użytkownik Pleromy na to pozwoli).

@mkljczk @realdanny @Dobromir_Sosnierz Mówiąc o kręgach miałem na myśli raczej dodatkowe poziomy oprócz Local/Federated, czyli (pół)automatyczną kategoryzację treści na poziomie instancji, która np mogłaby wrzucać tooty do "kręgu" "Polskie", "przepisy kuchenne" albo "wieści" "mostki z twittera" itd.

Nie znam twittera, nigdy nie używałem, więc nie wiem, jak tam działa wątkowanie. Ja jestem przyzwyczajony do tego, co było kiedyś w juznecie. W ogóle nie rozumiem, dlaczego tak podstawowe rzeczy, obecne w oprogramowaniu sprzed bez mała ćwierćwiecza, traktowane jest jako jakiś nie wiadomo jaki wodotrysk obecnie.

Follow

@rdarmila @mkljczk @realdanny
No ja ciągle nie widzę tutaj, które z kolejnych wpisów są odpowiedziami na ten bezpośrednio wyżej, a które równorzędnymi odpowiedziami na wypowiedź nadrzędną. Na TT jest to całkowicie jasne, a tutaj w zasadzie uniemożilwia to połapanie się w rozbudowanych dyskusjach. Nie wiem, czy któryś z kompatybilnych serwisów pozwala wyświetlać to inaczej, bo to jest dla mnie nie do przyjęcia.

· · Web · 1 · 0 · 1
@Pronto
Mi nie przeszkadza choć z drugiej strony poziomy komentarzy by się przydały. Bo jednak czasami z 3 wątki idą równolegle pod jednym postem :)
Co do lajków to w hubzilli mam łapka w górę i w dół co określam jako wystarczające, pozwala to szybko określić czy się z czym zgadzasz czy nie.

A szczerze to wrocil bym do czasów irc+usenet+mail :P
Sign in to participate in the conversation
101010.pl

The social network of the future: No ads, no corporate surveillance, ethical design, and decentralization! Own your data with Mastodon!