@Dobromir_Sosnierz Swoją drogą, panie pośle, mógłby pan zachęcić swoich tzw "followersów" do przejścia na jakieś instancje. Albo nawet do założenia własnych. W tej chwili lewicowcy mają chyba co najmniej dwie własne instancje i są zdecydowanie nadreprezentowani na fediverse. A prawica trzyma się uparcie twittera i facebooka, narzekając przy tym na cenzurę.

@rdarmila @Dobromir_Sosnierz Lewica jest w ogóle dobrze zorganizowana w tych kwestiach, nie tylko w Polsce. Mają swoje fediversy nie tylko na mastodonie. Przykładowo Lemmy (lemmy.ml/), jedna z lepszych alternatyw Reddita jest całkowicie skrajnie lewicowy. W USA prawica nadal jest na twitterze, ale coraz częściej mają też konta na Gab, a ostatnio Gettr.

@realdanny @rdarmila @Dobromir_Sosnierz

Lemmy to odlot, mają wbudowany filtr na niektóre słowa, ale jednocześnie serwer prowadzony przez twórców Lemmy nie miał problemu z negowaniem opresji wobec Ujgurów przez Chiny, wychwalaniem Stalina, przedstawianiem Korei Północnej jako demokratycznej itd. xD Ale jest, co zaskakujące, na normalnej licencji, więc można postawić serwer bez wspomnianego filtru

Ta, Gab, Gettr, Parler, Minds, MeWe, Voat (widzę że to ostatnie się zamknęło) i jeszcze da się tego wymienić… A im więcej się tego pojawi tym ciężej migrować, tym bardziej to zniechęca do w ogóle obadania tematu. Dlatego tylko ten federacyjny kierunek umiem traktować poważnie, choć oczywiście może on być (pozornie?) mniej opłacalny dla właścicieli komercyjnych platform

@mkljczk @realdanny @Dobromir_Sosnierz Brak normalnego wątkowania, automatycznej kategoryzacji treści i może tworzenie kręgów to jest to, co mi też przeszkadza.

No i to, że nie ma lajkowania.

Rozumiem motywację, ale i tak brakuje takiej prostej reakcji. A potem i tak ludzie traktują "wrzuć do ulubionych" jako odpowiednik "polubienia" na innych mediach społecznościowych

@rdarmila @realdanny @Dobromir_Sosnierz Wątkowanie to kwestia front-endu, wiem że np. autor Soapboxa (dla Pleromy lub Mastodona) ma w planach zmianę na bardziej twitterowe, Pleroma-fe z kolei dostanie bardziej oparte o drzewo, też wygodniejsze, trochę jak reddit Jeśli chodzi o tworzenie kręgów, w sfederowanym systemie gdzie każdy serwer odpowiada za doręczanie wpisów które na nim powstały, oznaczałoby to że każdy serwer na który trafia wpis musiałby dostać pełną listę użytkowników, do których trafia wpis. Pod względem prywatności to słabe rozwiązanie. Lajkowanie na Mastodonie jest, zakładki są zupełnie inną funkcją. Nie istnieje możliwość zobaczenia wszystkich wpisów które polubił użytkownik (jak na Twitterze, ale np. fb tego nie ma), choć jest to np. na Pleromie (jeżeli inny użytkownik Pleromy na to pozwoli).

@mkljczk @realdanny @Dobromir_Sosnierz Mówiąc o kręgach miałem na myśli raczej dodatkowe poziomy oprócz Local/Federated, czyli (pół)automatyczną kategoryzację treści na poziomie instancji, która np mogłaby wrzucać tooty do "kręgu" "Polskie", "przepisy kuchenne" albo "wieści" "mostki z twittera" itd.

Nie znam twittera, nigdy nie używałem, więc nie wiem, jak tam działa wątkowanie. Ja jestem przyzwyczajony do tego, co było kiedyś w juznecie. W ogóle nie rozumiem, dlaczego tak podstawowe rzeczy, obecne w oprogramowaniu sprzed bez mała ćwierćwiecza, traktowane jest jako jakiś nie wiadomo jaki wodotrysk obecnie.

@rdarmila @realdanny @Dobromir_Sosnierz Między wątkowaniem w Usenecie a Twitterem czy Mastodonem różnica polega na sposobie prezentacji, choć rzeczywiście może to być traktowane jako jakiś wodotrysk, patrząc że chyba FB niedawno wprowadził trzeci poziom w drzewie komentarzy, chyba w jakiś dziwny sposób Facebook czy np. dawne Google+, Diaspora tu dość mocno różnią się, ponieważ odpowiedzi są czymś innym niż początek wątku, w przeciwieństwie do maila, Twittera czy np. Mastodona.

@rdarmila @Dobromir_Sosnierz @realdanny Twitter ma automatyczne kategoryzowanie (linux, polityka, jakiś gatunek muzyki, klub sportowy, język programowania) i czasem nie działa to najlepiej. Możliwość ręcznego szufladkowania treści w kolekcje i subskrybowania kolekcji tworzonych przez innych byłaby ciekawa i z pewnością powstałyby zewnętrzne narzędzia, które w zautomatyzowany sposób takowe tworzą

@rdarmila @mkljczk @realdanny
No ja ciągle nie widzę tutaj, które z kolejnych wpisów są odpowiedziami na ten bezpośrednio wyżej, a które równorzędnymi odpowiedziami na wypowiedź nadrzędną. Na TT jest to całkowicie jasne, a tutaj w zasadzie uniemożilwia to połapanie się w rozbudowanych dyskusjach. Nie wiem, czy któryś z kompatybilnych serwisów pozwala wyświetlać to inaczej, bo to jest dla mnie nie do przyjęcia.

@Pronto
Mi nie przeszkadza choć z drugiej strony poziomy komentarzy by się przydały. Bo jednak czasami z 3 wątki idą równolegle pod jednym postem :)
Co do lajków to w hubzilli mam łapka w górę i w dół co określam jako wystarczające, pozwala to szybko określić czy się z czym zgadzasz czy nie.

A szczerze to wrocil bym do czasów irc+usenet+mail :P

@mkljczk @realdanny @Dobromir_Sosnierz Aaa pomyliłem coś w dokumentacji - fatycznie pisze, że favourites jest po to, by "the meaning of this varies widely by context from a general "I'm listening" to signalling agreement or offering support for the ideas expressed."

Wydawało mi się, że Eugen początkowo przynajmniej nie traktował favourites jako lajków i to była decyzja projektowa.

@mkljczk
Ja to zrozumiem jako pogorszenie np.
Nie po to jestem na mastodonie żeby te infantylne emocjonalne reakcje oglądać. To jest dobre dla społecznościówek które istnieją po to żeby dzielić ludzi i zniechęcać do dialogu. Ale tu? A po co a na co?
@realdanny @Dobromir_Sosnierz @rdarmila

@rogatywieszcz @realdanny @Dobromir_Sosnierz @rdarmila Chodzi raczej o różniącą się dynamikę dyskusji, ta się różni i w zależności od tego co wrzucamy, na taką funkcję jak reakcja patrzyłbym inaczej. A tu bywa bardzo różnie

@mkljczk
@realdanny @Dobromir_Sosnierz @rdarmila

Na czym ta różnica dynamiki miałaby polegać? Nie jestem obeznany z fejsem, przyznaję.

@rdarmila
Ale liberałów chyba trochę jest. Nie znam się może ale czy to nie jest lepsze hasło profilijące poglądy @Dobromir_Sosnierz ?

@rogatywieszcz @Dobromir_Sosnierz Liberałów w europejskim sensie trochę jest, to prawda, ale stricte "liberalnej" instancji porównywalnej do choćby lhub.social raczej nie ma. Chyba, żebym się mylił?

@rdarmila
Ja nic o niej nie wiem ale nie jestem fanem zamykania się w kółkach wzajemnej adoracji i tak więc to nawet lepiej jak dla mnie. Chociaż z drugiej strony wszechobecne zasady instancji z hasełkami typu "zakaz hate spiczu" i "tolarancja na wszystko bo jak nie to cię nie będziemy tolerować" są problematyczne, przydałaby się większa różnorodność. A one się chyba łączą z nowoczesną lewicowością.
@Dobromir_Sosnierz

@varelse @Dobromir_Sosnierz Tak? Dlaczego?! Brak funduszy, personelu, niewiara w fediverse?

@rdarmila @Dobromir_Sosnierz Nie wiem, wiem tyle że ostatnio pojawiła mi się taka informacja przy logowaniu, i że zachęcają do przejścia na fedi.lewactwo.pl, i to jest chyba jakaś nowa instancja (wcześniej lewactwo.pl było instancją Pleromy bodajże)

@varelse
@rdarmila @Dobromir_Sosnierz
To tak serio? Lewactwo pl? I ludzie się tam rejestrują? :D brzmi jak trolling jakiś.

@rogatywieszcz @varelse @rdarmila @Dobromir_Sosnierz Domena bardzo ładna, ale już raz przeszli z Pleromy na Mastodona, to strach czy jeszcze nie przeniosą tego z Mastodona na Misskey, potem jeszcze na coś itd. xd

@mkljczk
No nie dziwię się, to brzmi pejoratywnie. Jakby ktoś założył, "żeby mieć wszystkich tych lewaków w jednym miejscu buahaha (diaboliczny śmiech)"
@varelse @rdarmila @Dobromir_Sosnierz

@mkljczk @varelse @rdarmila lhub zamyka działalność, ja to tylko hostowalem… ich ma nie być to nie widzę sensu dalej ciągnięcia tej instancji… za to zawsze jest fedi.lewactwo.pl ;)

Ja jeszcze nie podjąłem decyzji czy się migrować na któraś z polskich, czy postawić swoją…

@piotrsikora @varelse @rdarmila Polecam iść w single-user

Widzę, że dłużej trzyma się chyba tylko 101010 i rigcz.club, ech

@mkljczk @varelse @piotrsikora instancje single-user nie mogą być przyszłością, bo to rozwiązanie nie do przyjęcia dla tzw. "przeciętnego użytkownika" - w sensie takiego, który obecnie zaludnia facebooka czy twittera.

Ja też się zastanawiam nad zamknięciem mojej instancji i podążyć do Canossy. Nie rzucę fedi, tylko jeszcze wzmocnię, ale własna instancja bez innych użytkowników to strata pieniędzy. Stać mnie, tylko po co?
@rdarmila @mkljczk @varelse @piotrsikora

@🦇Jacek Zadrożny
Dlatego ja poszedłem na łatwiznę. Tj. Zwykły hosting i na nim nextcloud na którym miała być wtyczka social właśnie do fediverse bo i tak z nextclouda korzystam ale Social jakoś nie chce się zainstalować ble ble ble więc już od dłuższego czasu siedzę na hubzilli ;)
Ale fakt nikt ze zwykłych użytkowników nie będzie stawiał instancji tylko dla siebie.

@jaczad @rdarmila @varelse @piotrsikora Mi podoba się self-host i małe (choć niekoniecznie jednoosobowe) instancje, w końcu chodzi tu o decentralizację. Dlatego też ostatnio jestem bardziej team Pleroma, której hostowanie jest po prostu tańsze 🙃

@mkljczk @varelse @piotrsikora @jaczad No i pleroma podobno ma czystszy kod? (Chyba jest w elixirze, więc czystszy kod to jest to, czego bym się spodziewał z automatu...)

@rdarmila @varelse @piotrsikora @jaczad Jest w elixirze, ale nie znam dobrze kodu backendu Mastodona i nie mogę szczególnie porównać, podstawy Ruby ruszałem chyba z 3 lata temu

Problemem jest skomplikowany proces instalacji. Ja nie zaryzykowałem robienia tego na własną rękę. Koszty też są ważne, bo ludzie przyzwyczaili się, że mają takie rzeczy gratis.
@mkljczk @varelse @piotrsikora @rdarmila

@rdarmila Mam docelowo taki plan, ale na razie testuję tę platformę ze średnimi wrażeniami. Widok wątków jest mało czytelny i w tej wersji to się moim zdaniem średnio nadaje na realną alternatywę dla TT. Potrzebuję pomocy kogoś lepiej obeznanego w tym temacie, bo nie mam czasu się zagłębiać w to sam. W razie czego zapraszam do kontaktu.

@Dobromir Sośnierz wiesz  za TT stoją ogrome fundusze i jest to portal dojrzały.  Mastodon czy hubzilla itp są amatorskimi odpowiednikami robionymi po godzinach. Rozwijają się szybko jednakże sporo jeszcze jest do nadgonienia. Ale jeżeli każdy będzie miał podejście że ważniejsza jest wygoda od czegokolwiek innego to nic się nie zmieni. Im więcej ludzi przejdzie na zdecentalizowane rozwiązania tym one będą silniejsze i szybciej  będą się rozwijały w rozumieniu będą dodawane rzeczy o które zabiegają użytkownicy. A i wtedy więcej funduszy się znajdzie na rozwój ;)
Sign in to participate in the conversation
101010.pl

The social network of the future: No ads, no corporate surveillance, ethical design, and decentralization! Own your data with Mastodon!